Matura 2025 – najważniejsze informacje

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
matura 2025 matury egzamin dojrzałości termin terminy przedmioty egzaminy daty / Matura 2025 – najważniejsze informacje / ShutterStock

Coraz bliżej do egzaminu dojrzałości. W 2025 r. matura w terminie głównym potrwa od 5 do 24 maja.‎ Świadectwo dojrzałości będzie można odebrać 8 lipca 2024 r.

Cel przeprowadzania egzaminu maturalnego

Egzamin maturalny jest przeprowadzany dla absolwentów szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły II stopnia) w celu uzyskania świadectwa dojrzałości. Egzamin maturalny pełni trzy zasadnicze funkcje:‎

Autopromocja
  • wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie ‎przedmiotów, z których przystępują do egzaminów w 2025 r.;
  • stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu ‎wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego ‎języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ‎ustnej (bez określania poziomu) i w części pisemnej (na poziomie podstawowym);
  • zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu ‎maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie ‎rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.

Jakie egzaminy na maturze?

W 2025 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:

  • dwóch egzaminów w części ustnej, tj.

- egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)

- egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

  • oraz czterech egzaminów w części pisemnej, tj.

- egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎

- egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)‎

- egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎

- egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym),

Terminy egzaminów

Termin główny – od 9 do 24 maja 2025 r.‎

  • Część ustna: język polski – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 16–18 maja).
  • Część ustna: języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, język łemkowski, język kaszubski – od 9 do 24 maja (z wyjątkiem 11 maja oraz 18 maja).
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 22 maja.

Termin dodatkowy – od 3 do 17 czerwca 2025 r.

  • Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 9 do 11 czerwca.
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 3 do 17 czerwca.

Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 19–20 sierpnia 2025 r.‎

  • Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym, rozszerzonym i dwujęzycznym) – 19 sierpnia‎.
  • Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 20 sierpnia.

Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej albo z egzaminu z żadnego z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie otrzymali minimum 30 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Odbiór świadectwa dojrzałości

Absolwent, który zdał egzamin maturalny, otrzyma świadectwo dojrzałości i jego odpis. Świadectwo zawiera szczegółowe wyniki, jakie zdający uzyskał.

Zdający, którzy przystąpią do egzaminu w terminie głównym i dodatkowym i zdadzą egzamin, otrzymają świadectwo dojrzałości 8 lipca 2025 r. Natomiast osoby, które zdadzą egzamin w terminie poprawkowym, otrzymają świadectwo 10 września 2025 r.

Edukacja
ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...