Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
dziecko niepełnosprawne przedszkole odmowa / Dziecko niepełnosprawne a odmowa przyjęcia do przedszkola - działanie bezprawne / Shutterstock

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

Odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola z powodu niepełnosprawności

W czwartek sejmowa podkomisja stała do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego zajmowała się tematem dostępności edukacji przedszkolnej dla dzieci przewlekle chorych i z niepełnosprawnościami. Podczas posiedzenia Weronika Snoch z Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura Rzecznika Praw Dziecka poinformowała, że do RPD wpływają zgłoszenia, które dotyczą odmowy przyjęcia do przedszkoli dzieci z niepełnosprawnościami lub chorych przewlekle, gdyż powoduje to "trudności dla kadry". "Jest takich sytuacji bardzo dużo" - powiedziała.

Autopromocja

Podała, że z analizy Biura Rzecznika Praw Dziecka wynika to z luki prawnej, która skutkuje brakiem opieki pielęgniarskiej w przedszkolach, gdy trzeba podać dziecku lek ratujący życie lub zdrowie. Podała, że RPD występował w tej sprawie do Ministra Edukacji i do Ministra Zdrowia.

Przewodnicząca podkomisji Maja Ewa Nowak (Polska 2050-TD) poinformowała, że takie sygnały o takich praktykach zgłaszane są także do Sejmu. "Po pierwsze: dostają odmowy przyjęcia, po drugie: nawet jeśli zostają przyjęte, to pierwszy dzień w przedszkolu weryfikuje to wszystko w momencie, gdy trzeba podać dziecku lek na chorobę przewlekłą, choćby to była alergia" - powiedziała.

Niezgodna z prawem odmowa przyjęcia dziecka niepełnosprawnego do przedszkola

"Odmowa przyjęcia dziecka z powodu niepełnosprawności czy choroby przewlekłej, jest niezgodna z prawem" - podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji Narodowej Elżbieta Neroj. Przypomniała, że nadzór nad przedszkolami sprawuje kurator oświaty i każda zgłoszona taka sprawa jest wyjaśniana.

Przypomniała też, że dyrektor przedszkola odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom, które są przyjęte do przedszkola, a także za przeszkolenie całej swojej kadry, zarówno pedagogicznej jak i niepedagogicznej, by umiała reagować w sytuacji zagrożenia życia oraz udzielić pierwszej pomocy. "To są obowiązki każdego pracodawcy, obowiązują także dyrektora przedszkola" - zaznaczyła.

Opieka zdrowotna nad dziećmi w przedszkolach - 2 rozwiązania

Przyznała, że ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami nie obejmuje dzieci przedszkolnych. "My też zwróciliśmy się w tej sprawie z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy planują zmiany w tej ustawie" - powiedziała. "Na chwilę obecną mamy taką informację, że opiekę pielęgniarską w przypadku tych dzieci zapewnia pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, która obejmuje dziecko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego" - dodała.

Wyjaśniła, że w przypadku przedszkola, do którego przyjęte zostały dzieci z problemami zdrowotnymi, są dwa rozwiązania: rodzic podpisuje umowę cywilno-prawną z nauczycielem na to, by dziecku były podawane leki lub dyrektor podpisuje umowę z podmiotem leczniczym albo z pielęgniarką wykonującej zawód w formie praktyki zawodowej na zapewnienie opieki nad dzieckiem z chorobą przewlekłą w przedszkolu. Zaznaczyła, że w przypadku dyrektora też jest to umowa cywilno-prawna. "Dyrektor przedszkola nie może zatrudnić pielęgniarki, bo jednostka systemu oświaty nie może prowadzić działalności leczniczej, ale taką umowę może zawrzeć" - wyjaśniła. Dodała, że nauczyciel może odmówić podpisania umowy z rodzicem.

Dziecko niepełnosprawne a obowiązki dyrektora przedszkola

Podkreśliła, że obowiązki dyrektora przedszkola, jeśli chodzi o dziecko z niepełnosprawnością lub przewlekle chore, są jednoznaczne prawnie. "On ma zapewnić dziecku bezpieczne i higieniczne warunki, a to jest elementem. To wynika z przepisów" - powiedziała. Podała, że dyrektor ma obowiązek dostosowania warunków pobytu dziecka w szkole lub przedszkolu, realizacji przez niego podstawy programowej czy wychowania przedszkolnego, czy kształcenia ogólnego, w sposób, który uwzględnia jego indywidualne możliwości.

"Takie praktyki jak zniechęcanie rodziców, odsyłanie, nieprzyjmowanie dzieci jest niezgodne z prawem" - podkreśliła. Zaapelowała o zgłaszanie takich sytuacji do kuratoriów oświaty. "Jak nie będziemy na nie reagować to taka praktyka będzie się niestety utrwalać" - powiedziała. "Dokładamy wszelkich starań, żeby każdą taką sytuację wyjaśniać i upowszechniać wiedzę, że są to nieprawidłowe praktyki" - zapewniła. Dodała, że MEN wspólnie z kuratorami działa na rzecz zwiększenia świadomości prawnej dyrektorów w zakresie ich obowiązków. "W każdym kuratorium są wizytatorzy od edukacji włączającej" - podała.

Edukacja
Czy zostanie wprowadzony zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? 16 kwietnia 2025 r. spotkanie ws. ustawy. Ministra Edukacji Barbara Nowacka zabrała głos w tej sprawie
08 kwi 2025

Czy będzie zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach? Ministra Edukacji Barbara Nowacka zabrała głos w tej sprawie. "Dzięki za inicjatywę, doceniam troskę o sprawy oświaty" - napisała w mediach społecznościowych szefowa MEN.

Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem
07 kwi 2025

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

Rodzice proszą nauczycieli o prace domowe. Mija rok od zmiany przepisów. Czy będzie powrót do starych zasad?
07 kwi 2025

Mija rok od zmiany przepisów zakazującej zadawania uczniom prac domowych. Okazuje się, że rodzice proszą nauczycieli o zadawanie prac domowych. Czy szykuje się powrót do starych zasad?

Jakie korzyści ze współpracy firm z uczelniami?
07 kwi 2025

Jak firmy pozyskują wykwalifikowanej kadry? Stawiają na współpracę z uczelniami. To obopólne korzyści. Firma zyskują dostęp do innowacyjnych pomysłów, a uczelnie mogą realizować projekty badawcze o praktycznym znaczeniu dla rynku.

To będzie hit: aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami
06 kwi 2025

Technologia idzie do przodu. To bardzo budujące, gdy można wykorzystać aplikacje i sztuczną inteligencję z pożytkiem dla innych. Jeśli się to uda, to będzie hit, bo powstaje właśnie aplikacja, ze specjalnym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdź czego dotyczy.

Test wiedzy o Wielkanocny. QUIZ niby łatwy, niby nie. Sprawdź się!
06 kwi 2025
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Przed nami przygotowania, ale już teraz można się sprawdzić. Powinieneś zdobyć w tym quizie co najmniej 7/10 punktów jeśli celebrujesz to Święto!
Bardzo trudny quiz z geografii. Na ile pytań odpowiesz?
04 kwi 2025
W której części świata znajduje się pustynia Gibsona? Które z poniższych jezior jest największe pod względem objętości wody? Czy znasz odpowiedź na te pytania? 7 pkt tylko najlepszych!
Hipertrudny quiz historyczny. 6 punktów leci tylko do najlepszych historyków
04 kwi 2025
Ile punktów zdobędziesz w hipertrudnym quizie historycznym? 6 punktów tylko dla najlepszych!
Bezpłatne szkolenia hybrydowe dla nauczycieli szkół i przedszkoli. Ruszyły zapisy!
04 kwi 2025

Pracownicy systemu oświaty mogą się zapisywać na szkolenia hybrydowe z wykorzystania zestawów edukacyjnych. Szkolenia będą prowadzone przez doświadczonych ekspertów a także trenerów-opiekunów.

MEN: Przymusowy odbiór dziecka na terenie jednostek systemu oświaty po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości
03 kwi 2025

Stanowisko MEN w kwestii przymusowych odbiorów dzieci na terenie jednostek systemu oświaty nie uległo zmianie. Resort zaznaczył jednak, że odbiór dziecka powinien następować po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości.

pokaż więcej
Proszę czekać...