MEN: Zmiana terminów składania wniosków o zajęcia dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych

oprac. Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
język angielski lekcja chłopiec uczeń szkoła mniejszość etniczna mniejszość narodowa organizacja zajęć oświadczenie termin zmiany / MEN: Zmiana terminów składania wniosków o zajęcia dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych / Shutterstock

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmianę terminów składania wniosków i oświadczeń w sprawie organizacji zajęć dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. W 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy.

Projekt nowelizacji rozporządzenia MEN

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Autopromocja

Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma ujednolicić i usprawnić przygotowanie organizacji roku szkolnego, w tym arkusza organizacji publicznych szkół i przedszkoli.

Zmiana terminu składania wniosków w szkole

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej obecnie wniosek o objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz nauką języka mniejszości lub języka regionalnego i nauką własnej historii i kultury w szkole składa się dyrektorowi (odpowiednio przedszkola lub szkoły) w terminie do 20 września danego roku szkolnego. Oświadczenie o rezygnacji z nauki tego języka i nauki własnej historii i kultury składa się do 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. Oba oświadczenia są zatem składane już po rozpoczęciu roku szkolnego.

Ponieważ organizacja roku szkolnego, ruch kadrowy oraz planowanie arkusza organizacji szkoły/przedszkola odbywa się od początku roku kalendarzowego, a jego najbardziej intensywny okres przypada na miesiące styczeń – czerwiec, proponuje się zmianę terminów składania wniosków i oświadczeń ze stosownym wyprzedzeniem. W projekcie proponuje się, aby termin na złożenie wniosku i oświadczenia przypadał na dzień 31 marca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, którego organizacja zajęć ma dotyczyć. Natomiast w przypadku dzieci/uczniów przyjmowanych do przedszkola/szkoły wniosek będzie składany nie później niż do dnia 31 lipca roku szkolnego, poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko rozpoczyna naukę odpowiednio w przedszkolu lub szkole.

„Zaproponowany termin 31 lipca uwzględnia praktykę wyznaczania terminów także w postępowaniach uzupełniających do szkół, pozwalając uczniowi złożyć wniosek do dyrektora szkoły, do której faktycznie kandyduje, i jednocześnie zapewnia dyrektorowi szkoły miesięczny okres dostosowania arkusza do organizacji szkoły, która ma obowiązywać od 1 września” – argumentuje MEN.

Okres przejściowy w 2025 r.

Zgodnie z projektowaną nowelizacją rozporządzenia, w 2025 r. obowiązywał będzie jeszcze okres przejściowy w zakresie terminu składania wniosku lub oświadczenia przez rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia, którzy dopiero rozpoczną naukę w przedszkolu/szkole, jak i tych, którzy tą naukę będą kontynuować.

Zgodnie z propozycją MEN, w 2025 r. końcowym terminem na złożenie wniosku lub oświadczenia będzie dzień 31 lipca, co zapewni odpowiedni czas na skorzystanie z przysługujących praw na nowych warunkach.

Wejście w życie nowelizacji

W projekcie nowelizacji rozporządzenia zaproponowano, że terminem wejścia w życie rozporządzenia będzie 30 kwietnia 2025 r.

Edukacja
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
16 kwi 2025
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?
16 kwi 2025

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
16 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

pokaż więcej
Proszę czekać...