Nauczycielskie wynagrodzenia powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzy projekt ustawy

REKLAMA
REKLAMA
Posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej
Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Woźniak poinformowała o spotkaniu związkowców z przewodniczącym podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu obywatelskiego. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewiduje powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.
REKLAMA
- Udało nam się spowodować, że 6 marca będzie spotkanie podkomisji, na które zostaniemy zaproszeni. Przedstawimy już poprawioną przez nas inicjatywę obywatelską dostosowaną do obecnego stanu prawnego – powiedziała Woźniak.
11 lutego Prezydium Zarządu Głównego ZNP wydało stanowisko, w którym domaga się niezwłocznego rozpoczęcia procedowania obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela autorstwa ZNP. Przyspieszenie prac nad nim obiecał w listopadzie 2024 r. premier Donald Tusk.
Obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela
Obywatelski projekt nowelizacji Karty Nauczyciela ZNP wniósł do Sejmu w listopadzie 2021 r. Pierwsze czytanie przeprowadzone zostało już w lutym 2022 r. Następnie projekt trafił do komisji, gdzie dalszych prac jednak nie prowadzono.
REKLAMA
W przypadku projektów obywatelskich nie obowiązuje zasada dyskontynuacji wraz z zakończeniem kadencji parlamentu, dlatego do projektu noweli wrócili posłowie obecnej kadencji. Ponowne pierwsze czytanie projektu przeprowadzono 25 stycznia 2024 r. Prezes ZNP Sławomir Broniarz argumentował wówczas, że obecny system wynagrodzeń nauczycieli jest skrajnie arbitralny, nietransparentny, nieobiektywny i w pełni zależy od decyzji polityków. Dlatego - jak mówił - konieczne jest kształtowanie wysokości płac nauczycieli w oparciu o obiektywny wskaźnik.
Tym razem komisja edukacji, do której skierowano projekt, powołała podkomisję nadzwyczajną, która miała się nim zająć. Do tej pory odbyły się dwa posiedzenia o charakterze technicznym.
ZNP zwrócił uwagę, że od momentu wniesienia projektu do Sejmu zmieniły się uwarunkowania prawne. Dlatego, jak zaznaczył, uaktualnienia wymagają m.in. niektóre wskaźniki zawarte w projekcie, m.in. wzrosło przeciętne wynagrodzenie w gospodarce; rząd Zjednoczonej Prawicy zmodyfikował stopnie awansu zawodowego (były cztery, są dwa). "Takie uaktualnienie projektu możliwe jest w toku prac parlamentarnych" - podkreślił ZNP.
REKLAMA
REKLAMA