REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczyciele: dopiero w kwietniu 2025 r. wypłata podwyżki z wyrównaniem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kiedy podwyżki dla nauczycieli wyrównanie 2025
Nauczyciele: dopiero w kwietniu 2025 r. wypłata podwyżki z wyrównaniem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy będą podwyżki i wyrównanie dla nauczycieli w 2025 roku? Nowe rozporządzenie weszło w życie z pominięciem okresu vacatio legis. Obowiązuje z mocą wsteczną od 1 stycznia 2025 roku. Samorządy potrzebują jeszcze kilku dni na wypłatę podwyżek.

Kiedy podwyżki dla nauczycieli w 2025 r.?

Podwyżki wynagrodzeń nauczycieli poczatkujących, mianowanych i dyplomowanych w 2025 roku wprowadza rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Projekt rozporządzenia pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji 4 lutego 2025 r. Stanowi ono w § 2, że rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2025 r. Proponuje się więc, aby 14-dniowy okres vacatio legis został pominięty.

REKLAMA

Autopromocja

W uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż 14 dni, a nawet jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym (art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych). W uzasadnieniu do projektu wytłumaczono, że podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wejdą w życie z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2025 r., a jednostki samorządu terytorialnego przy ustalaniu wysokości odpowiednich składników wynagrodzenia muszą jak najszybciej wypłacić nauczycielom wynagrodzenie średnie ustalone zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela. Wejście w życie od dnia 1 stycznia 2025 r. jest konieczne w związku z rozwiązaniami zawartymi w ustawie budżetowej na rok 2025 oraz w ustawie okołobudżetowej z dnia 21 listopada 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025.

Polecamy Szkolenie: Zasady wynagradzania nauczycieli

Podwyżka kwoty bazowej i średniego wynagrodzenia nauczycieli 2025

Ustawa budżetowa na rok 2025 ustala kwotę bazową dla nauczycieli obowiązującą od dnia 1 stycznia 2025 r. - 5434,82 zł. Kwota bazowa to podstawa do wyliczeń średniego wynagrodzenia nauczycieli (wynagrodzenie to obejmuje wiele dodatkowych elementów, nawet odprawę emerytalną czy świadczenie na start dla nauczyciela). Druga z wymienionych ustaw zapewnia od dnia 1 stycznia 2025 r. dodatkowy wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących - średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących zwiększa się o 2,308%.

W związku z tym, że średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrosło od 1 stycznia 2025 r., także minimalne wynagrodzenie zasadnicze musi zostać podniesione od tego samego dnia. Konieczne jest dostosowanie minimalnych stawek nauczycieli do kwoty bazowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy wypłata wyrównania dla nauczycieli 2025?

REKLAMA

Wiadomo już, że podwyżka wynagrodzeń nauczycieli na poziomie 5% wejdzie w życie z mocą wsteczną od początku 2025 roku. Nauczyciele szukają jednak informacji, kiedy zostanie im wypłacone wyrównanie. Na podwyżkę wraz z wyrównaniem jest czas do 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej (art. 30 ust. 11 Karty Nauczyciela). Kiedy została ogłoszona ustawa budżetowa na rok 2025? Data ogłoszenia to 20 stycznia 2025 r. Zdaniem Urszuli Woźniak, wiceprezeski ZNP podwyżki wraz z wyrównaniem nauczyciele mogą spodziewać się wcześniej niż do 20 kwietnia 2025 r. Uzgodnienia i opiniowanie rozporządzenia już się zakończyły. W związku z tym pozostało podpisanie aktu prawnego, a następnie można rozpoczynać wypłaty. Rozporządzenie podnoszące wynagrodzenia nauczycieli zostało 19 marca 2025 r. ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Podwyżki powinny więc trafić na konta nauczycieli do końca marca.

Uzyskaliśmy jednak informacje od nauczycieli, że nie mają jeszcze podwyżek. Tempo prac nad wdrożeniem przepisu w życie może być różne w zależności od samorządu i szkoły. Niektóre z nich informują, że potrzebują jeszcze trochę czasu na wypłatę. Termin ten pokrywa się z wypłatą 13 pensji dla nauczycieli i wypłata za kwiecień - 1 kwietnia. Pracownicy zajmujący się wypłatami mają więc dużo pracy. Przypomnijmy, że ostatecznym terminem wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. jest 20 kwietnia. Sekretariaty zapewniają, że pieniądze trafią do zainteresowanych przed Wielkanocą, ponieważ takie są przepisy.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym.

Podwyżki dla nauczycieli do końca marca

W związku z przedłużającym się czasem podpisu rozporządzenia przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk kierownictwo ZNP wystosowało w dniu 17 marca 2025 r. apel o jak najszybsze, niezwłoczne podpisanie rozporządzenia. Apel został wysłuchany, ponieważ już następnego dnia, 18 marca 2025 r., doszło do podpisu aktu prawnego. Rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw w dniu 19 marca 2025 r. Samorządy zaczynają już wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniem.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA