Ferie zimowe w 2026 r. Jakie zmiany? [TERMINY]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Ferie zimowe w 2026 r. Jakie zmiany? [TERMINY] / Ferie zimowe w 2026 r. Jakie zmiany? [TERMINY] / Shutterstock

W 2026 r. ferie zimowe odbędą się w trzech turach. Dotychczas były to cztery terminy. Jak przekonuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, ustalenie ferii w tym samym terminie dla niektórych województw sąsiadujących ze sobą uwzględnia postulat części rodziców.

Ferie zimowe w 2026 r. [KALENDARZ]

W roku szkolnym 2025/2026 ferie rozpoczną się 19 stycznia i potrwają do 1 marca 2025 r. Harmonogram wygląda następująco:

Autopromocja
  • 19 stycznia - 1 lutego 2026 (mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie);
  • 2 lutego - 15 lutego 2026 (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie);
  • 16 lutego - 1 marca 2026 (podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie).

Zmianie ulegną zatem grupy województw, które będą miały ferie zimowe w tym samym terminie. Do MEN została skierowana interpelacja, w której posłowie, proponują rozdzielenie tych terminów dla województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jak wskazano w interpelacji, zmiany skrócą wysoki sezon narciarski w województwie świętokrzyskim z czterech do dwóch tygodni.

Ferie zimowe w 2026 r. MEN o kryteriach

W odpowiedzi na interpelację, wiceszefowa resortu edukacji, Katarzyna Lubnauer, poinformowała, iż nowy harmonogram został opracowany w oparciu o:

  • porównywalną łączną liczbę uczniów w poszczególnych grupach województw;
  • nieco mniejszą liczbę uczniów w grupie z województwem mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego;
  • ustalenie ferii w tym samym terminie dla niektórych województw sąsiadujących ze sobą (postulat części rodziców).

Propozycja terminarza ferii w nowym podziale na województwa została przekazana do zaopiniowania wojewodom i kuratorom oświaty. MEN podaje, iż w toku konsultacji zgłoszono tylko dwie uwagi. „Opolski Kurator Oświaty zwrócił się z prośbą o ustalenie ferii na terenie woj. opolskiego w tym samym terminie, w jakim ferie będą trwały na terenie woj. dolnośląskiego – z uwagi na wspólne okręgi II etapu olimpiad przedmiotowych, terminy szkoleń wspólnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej czy próbnych egzaminów w szkołach podstawowych, średnich i zawodowych. Ponadto wielu uczniów z woj. opolskiego uczy się w szkołach wrocławskich. MEN uwzględnił wniosek Opolskiego Kuratora Oświaty” - czytamy w odpowiedzi.

„Wielkopolski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował propozycję MEN, zwrócił się jednak z prośbą o rozważenie możliwości ustalenia wspólnego terminu dla woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego z uwagi na częste powiązania rodzinne pomiędzy mieszkańcami obu województw. Z uwagi na wielkość (obszar i liczbę uczniów) obu województw, przychylenie się do wniosku wymagałoby całkowitej przebudowy ustalonego i uzgodnionego już harmonogramu, a tym samym ponownych konsultacji we wszystkich województwach, dlatego zaproponowano, aby wniosek Wielkopolskiego KO zrealizować przy ustalaniu ferii w kolejnym roku szkolnym, czyli 2026/2027” - zapowiada resort edukacji.

Ferie zimowe a prawo

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza corocznie (po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.

Edukacja
ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...