REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w 2025 r. Najważniejsze informacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co daje uczniowi orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Czym taki dokument różni się od orzeczenia o niepełnosprawności? Czy od orzeczenia można się odwołać? Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

rozwiń >

Orzeczenie specjalne a orzeczenie o niepełnosprawności. Czym się różnią?

Na wstępie warto zaznaczyć, iż orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i orzeczenie o niepełnosprawności to dwa różne dokumenty. Inny jest również tryb uzyskiwania takich orzeczeń.

REKLAMA

Autopromocja

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydają poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a orzeczenie o niepełnosprawności – powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest pierwszym krokiem do starania się uzyskanie przez rodziców określonych świadczeń np. rodzinnych takich jak zasiłek pielęgnacyjny czy świadczenie pielęgnacyjne po spełnieniu wymaganych warunków. Aby dziecko mogło skorzystać z kształcenia specjalnego, wymagane jest uzyskanie orzeczenia z poradni.

Komu wydaje się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Taki dokument dotyczy dzieci, wymagających stosowanie specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Są to dzieci niedostosowane społecznie i zagrożone takim niedostosowaniem, a także niepełnosprawne:

• niesłyszące,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• słabosłyszące,

• niewidome,

• słabowidzące,

• z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją),

• z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,

• z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

• z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Kto może złożyć wniosek o orzeczenie specjalne? Czy może to zrobić dyrektor szkoły?

Wniosek może złożyć tylko rodzic albo pełnoletni uczeń. Nie może to być dyrektor szkoły.

Pismo składa się w formie pisemnej albo elektronicznej do zespołu orzekającego. W przypadku poradni obowiązuje rejonizacja ze względu na siedzibę przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko, a w przypadku młodszych dzieci – ze względu na miejsce zamieszkania.

Ważne

Orzeczenia dla dzieci i uczniów niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących i z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, wydają zespoły działające w poradniach wskazanych przez kuratora oświaty, za zgodą organów prowadzących te poradnie.

Na jak długo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?

Zespół orzekający powinien wydać orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 30 dni, od dnia złożenia wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach uwarunkowanych stanem zdrowia dziecka lub ucznia lub złożonością procesu diagnostycznego termin ten może był dłuższy, wynosi wtedy 60 dni.

Ważne

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje się na okres wychowania przedszkolnego, roku szkolnego albo etapu edukacyjnego.

Czy od orzeczenia można się odwołać?

Tak, od orzeczenia można się odwołać. Odwołanie wnosi się do kuratora oświaty, za pośrednictwem zespołu, który wydał orzeczenie, w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.

Warto też pamiętać o możliwości wydania nowego orzeczenia w przypadku:

• zmiany okoliczności stanowiących podstawę wydania poprzedniego orzeczenia;

• potrzeby zmiany zaleceń wskazanych w poprzednim orzeczeniu;

• potrzeby zmiany okresu, na jaki zostało wydane poprzednie orzeczenie.

Orzeczenie specjalne. Jakie zadania ma szkoła?

Dyrektor szkoły ma obowiązek realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu. Ponadto szkoła ma obowiązek zapewnić:

  • warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów;
  • zajęcia specjalistyczne,
  • inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne;
  • integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z uczniami pełnosprawnymi;
  • przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.

Uczniowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się odpowiednio program wychowania przedszkolnego i program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla ucznia indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego (IPET), uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

REKLAMA

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VII
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Ostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.

REKLAMA