Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
rozwiń więcej
paragraf / paragraf / Shutterstock

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Urlopu udziela dziekan na wniosek studenta. Urlop może być udzielony na okres nie dłuższy niż dwa następujące bezpośrednio po sobie semestry.

Autopromocja

Urlop zdrowotny jest udzielany przez dziekana wyłącznie na podstawie orzeczenia uprawnionego lekarza. Wzór wniosku o udzielenie urlopu zdrowotnego określają wewnętrzne akty prawne Uczelni. W przypadku pozostałych urlopów obowiązują następujące zasady:

Urlop okolicznościowy studenta

Urlop okolicznościowy może zostać udzielony przez dziekana studentowi realizującemu za jego zgodą ponadprogramową część studiów w innej uczelni, odbywającemu staż lub praktykę zawodową, dokumentującemu ważne okoliczności losowe lub gdy występują inne uzasadnione przyczyny udzielenia tego urlopu.

Urlop okolicznościowy jest udzielany przez dziekana:

  • studentce w ciąży na okres do dnia urodzenia dziecka,
  • studentowi będącemu rodzicem na okres do 1 roku na wniosek złożony nie później niż 1 rok od dnia urodzenia dziecka,
  • z tym, że jeżeli koniec urlopu przypada w trakcie semestru, urlop może być przedłużony do końca tego semestru.

Kiedy student może otrzymać urlop nieuwarunkowany?

Urlop nieuwarunkowany może zostać udzielony przez dziekana na prośbę studenta, który zaliczył:

1) co najmniej pierwszy rok studiów na studiach pierwszego stopnia albo jednolitych studiach magisterskich lub

2) pierwszy semestr na studiach drugiego stopnia.

Ważne

Urlop ten może być udzielony jedynie raz w okresie studiów i nie później niż w ciągu 14 dni od początku semestru.

Urlop od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się

Udzielając urlopu od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów dziekan jednocześnie określa warunki przystąpienia przez studenta do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się.

Zasady korzystania z urlopu przez studenta

Przedmioty niezaliczone przez studenta w semestrze, na którym udzielono mu urlopu zdrowotnego, uznaje się za nierealizowane z wyłączeniem tych przedmiotów, na których realizację student uzyskał zgodę dziekana w okresie po udzieleniu urlopu.

Student powinien zwrócić się o udzielenie urlopu niezwłocznie po zaistnieniu przyczyny uzasadniającej ubieganie się o urlop.

Dziekan może wyznaczyć studentowi, powracającemu z urlopu, przedmioty do uzupełnienia wynikające ze zmian zaistniałych w programie studiów podczas trwania urlopu oraz terminy ich zaliczania.

Ważne

W okresie urlopu student zachowuje prawa studenta. Prawo do pomocy materialnej w tym czasie określają ustawa i wewnętrzne akty prawne Uczelni.

W uzasadnionych przypadkach dziekan lub Rektor może, na wniosek studenta, udzielić mu usprawiedliwienia 

Edukacja
ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych
15 kwi 2025

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?
15 kwi 2025

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata
15 kwi 2025

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów
15 kwi 2025

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...