REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP
Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wykaz uczelni prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Polsce działa ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sprawuje nadzór nad większością z nich (nad niektórymi z nich nadzór sprawują inni ministrowie – na przykład uczelnie medyczne podlegają ministrowi właściwemu ds. zdrowia, a uczelnie wojskowe – ministrowi obrony narodowej). 

REKLAMA

Autopromocja

Uczelnie publiczne

Wykaz kierunków studiów w uczelniach publicznych

Aktualny wykaz kierunków studiów na określonym poziomie i profilu w uczelniach publicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni publicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni publicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o uczelniach publicznych posiadających wybrany kierunek studiów, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia publiczna”, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” i ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie zawodowe

  1. Akademia Bialska im. Jana Pawła II
  2. Akademia Łomżyńska
  3. Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa
  4. Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa
  5. Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
  6. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  7. Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego
  8. Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu
  9. Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
  10. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  11. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  12. Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  13. Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  14. Akademia Tarnowska
  15. Akademia Zamojska
  16. Collegium Witelona Uczelnia Państwowa
  17. Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
  18. Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
  19. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  20. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
  21. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
  22. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie
  23. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
  24. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
  25. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
  26. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
  27. Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
  28. Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu
  29. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
  30. Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu
  31. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku

Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie akademickie

Uczelnie niepubliczne

Aktualny wykaz kierunków studiów w uczelniach niepublicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni niepublicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni niepublicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o wybranym kierunku studiów w gronie wszystkich uczelni niepublicznych, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia niepubliczna, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” oraz ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Wykaz uczelni niepublicznych

Wykaz uczelni niepublicznych obejmuje uczelnie wpisane do ewidencji uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki w Systemie POL-on. Ewidencja uczelni niepublicznych znajduje się w ogólnodostępnej formie w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

  • W celu uzyskania informacji o wybranej uczelni niepublicznej należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie określić filtry, w tym nazwę uczelni niepublicznej w polu „Nazwa” oraz status uczelni „Działająca” w polu „Status” i potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
  • W celu uzyskania informacji o uczelniach z danego województwa lub miejscowości, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Województwo” wybrać właściwe województwo, w polu „Miejscowość” wpisać wybraną frazę, a w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
  • W celu uzyskania listy wszystkich działających uczelni niepublicznych na terenie kraju, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.

Wydawanie zaświadczeń z ewidencji uczelni niepublicznych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.), od dnia 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy w zakresie wydawania zaświadczeń dotyczących uczelni niepublicznych. Od dnia 1 października 2018 r. nie wydaje się odpisów i wyciągów z rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych. W ich miejsce można jedynie uzyskać, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572), zaświadczenie z ewidencji uczelni niepublicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewidencja obejmuje:

  1. numer wpisu do ewidencji;
  2. datę wpisu;
  3. imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę, numer z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru i adres założyciela;
  4. nazwę i adres uczelni;
  5. imię i nazwisko oraz datę rozpoczęcia i zakończenia kadencji rektora;
  6. informację o postawieniu uczelni w stan likwidacji;
  7. datę wykreślenia z ewidencji.

Informacje o ewidencji:

  1. Ewidencję prowadzi się w systemie informatycznym - Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
  2. Dane zawarte w ewidencji udostępnia się przez:
    • otwarty dostęp do zawartości ewidencji w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym),
    • wydanie zaświadczenia.
  3. Udostępnienie danych zawartych w ewidencji przez otwarty dostęp do zawartości ewidencji jest bezpłatne i następuje przez stronę internetową ministra lub w siedzibie urzędu obsługującego ministra.
  4. Wydanie zaświadczenia z ewidencji jest bezpłatne. Zaświadczenie wydaje się jeżeli:
    • urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
    • osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
  5. Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w formie papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego, w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
  6. We wniosku o wydanie zaświadczenia należy podać nazwę i siedzibę uczelni oraz ew. zakres żądanych informacji, których zaświadczenie ma dotyczyć. We wniosku powinno zostać zawarte również uzasadnienie wydania wnioskującemu zaświadczenia.
  7. Zaświadczenie z ewidencji obejmuje treść wszystkich wpisów we wskazanych przez wnioskodawcę rubrykach ewidencji albo treść wszystkich wpisów w rubrykach odpowiadających żądanym przez wnioskodawcę informacjom.
  8. Zaświadczenie opatrywane jest datą, pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby, która je sporządziła, z podaniem jej imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego, lub uwierzytelnionego za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.
  9. Zaświadczenie przesyła się wnioskodawcy na adres wskazany we wniosku, przesyłką poleconą za pisemnym potwierdzeniem odbioru albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  10. Na żądanie wnioskodawcy zaświadczenie może być odebrane w siedzibie urzędu przez wnioskodawcę albo osobę upoważnioną przez niego na piśmie, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.

Uczelnie kościelne

Katolickie:

  1. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie - działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.);
  2. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie - prowadzenie studiów na kierunkach: „administracja i polityka publiczna”, „arteterapia”, "dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filologia angielska”, "filozofia", "kulturoznawstwo", „logopedia”, „nauki o polityce”, „pedagogika”, „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”, „praca socjalna”, "psychologia”, "turystyka i rekreacja", "zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej", „zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych”;
  3. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II - prowadzenie studiów na kierunkach: „teologia”, „archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”, „digital media-kreatywność, analiza, zarządzanie”, „dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filozofia”, „historia”, „historia sztuki", „komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations”, "muzyka kościelna", „nauki o rodzinie”, „ochrona dóbr kultury", „pedagogika”, "praca socjalna", „prawo kanoniczne”, „psychologia”, „turystyka i zarządzanie dziedzictwem”;
  4. Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” (jednolite magisterskie), „pedagogika” (pierwszego i drugiego stopnia) oraz „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna” (studia jednolite magisterskie);
  5. Akademia Katolicka w Warszawie – prowadzenie studiów na kierunku „teologia” w Collegium Joanneum i w Collegium Bobolanum, oraz na kierunku „politologia” w Collegium Bobolanum  i „edukacja muzyczna z muzyką kościelną” w Collegium Joanneum;
  6. Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”;
  7. Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”. 

Wyższe seminaria duchowne 

- zgodnie z § 7 ust.2 Umowy między Rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez szkoły wyższe - (Dz. U. z 1999r. Nr 63, poz. 727) alumni wyższych seminariów duchownych, prowadzących sześcioletnie studia zgodnie z wymaganiami prawa kościelnego mogą uzyskiwać tytuł zawodowy magistra kierunku „teologia” na podstawie umów o współpracy zawartych w oparciu o Konstytucję Apostolską „Sapientia Christiana” z kościelnymi szkołami wyższymi oraz z uczelniami państwowymi, w których strukturze znajdują się wydziały teologii, posiadającymi prawo prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku.

Innych kościołów:

  1. Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej (dawne  Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej) jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do prowadzenia trzyletnich studiów licencjackich na kierunku „teologia” oraz do nadawania tytułu zawodowego „licencjata teologii adwentystycznej”. Jedynie ten tytuł jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (Dz. U. Nr 97, poz.481 z późn. zm.),
  2. Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii prawosławnej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.19 ust.4 ustawy  z 4.07.1991r. o stosunku Państwa do Polskiego Aukefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz.U.Nr 66, poz. 281 z późn. zm.),  
  3. Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii baptystycznej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 480 z późn. zm.),
  4. Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii metodystycznej - tytuł ten równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 15 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 479 z późn. zm.),
  5. Warszawskie Seminarium Teologiczne - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii - tytuł ten równoważny z tytułem licencjata  nadawanym przez uczelnie państwowe -  art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 254 z późn. zm.),
  6. Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii starokatolickiej - tytuł ten jest równoważny
    z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 12 ust.2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Polskokatolickiego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 482 z późn. zm.),
  7. Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii mariawickiej - tytuł ten jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez państwowe uczelnie - art. 12 ust. 2 ustawy z 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 253 z późn. zm.).\

Uczelnie z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

Aktualny wykaz kierunków studiów prowadzonych przez uczelnie publiczne i niepubliczne poza granicami kraju znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).

W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów prowadzonych przez poszczególne uczelnie poza granicami kraju należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie zaznaczyć pole „Tak” przy filtrze – Studia prowadzone poza granicami kraju, a następnie potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

Postępowanie rekrutacyjne. Rok szkolny 2025/2026. Skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

REKLAMA

Rekrutacja w roku szkolnym 2025/2026. Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Jak liczyć punkty do liceów?

9 kwietnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Granty na pracownie szkolne. Do 29 kwietnia można składać wnioski

Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą składać wnioski do programu grantowego Fun Lab - II edycja. Granty mogą zostać przeznaczone wyłącznie na remont i wyposażenie lub doposażenie laboratoriów szkolnych. Maksymalna kwota dofinansowania to 50 tys. zł. Termin składania wniosków mija 29 kwietnia 2025 r.

Co Ty wiesz o PRL-u... QUIZ dla osób pamiętających tamte czasy
Minęło już kilka dziesięcioleci od upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo to dla wielu osób ze starszego pokolenia pozostaje ona piękną krainą młodości. Dla ich dzieci PRL to ojczyzna absurdów rodem z kultowego "Misia" Stanisława Barei. A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Zaczynamy!
Granty w wysokości od 5 000 do 20 000 zł dla szkół. Nabór wniosków do 14 kwietnia

Do programu „Pomoc ma znaczenie”, w ramach którego przewidziano 26 grantów o łącznej wartości 300 000 zł mogą zgłaszać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z wybranych miast na terenie całej Polski, w których na co dzień funkcjonują oddziały Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Matura międzynarodowa kluczem do zagranicznych uczelni

Systemy edukacji za granicą znacząco różnią się od polskiego. Matura międzynarodowa staje się więc realną szansą dla polskich uczniów marzących o studiach na prestiżowych zagranicznych uczelniach. Znacząco ułatwia proces rekrutacji i adaptację w międzynarodowym środowisku akademickim.

Koniec obowiązkowej matury z matematyki, która jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”? Sprawa trafiła do Sejmu

W dniu 9 stycznia 2025 r. do Sejmu trafiła petycja w sprawie zniesienia obowiązkowej matury z matematyki, która – w ocenie jej autorki – jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”. Zostanie ona rozpatrzona przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Na dzień dzisiejszy nie wyznaczono jeszcze daty posiedzenia, podczas którego ww. petycja zostanie poddana obradom Komisji, ale już dzisiaj, każdy zainteresowany może złożyć pod nią swój podpis.

REKLAMA