Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

REKLAMA
REKLAMA
W Polsce działa ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sprawuje nadzór nad większością z nich (nad niektórymi z nich nadzór sprawują inni ministrowie – na przykład uczelnie medyczne podlegają ministrowi właściwemu ds. zdrowia, a uczelnie wojskowe – ministrowi obrony narodowej).
REKLAMA
Uczelnie publiczne
Wykaz kierunków studiów w uczelniach publicznych
Aktualny wykaz kierunków studiów na określonym poziomie i profilu w uczelniach publicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).
- W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni publicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni publicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
- W celu uzyskania informacji o uczelniach publicznych posiadających wybrany kierunek studiów, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia publiczna”, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” i ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie zawodowe
- Akademia Bialska im. Jana Pawła II
- Akademia Łomżyńska
- Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa
- Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa
- Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
- Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
- Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego
- Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu
- Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
- Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
- Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
- Akademia Tarnowska
- Akademia Zamojska
- Collegium Witelona Uczelnia Państwowa
- Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
- Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
- Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
- Publiczna Uczelnia Zawodowa w Grudziądzu
- Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
Wykaz uczelni publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki - publiczne uczelnie akademickie
Uczelnie niepubliczne
Aktualny wykaz kierunków studiów w uczelniach niepublicznych znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).
- W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów w wybranej uczelni niepublicznej, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie w polu „Uczelnia”, wpisać frazę odnoszącą się do szukanej uczelni niepublicznej i potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
- W celu uzyskania informacji o wybranym kierunku studiów w gronie wszystkich uczelni niepublicznych, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej. W polu „Rodzaj instytucji głównej” należy wybrać opcję „Uczelnia niepubliczna, następnie według własnego wyboru należy wypełnić pole „Nazwa kierunku” oraz określić: „Poziom kształcenia”, „Profil”, „Forma kształcenia” oraz ewentualnie pozostałe filtry. Na końcu należy potwierdzić założone kryteria poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
Wykaz uczelni niepublicznych
Wykaz uczelni niepublicznych obejmuje uczelnie wpisane do ewidencji uczelni niepublicznych prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki w Systemie POL-on. Ewidencja uczelni niepublicznych znajduje się w ogólnodostępnej formie w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).
- W celu uzyskania informacji o wybranej uczelni niepublicznej należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie określić filtry, w tym nazwę uczelni niepublicznej w polu „Nazwa” oraz status uczelni „Działająca” w polu „Status” i potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
- W celu uzyskania informacji o uczelniach z danego województwa lub miejscowości, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Województwo” wybrać właściwe województwo, w polu „Miejscowość” wpisać wybraną frazę, a w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
- W celu uzyskania listy wszystkich działających uczelni niepublicznych na terenie kraju, należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, a następnie w polu „Status instytucji” wybrać „Działająca”, a w polu „Rodzaj instytucji” wybrać „Uczelnia niepubliczna”. Wybór należy potwierdzić poprzez kliknięcie w pole „Szukaj”.
Wydawanie zaświadczeń z ewidencji uczelni niepublicznych
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, iż w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.), od dnia 1 października 2018 r. zmieniły się przepisy w zakresie wydawania zaświadczeń dotyczących uczelni niepublicznych. Od dnia 1 października 2018 r. nie wydaje się odpisów i wyciągów z rejestru uczelni niepublicznych i związków uczelni niepublicznych. W ich miejsce można jedynie uzyskać, na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2024 r. poz. 572), zaświadczenie z ewidencji uczelni niepublicznych.
Ewidencja obejmuje:
- numer wpisu do ewidencji;
- datę wpisu;
- imię, nazwisko i miejsce zamieszkania albo nazwę, numer z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru i adres założyciela;
- nazwę i adres uczelni;
- imię i nazwisko oraz datę rozpoczęcia i zakończenia kadencji rektora;
- informację o postawieniu uczelni w stan likwidacji;
- datę wykreślenia z ewidencji.
Informacje o ewidencji:
- Ewidencję prowadzi się w systemie informatycznym - Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
- Dane zawarte w ewidencji udostępnia się przez:
- otwarty dostęp do zawartości ewidencji w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym),
- wydanie zaświadczenia.
- Udostępnienie danych zawartych w ewidencji przez otwarty dostęp do zawartości ewidencji jest bezpłatne i następuje przez stronę internetową ministra lub w siedzibie urzędu obsługującego ministra.
- Wydanie zaświadczenia z ewidencji jest bezpłatne. Zaświadczenie wydaje się jeżeli:
- urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa;
- osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się w formie papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego, w rozumieniu przepisów o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- We wniosku o wydanie zaświadczenia należy podać nazwę i siedzibę uczelni oraz ew. zakres żądanych informacji, których zaświadczenie ma dotyczyć. We wniosku powinno zostać zawarte również uzasadnienie wydania wnioskującemu zaświadczenia.
- Zaświadczenie z ewidencji obejmuje treść wszystkich wpisów we wskazanych przez wnioskodawcę rubrykach ewidencji albo treść wszystkich wpisów w rubrykach odpowiadających żądanym przez wnioskodawcę informacjom.
- Zaświadczenie opatrywane jest datą, pieczęcią urzędową oraz podpisem osoby, która je sporządziła, z podaniem jej imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego, lub uwierzytelnionego za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.
- Zaświadczenie przesyła się wnioskodawcy na adres wskazany we wniosku, przesyłką poleconą za pisemnym potwierdzeniem odbioru albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Na żądanie wnioskodawcy zaświadczenie może być odebrane w siedzibie urzędu przez wnioskodawcę albo osobę upoważnioną przez niego na piśmie, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
Uczelnie kościelne
Katolickie:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie - działa na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.);
- Uniwersytet Ignatianum w Krakowie - prowadzenie studiów na kierunkach: „administracja i polityka publiczna”, „arteterapia”, "dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filologia angielska”, "filozofia", "kulturoznawstwo", „logopedia”, „nauki o polityce”, „pedagogika”, „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna”, „praca socjalna”, "psychologia”, "turystyka i rekreacja", "zarządzanie i nowe technologie w sferze publicznej", „zarządzanie strategiczne w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych”;
- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II - prowadzenie studiów na kierunkach: „teologia”, „archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo”, „digital media-kreatywność, analiza, zarządzanie”, „dziennikarstwo i komunikacja społeczna", „filozofia”, „historia”, „historia sztuki", „komunikowanie promocyjno-wizerunkowe – reklama, branding, public relations”, "muzyka kościelna", „nauki o rodzinie”, „ochrona dóbr kultury", „pedagogika”, "praca socjalna", „prawo kanoniczne”, „psychologia”, „turystyka i zarządzanie dziedzictwem”;
- Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” (jednolite magisterskie), „pedagogika” (pierwszego i drugiego stopnia) oraz „pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna” (studia jednolite magisterskie);
- Akademia Katolicka w Warszawie – prowadzenie studiów na kierunku „teologia” w Collegium Joanneum i w Collegium Bobolanum, oraz na kierunku „politologia” w Collegium Bobolanum i „edukacja muzyczna z muzyką kościelną” w Collegium Joanneum;
- Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”;
- Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej - prowadzenie studiów na kierunku „teologia”.
Wyższe seminaria duchowne
- zgodnie z § 7 ust.2 Umowy między Rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez szkoły wyższe - (Dz. U. z 1999r. Nr 63, poz. 727) alumni wyższych seminariów duchownych, prowadzących sześcioletnie studia zgodnie z wymaganiami prawa kościelnego mogą uzyskiwać tytuł zawodowy magistra kierunku „teologia” na podstawie umów o współpracy zawartych w oparciu o Konstytucję Apostolską „Sapientia Christiana” z kościelnymi szkołami wyższymi oraz z uczelniami państwowymi, w których strukturze znajdują się wydziały teologii, posiadającymi prawo prowadzenia studiów magisterskich na tym kierunku.
Innych kościołów:
- Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej (dawne Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej) jest wyższą szkołą teologiczną uprawnioną do prowadzenia trzyletnich studiów licencjackich na kierunku „teologia” oraz do nadawania tytułu zawodowego „licencjata teologii adwentystycznej”. Jedynie ten tytuł jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP (Dz. U. Nr 97, poz.481 z późn. zm.),
- Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii prawosławnej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.19 ust.4 ustawy z 4.07.1991r. o stosunku Państwa do Polskiego Aukefalicznego Kościoła Prawosławnego (Dz.U.Nr 66, poz. 281 z późn. zm.),
- Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii baptystycznej - tytuł równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art.14 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 480 z późn. zm.),
- Wyższe Seminarium Teologiczne im. Jana Łaskiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii metodystycznej - tytuł ten równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 15 ust. 2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 479 z późn. zm.),
- Warszawskie Seminarium Teologiczne - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii - tytuł ten równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Zielonoświątkowego w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 254 z późn. zm.),
- Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii starokatolickiej - tytuł ten jest równoważny
z tytułem licencjata nadawanym przez uczelnie państwowe - art. 12 ust.2 ustawy z 30.06.1995 r. o stosunku Państwa do Kościoła Polskokatolickiego w RP (Dz. U. Nr 97, poz. 482 z późn. zm.), - Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku - wyższa szkoła teologiczna - prowadzenie studiów na kierunku „teologia” - uprawnione do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii mariawickiej - tytuł ten jest równoważny z tytułem licencjata nadawanym przez państwowe uczelnie - art. 12 ust. 2 ustawy z 20.02.1997 r. o stosunku Państwa do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (Dz. U. Nr 41, poz. 253 z późn. zm.).\
Uczelnie z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP
Aktualny wykaz kierunków studiów prowadzonych przez uczelnie publiczne i niepubliczne poza granicami kraju znajduje się w Systemie RAD-on (część Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).
W celu uzyskania informacji o kierunkach studiów prowadzonych przez poszczególne uczelnie poza granicami kraju należy otworzyć odnośnik do strony internetowej, następnie zaznaczyć pole „Tak” przy filtrze – Studia prowadzone poza granicami kraju, a następnie potwierdzić wybór poprzez kliknięcie w pole „szukaj”.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA