Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
uczeń nieklasyfikowany kiedy podstawa prawna / Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany? Podstawa prawna / shutterstock

Uczeń nieklasyfikowany - co to właściwie oznacza? Kiedy uczeń może być nieklasyfikowany? Jaka jest podstawa prawna nieklasyfikowania?

rozwiń >

Co to znaczy, że uczeń jest nieklasyfikowany?

Uczeń jest nieklasyfikowany, kiedy nauczyciel nie ma podstaw do wystawienia oceny z jednego, kilku, a czasami nawet wszystkich przedmiotów z powodu nieobecności na zajęciach.

Autopromocja

Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany – podstawa prawna

Podstawa prawna, która reguluje nieklasyfikowanie to art. 44k ust. 1 ustawy o systemie oświaty:

Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.

Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany na koniec roku

Uczeń może być nieklasyfikowany na koniec roku, jeżeli był nieobecny na więcej niż połowie zajęć obowiązujących go z danego przedmiotu. Oprócz nieobecności ważny jest też warunek braku podstaw do ustalenia rocznej oceny z zajęć. Należy zwrócić uwagę, że nauczyciel nie ma obowiązku nieklasyfikowania ucznia z powodu nieobecności w określonym wymiarze. Może, ale nie musi podjąć kroków dążących do nieklasyfikowania ucznia.

Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany z powodu nieobecności usprawiedliwionej

Zgodnie z ustawą uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Natomiast w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności taki egzamin można pisać tylko za zgodą rady pedagogicznej.

Egzamin klasyfikacyjny

Egzamin klasyfikacyjny to nie to samo co egzamin poprawkowy. Poprawkę pisze uczeń, który otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną. Tymczasem egzamin klasyfikacyjny może zdawać ten, kto ze względu na nieobecność nie zapewnił podstaw do wystawienia oceny klasyfikacyjnej.

Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego należy uzgodnić z uczniem i jego rodzicami. Jeśli uczeń, nie przystąpił do egzaminu z przyczyn usprawiedliwionych, może podejść do niego w nowym terminie ustalonym w ten sam sposób. Ocena ustalona w wyniku egzaminu jest ostateczna.

Dodatkowo przepisy przewidują, że dla ucznia technikum i branżowej szkoły I stopnia, nieklasyfikowanego z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu z powodu usprawiedliwionej nieobecności szkoła organizuje zajęcia umożliwiające uzupełnienie programu nauczania i ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu.

Brak promocji ucznia do kolejnej klasy – klasy 1-3

Warto w tym miejscu wspomnieć również o braku promocji do kolejnej klasy. Reguluje to art. 44o ust. 1 prawa oświatowego, zgodnie z którym w klasach I–III szkoły podstawowej otrzymuje się w każdym roku szkolnym promocję do kolejnej klasy.

Natomiast w wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna na wniosek wychowawcy oddziału i po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia (lub na wniosek rodziców po zasięgnięciu opinii wychowawcy) może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia. Taką procedurę uzasadnia poziom rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym albo stan jego zdrowia.

Edukacja
Test wiedzy: Poczet książąt i królów Polski
01 kwi 2025
Polska ma ponad 1000 lat historii. Rządziło nią wielu książąt i królów. Czy pamiętasz, jakie mieli przydomki?
ZNP chce powrotu do dyskusji o ocenianiu prac domowych w szkołach. Rodzice proszą o zadawanie do domu. MEN zapowiada ewaluację obowiązujących rok przepisów
01 kwi 2025

Trzeba wrócić do dyskusji o możliwości oceniania prac domowych. Nauczyciele krytykują przepisy, rodzice proszą ich o prace domowe - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis. Rok po wprowadzeniu zmian dotyczących prac domowych szefowa MEN Barbara Nowacka zapowiedziała ewaluację.

Matura 2025. Czy matura z matematyki będzie nadal obowiązkowa?
01 kwi 2025

W 2025 r. jednym z obowiązkowych egzaminów na maturze jest egzamin z matematyki. Do Ministerstwa Edukacji wpłynęła petycja w sprawie zniesienia obowiązku zdawania egzaminu z tego przedmiotu. Jaka jest odpowiedź resortu edukacji?

Katecheza w parafiach zamiast lekcji religii w szkołach
31 mar 2025

Powszechne katechezy w parafiach ruszą od września 2026 r. Impulsu do przyspieszenia prac nad odnową katechezy parafialnej dostarczyły decyzje MEN w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Kiedy uczeń jest nieklasyfikowany?
28 mar 2025

Uczeń nieklasyfikowany - co to właściwie oznacza? Kiedy uczeń może być nieklasyfikowany? Jaka jest podstawa prawna nieklasyfikowania?

Co rodzice sądzą o stanie polskiej edukacji?
27 mar 2025

W kwietniu upłynie rok od wprowadzenia regulacji dotyczącej zakazu zadań domowych w klasach 1-3. Temat wciąż wywołuje liczne dyskusje. Co na ten temat sądzą rodzice? Jakie mają zdanie o podstawie programowej? Przedstawiamy wyniki badania Jakość edukacji w Polsce zrealizowane przez platformę edukacyjną Novakid.

Tak rodzice terroryzują nauczycieli i dyrekcję w podstawówkach. To już norma?
30 mar 2025

Czy w podstawówkach nie będzie już stawiania jedynek? Jeśli tak, to nie z powodu coraz lepszych uczniowskich wyników, a z obawy przed rodzicami, którzy do dyrekcji szkoły skarżą się na nauczycieli stawiających złe oceny. Szefostwo daje pedagogom do zrozumienia, że powodujące konflikt z rodzicami jedynki są… niemile widziane. 

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy zmienią się zasady wynagradzania nauczycieli?
26 mar 2025

Projekt nowelizacji ustawy - Karta Nauczyciela zawiera propozycję uregulowania kwestii ustalania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Mają być one ustalane w jednolity sposób dla nauczycieli szkół prowadzonych przez organy administracji rządowej i samorządy.

Od edukacji domowej po zdalne szkolenie pracowników. AI zmienia podejście do nauki
26 mar 2025

Nauka przez internet powoli staje się standardem. Korzystają z niej nie tylko uczniowie na edukacji domowej, ale i profesjonaliści w pracy, doszkalając się na kursach. Z danych Eurostatu wynika, że już jedna trzecia Europejczyków korzysta z różnych form nauki przez internet, a liczba ta wciąż rośnie.

Od 1 września 2025 r. nowy przedmiot w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego
25 mar 2025

Nowy przedmiot - technik gospodarki nieruchomościami – zostanie dodany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Nowy kierunek pojawi się w szkołach od 1 września 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...