Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta

REKLAMA
REKLAMA
- Matura 2025 – kiedy odbędzie się egzamin?
- Matura 2025 – ile potrwają poszczególne egzaminy w części pisemnej?
- Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego?
- Co najlepiej zjeść przed maturą?
Matura 2025 – kiedy odbędzie się egzamin?
Zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 r. – w roku szkolnym 2024/2025, egzamin maturalny, w terminie głównym, zostanie przeprowadzony w dniach 5-24 maja. Egzaminy pisemne potrwają od 5 do 22 maja, a egzaminy ustne – od 9 do 24 maja 2025 r. W tym roku, egzaminy maturalne – 5 maja o godz. 9:00, rozpoczną się obowiązkowym egzaminem pisemnym z języka polskiego (na poziomie podstawowym).
REKLAMA
Matura w terminie dodatkowym dla uczniów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie będą mogli przystąpić do niej w terminie głównym – odbędzie się natomiast w dniach 3-17 czerwca.
Z pełną treścią komunikatu CKE (i ze szczegółowym harmonogramem egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów) można zapoznać się poniżej:

Matura 2025 – ile potrwają poszczególne egzaminy w części pisemnej?
Czas trwania pisemnego egzaminu maturalnego jest zróżnicowany w zależności od przedmiotu, z którego przeprowadzany jest egzamin oraz poziomu tego egzaminu (tzn. czy jest to egzamin na poziomie podstawowym czy rozszerzonym). Dokładne czasy trwania poszczególnych egzaminów, wynikają z wspomnianego już wyżej komunikatu dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2025 r. i wynoszą odpowiednio:
- język polski na poziomie podstawowym: 240 min,
- język polski na poziomie rozszerzonym: 210 min,
- języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym: 210 min,
- języki mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym: 210 min,
- matematyka na poziomie podstawowym: 180 min,
- matematyka na poziomie rozszerzonym: 180 min,
- języki obce nowożytne na poziomie podstawowym: 120 min,
- języki obce nowożytne na poziomie rozszerzonym: 150 min,
- języki obce nowożytne na poziomie dwujęzycznym: 180 min,
- biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna oraz wiedza o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym: 180 min,
- język kaszubski, język łemkowski oraz informatyka na poziomie rozszerzonym: 210 min.
Czas trwania poszczególnych egzaminów, może być przy tym przedłużony, w przypadku dostosowań określonych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2024 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2024/2025. Dotyczy to:
- zdających ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz
- cudzoziemców.
Szczegółowe zasady wydłużania czasu trwania egzaminów z poszczególnych przedmiotów i dla poszczególnych grup uprawnionych do tego maturzystów – wynikają z ww. komunikatu dyrektora CKE, z którego pełną treścią można zapoznać się poniżej:

Z zasad tych wynika na przykład, że – w przypadku osób słabowidzących albo niewidomych – pisemny egzamin maturalny na poziomie podstawowym, może zostać wydłużony nawet do 360 min (czyli 6 godzin). Od razu nasuwa się więc pytanie – czy w tym czasie, maturzyści mogą jeść i pić?
Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego?
Biorąc pod uwagę długość trwania egzaminu maturalnego, która – w niektórych przypadkach – może wynosić nawet 360 min (6 godzin) – od razu nasuwa się pytanie czy w czasie egzaminu maturalnego można jeść i pić?
Odpowiedź na nie, znajduje się w wydanej przez CKE „Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w Formule 2023 oraz w Formule 2015 obowiązująca w roku szkolnym 2024/2025”. Zgodnie z jej pkt 9.1 ppkt 3 oraz pkt 18.2 ppkt 4 – Zdający może wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Woda może również być zapewniona przez szkołę. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
Jedynym dozwolonym napojem podczas matury – jest więc woda.
Spożywanie posiłków podczas trwania egzaminu – jest to natomiast zabronione, chyba, że zdający posiada „zaświadczenie lekarskie o konieczności przyjmowania leków lub zjedzenia posiłku w trakcie egzaminu”. Wówczas – zgodnie z pkt 17.5 ppkt 3.4 ww. Informacji CKE – przewodniczący zespołu nadzorującego przebieg egzaminu maturalnego (który kieruje pracą ww. zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg egzaminu w danej sali egzaminacyjnej) – zobowiązany jest do przestrzegania wykonania zaleceń wynikających z ww. zaświadczenia lekarskiego o konieczności przyjmowania leków lub zjedzenia posiłku przez zdającego, podczas trwania egzaminu.
Co najlepiej zjeść przed maturą?
Skoro więc podczas trwania egzaminu maturalnego – poza wyjątkowymi przypadkami – nie można spożywać posiłków – warto zadbać o to, aby odpowiednio „najeść” się przed wejściem na salę egzaminacyjną. Dietetycy zalecają maturzystom spożycie w dniu egzaminu zwłaszcza węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym (takich jak np. pieczywo razowe, kasze, otręby czy makarony pełnoziarniste) oraz świeżych owoców i warzyw, które są doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych. Wśród tych ostatnich – popularnością wśród maturzystów cieszą się zwłaszcza banany, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, ponieważ dostarczają energii i poprawiają pamięć, a ponadto – będąc doskonałym źródłem magnezu – wzmacniają układ nerwowy1, co w przypadku tak stresującego wydarzenia jakim jest matura – może okazać się dużą „wartością dodaną”.
Polecamy: Komplet Matura 2024 TESTY i ARKUSZE Język angielski, Język polski, Matematyka
1 Monika Majewska, Poradnik Zdrowie, Dieta dla maturzystów. Co jeść przed maturą?, 4 maja 2022 r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 737 z późn. zm.)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA