REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14 żądań ZNP z 2024 r. wciąż niezrealizowanych w 2025 r. Co dalej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
ZNP, 2024, 2025
14 żądań ZNP z 2024 r. wciąż niezrealizowanych w 2025 r. Co dalej?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

14 żądań ZNP z 2024 r. wciąż niezrealizowanych w 2025 r. Co dalej? Ministerstwo Edukacji Narodowej oczywiście deklaruje w najnowszych komunikatach i wypowiedzi szefowej resortu: żadna zmiana nie będzie miała miejsca bez nauczycieli i bez konsultacji z nimi. No tak, ale nad zmianami trzeba pracować i je wdrażać - apelują nauczyciele! W konsekwencji są już opublikowane założenia do projektu ustawy.
rozwiń >

W dniu 10 lipca 2024 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się poprawy sytuacji w zakresie warunków pracy nauczycieli, bo chociaż od kilku lat już są pewne reformy i podwyżki to wciąż brak kompleksowych regulacji i zmiany systemowej. Czas to zmienić. Czy w 2025 r.? Nie wydaje się (a w zasadzie pewne jest to), że nie uda się wdrożyć wszystkich proponowanych zmian przez ZNP. Jest jednak zielone światełko, ponieważ jak podaje w komunikacie z dnia 19 lutego 2025 r. ZNP: założenia projektu nowelizacji KN przedstawiono w dokumencie umieszczonym w „Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów”. Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UD199). Tak więc to kolejny krok w realizacji postulatów zgłoszonych przez ZNP podczas prac ministerialnego zespołu ds. pragmatyki. Chodzi m.in. o wprowadzenie nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy (400 proc. wynagrodzenia) i podwyższenie jubileuszówki za 40 lat pracy (300 proc.), korzystniejsze odprawy emerytalne, poprawienie przepisów o wynagradzaniu nauczycieli za godziny ponadwymiarowe – to tylko niektóre z planowanych przez MEN zmian w Karcie Nauczyciela.

REKLAMA

Autopromocja

Minister Edukacji Barbara Nowacka podkreśla: żadna zmiana nie będzie miała miejsca bez nauczycieli i bez konsultacji z nimi

REKLAMA

Organizatorem konferencji na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie był: Urząd Miasta Krakowa - Wydział Edukacji i Projektów Edukacyjnych, Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna pn. „Krakowski Ośrodek Kariery”, oraz Uniwersytet Jagielloński. Na stronie MEN w komunikacie z dnia 24 lutego 2025 r. czytamy, że: Minister Edukacji Barbara Nowacka wzięła udział w konferencji dla nauczycieli przedszkoli i szkół podstawowych „Nauczanie jest cool. Jak zadbać o swój dobrostan” Ministra odnosząc się do informacji o zmianach wprowadzanych przez Ministerstwo Barbara Nowacka prosiła o zaufanie, że żadna zmiana nie będzie miała miejsca bez nauczycieli i bez konsultacji z nimi. Szefowa resortu mówiła też o zmianach, które wpłyną na pracę nauczycieli i przyczynią się do podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela. Dobrostan nauczycieli ma bezpośredni wpływ na jakość edukacji oraz wyniki uczniów. Nauczyciele, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, są bardziej zaangażowani, kreatywni i efektywni w swojej pracy. Wspieranie dobrostanu nauczycieli przyczynia się do tworzenia pozytywnego środowiska szkolnego, które sprzyja nauce i rozwojowi uczniów.

Czy to są puste frazesy? Z jednaj strony tak, a z drugiej nie. ZNP oraz nauczyciele niewątpliwie powinni czuć się zaopiekowani przez MEN i Minister, bo co jak co, ale o tej grupie zawodowej jest chyba najgłośniej. Ale z drugiej strony głosy są też takie, że nauczyciele nie chcą pustych słów, obietnic, ciągłych deklaracji i pomocy dla nich - oni chcą działania, aktów prawnych, konkretnych przepisów. Nie chcą pracować na kilku etatach i dorabiać w innych zawodach, aby godnie żyć.

14 żądań Związku Nauczycielstwa Polskiego wystosowanych do MEN

chociaż już w dniu 10 lipca 2024 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli - ten postulaty wciąż nie są zrealizowane w całości. Nie wszystkie kwestie wydają się więc być dla rządu priorytetowe!

Żądanie 1: „Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela” 

ZNP żąda podjęcia i wzmożenia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczyciela” (powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie 2: podwyżki o 15 a nie 5%

ZNP żąda podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli w 2025 r. co najmniej o 15 proc.

Żądanie 3: wsteczna podwyżka

ZNP żądał podjęcia wynagrodzenia od września 2024 r. nauczycieli mianowanych. Postulat już w tym zakresie jest nieaktualny.

Żądanie 4: dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy 

ZNP chce uregulowania warunków pracy nauczycieli – dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy powinien być przyznawany nauczycielom pracującym w określonych warunkach, bez względu na rodzaj placówki.

Żądanie 5: rozliczenie godzin ponadwymiarowych

Dla ZNP istotna jest też kwestia uregulowania rozliczania godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub w dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia.

Żądanie 6: uregulowanie godzin ponadwymiarowych

Z żądaniem nr 6 wiąże się żądanie nr 5 w kwestii konkretnego uregulowania realizacji godzin ponadwymiarowych.

Żądanie 7: wycieczki szkolne

Podniesiono również kwestię uregulowania wyjazdów na szkolne wycieczki (zapłata za zaplanowane godziny ponadwymiarowe).

Żądanie 8: delegowanie nauczyciela do pracy poza siedzibę szkoły

Zwraca się również uwagę przez ZNP na zagadnienie uregulowania w ustawie  Karta Nauczyciela – delegowanie nauczyciela do pracy poza siedzibę szkoły.

Żądanie 9: dodatek dla kierownika

ZNP podkreśla konieczność wprowadzenia dodatku funkcyjnego dla nauczyciela kierownika wycieczki szkolnej.

Żądanie 10: dodatek za wychowawstwo

Kolejna kwestia finansowa to podwyższenie dodatku za wychowawstwo do kwoty 500 zł.

Żądanie 11: nagrody jubileuszowe

Istotne jest też zagadnienie wprowadzenia nagrody jubileuszowej nauczycieli za 45 lat pracy w wysokości 350 % wynagrodzenia miesięcznego.

Żądanie 12: doraźne zastępstwa

Nie bez znaczenia są wytyczne dot. uregulowania w przedszkolach i szkołach problemu przydzielania tzw. doraźnych zastępstw, jako zajęć opiekuńczo wychowawczych realizowanych bezpłatnie, w ramach swojego czasu pracy przez nauczycieli specjalistów psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, terapeutów, logopedów, doradców zawodowych, bibliotekarzy szkolnych oraz wychowawców świetlicy

Żądanie 13: maksymalna liczba oddziałów

Ważną kwestią jest również kwestia określenia maksymalnej liczebności oddziałów przedszkolnych i szkolnych na 20 osób.

Żądanie 14: odprawy emerytalne

Trzeba też szczególnie uhonorować nauczycieli pracujących niemalże całe życie w zawodzie nauczyciela. Stąd tak ważne jest ujednolicenie zasad dotyczących odprawy emerytalnej nauczycieli i pracowników samorządowych.

Kiedy zmiany w KN wejdą w życie?

Jak podkreśla się na stronie rządowej planowany termin przyjęcia projektu przez RM: II kwartał 2025 r.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

Postępowanie rekrutacyjne. Rok szkolny 2025/2026. Skład i szczegółowe zadania komisji rekrutacyjnej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Rekrutacja w roku szkolnym 2025/2026. Zasady rekrutacji do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Jak liczyć punkty do liceów?

9 kwietnia 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Edukacji z 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Granty na pracownie szkolne. Do 29 kwietnia można składać wnioski

Szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe mogą składać wnioski do programu grantowego Fun Lab - II edycja. Granty mogą zostać przeznaczone wyłącznie na remont i wyposażenie lub doposażenie laboratoriów szkolnych. Maksymalna kwota dofinansowania to 50 tys. zł. Termin składania wniosków mija 29 kwietnia 2025 r.

REKLAMA

Co Ty wiesz o PRL-u... QUIZ dla osób pamiętających tamte czasy
Minęło już kilka dziesięcioleci od upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo to dla wielu osób ze starszego pokolenia pozostaje ona piękną krainą młodości. Dla ich dzieci PRL to ojczyzna absurdów rodem z kultowego "Misia" Stanisława Barei. A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Zaczynamy!
Granty w wysokości od 5 000 do 20 000 zł dla szkół. Nabór wniosków do 14 kwietnia

Do programu „Pomoc ma znaczenie”, w ramach którego przewidziano 26 grantów o łącznej wartości 300 000 zł mogą zgłaszać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z wybranych miast na terenie całej Polski, w których na co dzień funkcjonują oddziały Grupy Cichy-Zasada.

Matura międzynarodowa kluczem do zagranicznych uczelni

Systemy edukacji za granicą znacząco różnią się od polskiego. Matura międzynarodowa staje się więc realną szansą dla polskich uczniów marzących o studiach na prestiżowych zagranicznych uczelniach. Znacząco ułatwia proces rekrutacji i adaptację w międzynarodowym środowisku akademickim.

Koniec obowiązkowej matury z matematyki, która jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”? Sprawa trafiła do Sejmu

W dniu 9 stycznia 2025 r. do Sejmu trafiła petycja w sprawie zniesienia obowiązkowej matury z matematyki, która – w ocenie jej autorki – jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”. Zostanie ona rozpatrzona przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Na dzień dzisiejszy nie wyznaczono jeszcze daty posiedzenia, podczas którego ww. petycja zostanie poddana obradom Komisji, ale już dzisiaj, każdy zainteresowany może złożyć pod nią swój podpis.

REKLAMA

Nowe wymagania kwalifikacyjne wobec nauczycieli w 2025 r. [PROJEKT]

W środę, 9 kwietnia do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniający rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Osobą odpowiedzialną za projekt jest wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Małe pieniądze na małe szkoły. Barbara Nowacka przedstawiła projekt ustawy wspierającej małe samorządowe szkoły

Minister edukacji Barbara Nowacka przedstawiła założenia projektu ustawy, która ma wspierać małe szkoły. Zapowiedziała też program inwestycyjny dedykowany małym szkołom. Na ich wsparcie zostanie przeznaczonych 50 mln zł.

REKLAMA