REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych [Projekt nowelizacji Ustawy - Karta Nauczyciela z 13.06.2025]

Iga Leszczyńska
Doktor nauk społecznych (WAT), specjalistka w zakresie polityki rodzinnej, rynku pracy i systemu zabezpieczenia społecznego.
pedagog, szkoła, nauczyciel
Zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych [Projekt nowelizacji Ustawy - Karta Nauczyciela z 13.06.2025]pedagog, szkoła, nauczyciel
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Celem zmian jest ułatwienie zatrudniania nauczycieli specjalistów w niepublicznych placówkach oświatowych, co ma pomóc w szybszym spełnianiu obowiązujących standardów kadrowych.

W poniedziałek, 16 czerwca 2025 r., do opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Jak już wyżej zostało wspomniane, chodzi o łatwiejsze zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych. Jest to projekt deregulacyjny. Odpowiada na postulat zniesienia ograniczenia, które pozwala obecnie zatrudniać nauczycieli specjalistów w szkołach niepublicznych na podstawie umów innych niż o pracę (np. zlecenie czy B2B) tylko do 4 godzin tygodniowo.

REKLAMA

REKLAMA

Etaty nauczycieli specjalistów

Kwestie dotyczące etatów nauczycieli specjalistów uregulowane są w art. 42d Ustawy - Karta Nauczyciela. Za nauczycieli specjalistów uważa się:

  • nauczycieli pedagogów,
  • pedagogów specjalnych,
  • psychologów,
  • logopedów,
  • terapeutów pedagogicznych.

Zatrudniani są oni w przedszkolu niebędącym przedszkolem specjalnym, w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia, niebędących szkołami specjalnymi, w szkole artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego oraz w zespole, w skład którego wchodzi to przedszkole lub ta szkoła. Powyższe nie ma zastosowania w przypadku szkół dla dorosłych oraz szkół i zespołów szkół w Polsce oraz przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedszkolach, szkołach i zespołach placówek musi być zatrudniona określona liczba nauczycieli specjalistów (pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych), w zależności od liczby dzieci lub uczniów:

REKLAMA

  • 1–10 dzieci/uczniów – minimum 0,25 etatu,
  • 11–20 dzieci/uczniów – minimum 0,4 etatu,
  • 21–30 dzieci/uczniów – minimum 0,6 etatu,
  • 31–40 dzieci/uczniów – minimum 0,8 etatu,
  • 41–50 dzieci/uczniów – minimum 1 etat,
  • 51–100 dzieci/uczniów – minimum 1,5 etatu.

Należy pamiętać, że do łącznej liczby etatów nie wlicza się etatów nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudnianych dodatkowo w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego oraz współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym. W przedszkolach, szkołach lub zespołach, w których liczba dzieci lub uczniów przekracza 50, obowiązują dodatkowe wymogi dotyczące zatrudnienia specjalistów. Pedagodzy specjalni muszą stanowić co najmniej 25 proc. całkowitej liczby etatów nauczycieli specjalistów, określonej w przepisach. Psychologowie również muszą stanowić co najmniej 25 proc. tej liczby. Podstawą do obliczenia liczby wymaganych etatów jest stan liczby uczniów lub dzieci na 1 września danego roku szkolnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych

Od 1 września 2022 r. trwa wdrażanie standardów zatrudniania nauczycieli specjalistów w szkołach i przedszkolach, podzielone na dwa etapy – pierwszy rozpoczął się we wrześniu 2022 r., drugi ruszył 1 września 2024 r. Zwiększenie liczby specjalistów ma zapewnić uczniom łatwiejszy dostęp do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego bez konieczności posiadania opinii czy orzeczenia z poradni. Tymczasem szkoły niepubliczne mają duże trudności z realizacją tych standardów – według danych z Systemu Informacji Oświatowej (stan na 6 czerwca 2025 r.) tylko 24,03% z nich spełnia wymagania dotyczące zatrudnienia specjalistów.

Zatrudnianie specjalistów w szkołach niepublicznych [Projekt nowelizacji Ustawy - Karta Nauczyciela z 13.06.2025]

Najważniejsze założenia projektu:

  • Możliwość pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej – nauczyciele specjaliści będą mogli być zatrudniani na maksymalnie 9 godzin tygodniowo w formie umowy zlecenia lub B2B.
  • Wliczanie do standardów zatrudnienia – tacy nauczyciele będą uwzględniani przy ocenie spełnienia wymogów kadrowych.
  • Wymogi formalne – kandydaci będą musieli posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz spełniać warunki etyczne i prawne, m.in. brak postępowań karnych i dyscyplinarnych oraz niekaralność za przestępstwa umyślne.

Nowe przepisy mają obowiązywać do 31 sierpnia 2027 r. i będą dotyczyły wyłącznie nauczycieli specjalistów pracujących bezpośrednio z uczniami w niepublicznych placówkach. Po tym czasie planowana jest ocena skuteczności rozwiązań i ewentualne ich utrwalenie.

Projekt z 13 czerwca 2025 r. zakłada dodanie art. 93d w ustawie z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela:

„Art. 93d. 1. Do dnia 31 sierpnia 2027 r. w niepublicznych przedszkolach, szkołach i zespołach, o których mowa w art. 42d ust. 1, nauczycielom, o których mowa w art. 42d ust. 1, można powierzyć prowadzenie zajęć bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 9 godzin tygodniowo również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, prowadzący zajęcia na innej podstawie niż umowa o pracę, musi spełniać warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 3–5. Przepisy art. 10 ust. 8a i 8b stosuje się odpowiednio.
3. Do dnia 31 sierpnia 2027 r. przy obliczaniu łącznej liczby etatów, o której mowa w art. 42d ust. 3, uwzględnia się liczbę godzin zajęć realizowanych przez nauczycieli, którym zgodnie z ust. 1 powierzono prowadzenie zajęć na podstawie innej niż umowa o pracę, traktując każdą zrealizowaną godzinę powierzonych zajęć jako jedną dwudziestą tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela w wysokości 20 godzin.”.

Za projekt odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt zakłada wejście w życie przepisów po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Wyciek za wyciekiem. Polskie uczelnie z poważnymi lukami w cyberbezpieczeństwie

W sieci dostępnych jest blisko 25 tys. danych uwierzytelniających użytkowników, które wyciekły z polskich uczelni, a w ich systemach wykryto 60 tys. luk - wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów Grant Thornton, do której dotarła „Rz”.

Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

REKLAMA

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

REKLAMA

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

TikTok czy YouTube przed śniadaniem? Nowe dane o nawykach dzieci w sieci

Większość czasu online dzieci spędzają w serwisach społecznościowych. Ponad połowa wchodzi na TikToka czy YouTuba tuż po przebudzeniu - powiedziała w Studiu PAP prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj, przywołując dane z opublikowanego raportu „Internet dzieci”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA