Kiedy nauczyciel może przejść w stan nieczynny?

REKLAMA
REKLAMA
W jakiej sytuacji nauczyciel może przejść w stan nieczynny? Czy dyrektor może samodzielnie podjąć taką decyzję wobec nauczyciela?
Przejście nauczyciela w stan nieczynny na podstawie Karty Nauczyciela
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć może przejść w stan nieczynny, gdy dyrektor szkoły wypowiedział mu umowę o pracę z uwagi na częściową likwidację szkoły bądź z uwagi na zmiany organizacyjne (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela).
REKLAMA
Przeniesienie w stan nieczynny następuje na podstawie wniosku nauczyciela. Dyrektor szkoły nie może sam przenieść nauczyciela w stan nieczynny. Powinien go natomiast poinformować o możliwości złożenia przedmiotowego wniosku.
Jak poinformować nauczyciela o możliwości złożenia wniosku o przejście w stan nieczynny?
Przepisy nie określają, w jaki sposób należy to uczynić. Informacja może zostać przekazana w osobnym piśmie poprzedzającym wypowiedzenie stosunku pracy lub zbiegającym się w czasie z tą czynnością, a także w piśmie zawierającym oświadczenie woli o wypowiedzeniu (wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 15/02, OSNP 2004/12/207).
Ważny termin
Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny powinien zostać złożony na piśmie w terminie do 30 dnia od dnia wręczenia nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).
Szczegółowe informacje znajdziesz w INFORLEX.PL »»»
Opracowano na podstawie artykułu, którego autorką jest Anna Dryja, specjalista w zakresie prawa pracy i prawa oświatowego
REKLAMA
REKLAMA