13 dla nauczyciela zatrudnionego od września 2024 r.

REKLAMA
REKLAMA
- 13 dla nauczyciela pracującego od września 2024 r.
- Wyjątki od obowiązku przepracowania 6 miesięcy
- 13 pensja dla nauczyciela zatrudnionego od września
13 dla nauczyciela pracującego od września 2024 r.
Zgodnie z organizacją pracy szkoły rok szkolny rozpoczyna się dnia 1 września każdego roku i kończy 31 sierpnia roku kolejnego. Często zdarza się więc, że nauczyciele zatrudniani są od dnia 1 września. Tymczasem ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej w art. 2 ust. 1 i 2 reguluje, że pracownik nabywa prawo do trzynastki w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeśli nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Licząc od 1 września do końca grudnia, nauczyciele pracują 4 miesiące. Nie jest to więc wymagany minimalny okres 6 miesięcy pracy. Czy w takim wypadku nauczyciele nie mają prawa do 13 pensji?
REKLAMA
Wyjątki od obowiązku przepracowania 6 miesięcy
Art. 2 ust. 3 wspomnianej ustawy wymienia wyjątki od obowiązku przepracowania minimum 6 miesięcy, aby móc otrzymać trzynastkę. Półroczny okres pracy nie obowiązuje, gdy doszło do:
1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej);
2) zatrudnienia pracownika do pracy sezonowej, jeżeli umowa o pracę została zawarta na sezon trwający nie krócej niż trzy miesiące;
3) powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;
4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją;
5) podjęcia zatrudnienia:
a) w wyniku przeniesienia służbowego,
b) na podstawie powołania lub wyboru,
c) w związku z likwidacją poprzedniego pracodawcy albo ze zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących tego pracodawcy,
d) w związku z likwidacją jednostki organizacyjnej poprzedniego pracodawcy lub jej reorganizacją,
e) po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej albo po odbyciu służby zastępczej;
6) korzystania:
a) z urlopu wychowawczego,
aa) z urlopu macierzyńskiego,
ab) (uchylona)
ac) z urlopu ojcowskiego,
ad) z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
ae) (uchylona)
af) z urlopu opiekuńczego,
b) z urlopu dla poratowania zdrowia,
c) przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego;
6a) korzystania z urlopu rodzicielskiego;
7) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Jeden z wymienionych wyjątków będzie miał zastosowanie do nauczyciela zatrudnionego od 1 września. Mowa o punkcie pierwszym: nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły.
13 pensja dla nauczyciela zatrudnionego od września
REKLAMA
Organizacja pracy szkoły zakłada rozpoczęcie zajęć w trakcie roku kalendarzowego, a dokładniej dnia 1 września. Musi to być pierwszy powszedni dzień września, chyba że wypada w piątek albo sobotę. Wówczas rozpoczęcie zajęć następuje w pierwszy poniedziałek po 1 września. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizacji roku szkolnego rozpoczęcie roku szkolnego w 2024 r. nastąpiło 2 września.
Jeśli nauczyciel rozpoczął faktycznie pracę 2 września 2024 r., nawet jeśli korzystał w trakcie kolejnych 4 miesięcy ze zwolnień lekarskich czy 2 dni opieki na dziecko, ma prawo do 13 pensji na początku 2025 r. takim przypadku nauczyciel nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego.
USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dziennik Ustaw z 2023, poz. 1690)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dziennik Ustaw z 2002 Nr 46, poz. 432)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA