REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dziecko, angielski, nauka, język
Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

Ekspertka ds. metodologii we Fluentbe Daria Domagała na wstępie zaznaczyła, że dzieci uczą się inaczej niż dorośli. Ich mózg nie jest miniaturką dorosłego- rozwija się dynamicznie, a sposób myślenia i uczenia się zmienia na każdym etapie rozwoju. Dlatego najmłodsze dzieci potrzebują zupełnie innego podejścia: więcej swobody, zabawy i relacyjnego uczenia się niż szkolnej dyscypliny - dodała.

REKLAMA

Autopromocja

Wskazała, że w przypadku przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych najważniejsze jest nie tyle nauczenie języka, ile niezniechęcanie do niego. Nauka powinna kojarzyć się z czymś przyjemnym, ciekawym, a nawet ekscytującym. A to da się osiągnąć- nawet jeśli nie mówisz po angielsku czy hiszpańsku - zapewniła.

Rodzic nie musi być nauczycielem ani ekspertem [PORADA]

Przekazała, że rodzic nie musi być nauczycielem ani ekspertem. Wystarczy, że będzie towarzyszem w odkrywaniu języka. Jako przykład wskazała grę w memory i nazywanie obrazków po angielsku, zgadywanie "kim jestem" z zadawaniem pytań po angielsku lub wspólne oglądanie bajek po angielsku i odgadywanie co mówią bohaterowie.

Jeśli nie znasz języka- nie szkodzi. Właśnie wtedy możesz pozwolić dziecku zabłysnąć:

  • „Ooo, to ty mi powiedz, co to znaczy!”
  • „Nie znam angielskiego, ale chętnie się z tobą czegoś nauczę.”

Dzieci kochają czuć się mądre, kompetentne, docenione. A nic tak nie wzmacnia motywacji jak usłyszeć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • „Brawo, że zapamiętałeś to słowo!”
  • „Super, że odważyłaś się coś powiedzieć!”
  • „Fajnie to mówisz- jak się to wymawia?”
  • Wspieraj, pytaj, pozwalaj tłumaczyć. Nawet jeśli nie rozumiesz- zapytaj:
  • „Zaśpiewasz mi jeszcze raz tę piosenkę?”
  • „O czym była bajka?”
  • „Pokaż mi to słowo na obrazku.” - powiedziała Domagała.

Ekspertka podkreśliła, że nie trzeba wiedzieć wszystkiego. Dodała, że dziecko i tak uczy się najwięcej przez relację i przez zabawę. Twoja rola to nie przekazywanie wiedzy, ale tworzenie bezpiecznego, ciekawego świata, w którym język obcy po prostu się pojawia- obok klocków, piosenek, książeczek i śmiechu - zapewniła. I jeszcze jedno: nie musisz mówić perfekcyjnie. Dziecko nie uczy się tylko z Twojej wymowy- uczy się postawy wobec nauki, otwartości, ciekawości, radości z odkrywania. Jeśli coś z tego wyniesie, to i tak będzie najcenniejsza lekcja - podsumowała.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukłon Prezydenta w stronę maturzystów: na studia będzie można iść bez zdanej matury

W dniu 30 kwietnia br. Prezydent Andrzej Duda przekazał do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego petycję w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej polegającej na zniesieniu obowiązku zdania matury (posiadania świadectwa dojrzałości), jako jednego z warunków przyjęcia na studia, w odniesieniu do uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Petycja ta, została złożona na biurko Prezydenta przez Fundację Dobre Państwo.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: język polski, matematyka, język obcy nowożytny. Co ze sobą zabrać?

Już dziś rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów. Pierwszym egzaminem, do którego podejdą uczniowie, jest egzamin z języka polskiego, w środę uczniowie podejdą do matematyki, a w czwartek do języka obcego nowożytnego. Jakie przybory należy ze sobą zabrać?

Ile się płaci za maturę? [OPŁATA]

Przepisy ustawy o systemie oświaty przewidują opłatę za egzamin maturalny. Kto i kiedy płaci za maturę? Sprawdź, czy musisz zapłacić za maturę w 2025 r.

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty z powodu choroby lub innych wypadków losowych. Termin dodatkowy 2025

Nieobecność na egzaminie ósmoklasisty w dniach 13-15 maja 2025 r. z powodu choroby albo innych wypadków losowych pozwala na podejście do egzaminu w drugim terminie. Dodatkowy termin przewidziany jest na czerwiec. Kiedy dokładnie? Jak przystąpić do egzaminu w drugim terminie?

REKLAMA

Jak zachęcać dzieci do nauki języków? [PORADA]

Zapytaliśmy ekspertki ds. metodologii we Fluentbe Darii Domagały o to, co i jak robić, by zachęcać dzieci do nauki języków. Co jest najlepszą motywacją? Co w przypadku, gdy rodzić nie zna języka? Sprawdź!

„Lalka” Bolesława Prusa. Test z lektury
„Lalka” to jedna z najważniejszych polskich powieści pozytywistycznych. Jeśli uważasz, że znasz losy Wokulskiego, Izabeli Łęckiej i Rzeckiego – ten quiz jest dla Ciebie! 15 pytań – sprawdź, czy zasługujesz na tytuł mistrza „Lalki”!
Egzamin maturalny z matematyki - poziom rozszerzony. Co zabrać?

O godz. 9:00 maturzyści rozpoczną egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jak wynika z danych CKE, jest to drugi najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy przez tegorocznych maturzystów. Co należy zabrać na egzamin?

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: matematyka - poziom rozszerzony, język rosyjski - poziom rozszerzony i dwujęzyczny [ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

W zeszłym tygodniu maturzyści rozpoczęli egzaminy. W poniedziałek, 12 maja maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego matematyki na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 zaś odbędą się egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

REKLAMA

Egzaminy ósmoklasisty 2025: Terminy, czas trwania i ważne zmiany dla uczniów

13 maja 2025 roku rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty. Uczniowie będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Sprawdź szczegóły dotyczące terminów, zmian i zasad egzaminu.

13 maja 2025 r. egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: czas trwania, arkusz, punktacja

Już we wtorek, 13 maja 2025 r. rozpoczną się egzaminy ósmoklasistów. Egzaminy będą trwały od 13 do 15 maja. Jaki jest czas trwania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego? Jaka będzie punktacja? Z czego składa się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

REKLAMA