Zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty i przeliczenie punktów ze świadectwa. Dotyczy poważnych sytuacji w życiu ucznia

REKLAMA
REKLAMA
Taką możliwość wprowadziła nowelizacja ustawy o systemie oświaty od 2023 r. Ministerstwo edukacji tak uzasadniało nowelizację:
REKLAMA
Dotyczy to sytuacji, w których uczniowie ze względu na szczególnie trudną sytuację zdrowotną (np. ostry przebieg przewlekłej choroby uniemożliwiającej uczniowi funkcjonowanie, chorobę nowotworową, śpiączkę, utratę możliwości ruchu, nagłą utratę wzroku) nie mogą w ogóle przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, tj. zarówno w terminie głównym, jak i w terminie dodatkowym. W związku z tym, że na podstawie art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty uczeń jest zwolniony z całego egzaminu ósmoklasisty (tj. ze wszystkich przedmiotów, z których jest przeprowadzany ten egzamin).
WAŻNE! Katalog przyczyn zwolnienia z egzaminy jest otwarty - to wcale nie muszą być tak dramatyczne zdarzenia jak śpiączka, czy choroba nowotworowa.
Wynika to z poniższego przepisu. Proszę zwrócić uwagę w nim na zwrot "w szczególnych przypadkach zdrowotnych" - przepis nie zawiera zamkniętego katalogu chorób.
Zamiast egzaminu ósmoklasisty przeliczenie punktów ze świadectwa - podstawa prawna
Art. 44zw ust. 4 ustawy o systemie oświaty wprowadził takie zwolnienie:
W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem.
Jakie są inne możliwości zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty?
Możliwość 1 - uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie przystępuje do egzaminu ósmoklasisty.
Możliwość 2. - Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż wymienione w ust. 1 może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA