REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat przyjął zmianę zasad przyznawania stypendiów. Będzie więcej pieniędzy dla najlepszych studentów? Nowelizacja wraca do Sejmu

szkoły wyższe fundusz stypendialny studenci uczelnie stypendia rektor MNiSW prawo o szkolnictwie wyższym i nauce nowelizacja
Senat przyjął zmianę zasad przyznawania stypendiów. Więcej pieniędzy dla najlepszych studentów? Nowelizacja wraca do Sejmu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 2026 r. uczelnie mają otrzymać większą swobodę w wydatkowaniu funduszu stypendialnego. Senat przyjął nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która zmienia zasady przyznawania stypendiów rektora. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie limitu 45 proc. z całego funduszu stypendialnego, co – jak przekonuje resort nauki – ma zwiększyć dostępność świadczeń dla studentów z najlepszymi wynikami.

Senat popiera nowelę, ale przesuwa jej wejście w życie

27 listopada Senat przyjął – z jedną poprawką – nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym. Kluczowa zmiana dotyczy przesunięcia wejścia w życie przepisów z 1 stycznia 2026 r. na 1 października 2026 r. Ma to ułatwić uczelniom planowanie wydatków na nowy rok akademicki.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt powstał w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w ramach pakietu deregulacyjnego.

Dlaczego zmieniają się zasady? Uczelnie zgłaszały trudności

Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że na stypendia rektora uczelnia może przeznaczyć maksymalnie 60 proc. środków wyłącznie z puli przeznaczonej na:

  • stypendia rektora,
  • stypendia socjalne,
  • zapomogi.

W praktyce – jak wskazywały uczelnie – prowadziło to do problemów z planowaniem budżetów, bo wysokość stypendiów rektora była w tym systemie niewiadomą. Rektorzy, obawiając się przekroczenia limitu i konieczności zwrotu nienależnie wydanych środków, często planowali wypłaty ostrożniej, niż pozwalały na to realne możliwości funduszu.

REKLAMA

Nowy limit 45 proc. z całego funduszu. MNiSW: „To większa pula środków”

Nowelizacja wprowadza nowy mechanizm: na stypendia rektora będzie można przeznaczyć do 45 proc. całego funduszu stypendialnego uczelni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśniła wiceszefowa MNiSW Maria Mrówczyńska, oznacza to faktyczne zwiększenie dostępnych pieniędzy, ponieważ limit obejmuje całość środków, w tym m.in. część przeznaczoną dotąd na obsługę funduszu.

Resort podkreśla również, że wiele uczelni co roku nie wydaje wszystkich pieniędzy z funduszu stypendialnego, a niewykorzystane środki przechodzą na rok kolejny. W praktyce oznacza to, że pula stypendialna w 2026 r. będzie powiększona także o niewykorzystane środki z 2025 r.

Zmiany dotyczą ponad 150 tys. studentów

Z danych MNiSW wynika, że nowelizacja obejmie łącznie ponad 150 tys. studentów, w tym:

  • ok. 93 tys. pobierających stypendium rektora,
  • ok. 53 tys. otrzymujących stypendium socjalne,
  • ok. 21 tys. studentów z niepełnosprawnościami.

Polecamy: PORADNIK OŚWIATOWY oraz KALENDARZ KSIĄŻKOWY NA 2026 ROK

Nowelizacja wraca do Sejmu

Po przyjęciu poprawki przez Senat nowelizacja wraca do Sejmu. Jeżeli zostanie ostatecznie uchwalona, uczelnie zaczną przygotowywać nowe regulaminy przyznawania świadczeń na rok akademicki 2026/2027.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Wyciek za wyciekiem. Polskie uczelnie z poważnymi lukami w cyberbezpieczeństwie

W sieci dostępnych jest blisko 25 tys. danych uwierzytelniających użytkowników, które wyciekły z polskich uczelni, a w ich systemach wykryto 60 tys. luk - wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów Grant Thornton, do której dotarła „Rz”.

Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

REKLAMA

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

REKLAMA

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

TikTok czy YouTube przed śniadaniem? Nowe dane o nawykach dzieci w sieci

Większość czasu online dzieci spędzają w serwisach społecznościowych. Ponad połowa wchodzi na TikToka czy YouTuba tuż po przebudzeniu - powiedziała w Studiu PAP prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj, przywołując dane z opublikowanego raportu „Internet dzieci”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA