REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta Nauczyciela: Będą zmiany w prawie do urlopu dla poratowania zdrowia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
nauczyciel zmęczenie urlop dla poratowania zdrowia nowelizacja Karty Nauczyciela Kiepura
Karta Nauczyciela: Będą zmiany w prawie do urlopu dla poratowania zdrowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o prawie do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia wymagają doprecyzowania. Obecne regulacje Karty Nauczyciela powodują wątpliwości interpretacyjne i zostaną częściowo wykreślone.

Doprecyzowanie przepisu o urlopie dla poratowania zdrowia

Wiceminister edukacji Henryk Kiepura zapowiedział nowelizację Karty Nauczyciela. Ze względu na wątpliwości interpretacyjne konieczne jest doprecyzowanie przepisu określającego warunki nabycia prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. Zmianie ulec ma art. 73 ust. 4 Karty Nauczyciela, w którym zapisano, że „okres 7-letniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia”.

REKLAMA

Autopromocja

Kiepura poinformował, że sformułowanie „bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia” powoduje w praktyce wątpliwości interpretacyjne i bywa przyczyną ustalania 7‐letniego okresu pracy w szkole w niewłaściwy sposób. Tym samym od nauczycieli wymagany jest dłuższy okres pracy w szkole niż 7 lat.

W nowelizacji ustawy zdanie budzące wątpliwości ma zostać wykreślone. Zdaniem resortu edukacji zdanie to prowadzi do niewłaściwego stosowania przepisów w tym zakresie.

Prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia

Wiceminister przypomniał, że według obowiązujących przepisów do okresu 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, które trwają łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. „Z powyższego można wnioskować, iż nauczyciel uzyskuje prawo do urlopu dla poratowania zdrowia po raz pierwszy, jeśli w chwili udzielenia urlopu zatrudniony jest w pełnym wymiarze zajęć i na czas nieokreślony oraz przepracował w szkole co najmniej 7 lat. W tym miejscu należy podkreślić, że urlop dla poratowania zdrowia ma charakter prewencyjny, jego celem jest przeprowadzenie zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy mogą odgrywać istotną rolę” - zaznaczył Kiepura.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dyrektor szkoły powinien sprawdzić, czy nauczyciel spełnia formalne warunki do uzyskania prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, tj. posiada co najmniej 7 lat stażu pracy, jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony oraz czy przepracował w szkole nieprzerwanie co najmniej 7 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nauka angielskiego podczas wakacji - 5 miejsc idealnych na wyjazd

35% Polaków planuje w tym roku wyjazdy zagraniczne, które umożliwią im połączenie wypoczynku z nauką języka i odkrywaniem nowych kultur - tak wynika z badania "International Travel Confidence Index 2025". Oto pięć kierunków, które oferują możliwość spędzenia wakacji, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe w naturalnym środowisku.

Godziny dostępności nauczycieli do likwidacji od 1 września 2025 r.?

Rada Ministrów we wtorek 1 lipca 2025 r. przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Ustawa przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada likwidację godzin dostępności.

Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

REKLAMA

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VII
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Ostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VI [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: Traktat o Unii Europejskiej, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o o Sądzie Najwyższym.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.

REKLAMA