REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa nagroda jubileuszowa nauczyciela i dodatkowa nagroda za 45 lat pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli nauczyciel nauczyciele nagrody podwyżka 2025
Wyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - postulat ZNP 2025, nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z postulatów ZNP zawartych w projekcie zmian Karty Nauczyciela jest ustanowienie nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Jaka jeszcze zmiana dotycząca nagrody jubileuszowej jest proponowana? Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy?

Wyższe nagrody jubileuszowe dla nauczycieli

Obywatelski projekt zmian w Karcie Nauczyciela powstał już w 2021 roku. W lutym 2022 r. odbyło się jego pierwsze czytanie, po którym projekt trafił do komisji. Następnie nic w tej sprawie się nie działo. W następstwie zmian prawnych polegających m.in. na zredukowaniu stopni awansu nauczyciela do dwóch, niezbędne stało się dokonanie modyfikacji projektu. Nauczyciele musieli czekać do 2025 r., aby ich postulaty trafiły ponownie do wykazu prac rządu.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie zmiany w nagrodzie jubileuszowej przewiduje Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (UD199)? ZNP chce rozszerzyć uprawnienia nauczycieli poprzez zwiększenie wysokości nagrody za 40 lat pracy z 250% do 300% wynagrodzenia miesięcznego. Dodatkowo postuluje się wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli za 45 lat pracy w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego. Jest to nowość, ponieważ do tej pory nagrody jubileuszowe przyznaje się za 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy. Dodanie nagrody za 45 lat pracy nauczycielskiej wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem wziąć pod uwagę braki kadrowe, które zwykle ratują najstarsi nauczyciele. Nagroda za 45 lat pracy może stanowić dla takich osób dodatkową motywację do dalszego wykonywania zawodu.

Aktualnie zgodnie z art. 47 ust. 1 Karty Nauczyciela za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

  1. za 20 lat pracy – 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
  2. za 25 lat pracy – 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
  3. za 30 lat pracy – 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
  4. za 35 lat pracy – 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
  5. za 40 lat pracy – 250 % wynagrodzenia miesięcznego.

Szczegóły dotyczące nagrody jubileuszowej reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.

Okres pracy do nagrody jubileuszowej

Co wlicza się do okresu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej? Wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Natomiast w razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, liczy się tylko jeden z tych okresów. Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeśli w aktach osobowych danego nauczyciela nie ma odpowiedniej dokumentacji, należy udokumentować swoje prawo do nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy szkolenie: Zasady wynagradzania nauczycieli

Ile wynosi nagroda jubileuszowa?

REKLAMA

W zależności od stażu pracy nagroda jubileuszowa może wynosić od 75% do 250% wynagrodzenia miesięcznego. Jak oblicza się miesięczne wynagrodzenie? Pod uwagę bierze się wysokość miesięcznego wynagrodzenie, które przysługuje w dniu nabycia prawa do nagrody. Gdyby było to dla nauczyciela bardziej korzystne, podstawą będzie wynagrodzenie przysługujące w dniu wypłaty nagrody.

Co więcej, jeśli nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej podczas zatrudnienia w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu wypłaty nagrody, podstawą będzie wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.

Ważne

Wysokość nagrody jubileuszowej ustala się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Przejście na emeryturę a nagroda jubileuszowa

W obecnym stanie prawnym można utrzymać nagrodę jubileuszową, jeśli przechodząc na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, pozostało mniej niż 12 miesięcy do okresu pracy uprawniającego do nagrody. Wówczas wypłata nagrody powinna nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Czy można wyjść do toalety w trakcie matury? Regulamin egzaminu

W tym roku matury pisemne odbywają się od 5 do 22 maja, część usta będzie od 9 do 24 maja. Na napisanie egzaminu przewidziany jest czas - w zależności od przedmiotu - nawet do 240 minut. Czy w czasie trwania egzaminu uczeń może wyjść do toalety?

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ III

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty), Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty),Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem, Albert Camus, Dżuma, George Orwell, Rok 1984, Sławomir Mrożek, Tango, Marek Nowakowski, Górą „Edek”, Andrzej Stasiuk, Miejsce, Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie, Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).

REKLAMA

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ I

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Biblia (fragmenty), Jan Parandowski, Mitologia (cz. I Grecja), Homer, Iliada (fragmenty), Sofokles, Antygona, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty), Pieśń o Rolandzie (fragmenty), William Szekspir, Makbet, Molier, Skąpiec, Ignacy Krasicki, wybrana satyra, Adam Mickiewicz, Romantyczność oraz wybrane ballady, Adam Mickiewicz, Dziady część III

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ II

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Bolesław Prus, Lalka, Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty), Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara, Stanisław Wyspiański, Wesele, Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (fragmenty), Stefan Żeromski, Przedwiośnie.

25 kwietnia 2025: dziś zakończenie roku szkolnego maturzystów. Kiedy pierwsze matury? Harmonogram [Tabela]

Dziś, w piątek 25 kwietnia 2025 r. jest zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Kończą szkołę 2 miesiące wcześniej od reszty uczniów szkół średnich (27 czerwca 2025 r.). Kiedy zaczynają się pierwsze egzaminy maturalne? Harmonogram matur ustnych i pisemnych w tabeli podaje CKE.

Szybka powtórka przed maturą z polskiego. Sprawdź, czy zdasz [QUIZ]
Już niedługo maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego. W tym quizie można sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. To co? Zaczynamy?

REKLAMA

"Antygona" Sofoklesa to nie tylko lektura. Jak dobrze znasz to arcydzieło literatury? Test dla wytrawnych czytelników
"Antygona" Sofoklesa jest lekturą obowiązkową, a zarazem jedną z tych, co do których uczniowie zgłaszają jak najmniej zastrzeżeń. Nie tylko dlatego, że jest relatywnie krótka – to arcydzieło światowej literatury po prostu wypada znać. A jak jest w Twoim przypadku? Komplet 10 punktów masz w zasięgu ręki? Sprawdź się!
Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

REKLAMA