REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa nagroda jubileuszowa nauczyciela i dodatkowa nagroda za 45 lat pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
wyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli nauczyciel nauczyciele nagrody podwyżka 2025
Wyższa nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - postulat ZNP 2025, nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z postulatów ZNP zawartych w projekcie zmian Karty Nauczyciela jest ustanowienie nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy. Jaka jeszcze zmiana dotycząca nagrody jubileuszowej jest proponowana? Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy?

Wyższe nagrody jubileuszowe dla nauczycieli

Obywatelski projekt zmian w Karcie Nauczyciela powstał już w 2021 roku. W lutym 2022 r. odbyło się jego pierwsze czytanie, po którym projekt trafił do komisji. Następnie nic w tej sprawie się nie działo. W następstwie zmian prawnych polegających m.in. na zredukowaniu stopni awansu nauczyciela do dwóch, niezbędne stało się dokonanie modyfikacji projektu. Nauczyciele musieli czekać do 2025 r., aby ich postulaty trafiły ponownie do wykazu prac rządu.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie zmiany w nagrodzie jubileuszowej przewiduje Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (UD199)? ZNP chce rozszerzyć uprawnienia nauczycieli poprzez zwiększenie wysokości nagrody za 40 lat pracy z 250% do 300% wynagrodzenia miesięcznego. Dodatkowo postuluje się wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli za 45 lat pracy w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego. Jest to nowość, ponieważ do tej pory nagrody jubileuszowe przyznaje się za 20, 25, 30, 35 i 40 lat pracy. Dodanie nagrody za 45 lat pracy nauczycielskiej wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem wziąć pod uwagę braki kadrowe, które zwykle ratują najstarsi nauczyciele. Nagroda za 45 lat pracy może stanowić dla takich osób dodatkową motywację do dalszego wykonywania zawodu.

Aktualnie zgodnie z art. 47 ust. 1 Karty Nauczyciela za wieloletnią pracę nauczyciel otrzymuje nagrodę jubileuszową w wysokości:

  1. za 20 lat pracy – 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
  2. za 25 lat pracy – 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
  3. za 30 lat pracy – 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
  4. za 35 lat pracy – 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
  5. za 40 lat pracy – 250 % wynagrodzenia miesięcznego.

Szczegóły dotyczące nagrody jubileuszowej reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.

Okres pracy do nagrody jubileuszowej

Co wlicza się do okresu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej? Wszystkie zakończone okresy zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Natomiast w razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, liczy się tylko jeden z tych okresów. Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Jeśli w aktach osobowych danego nauczyciela nie ma odpowiedniej dokumentacji, należy udokumentować swoje prawo do nagrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy szkolenie: Zasady wynagradzania nauczycieli

Ile wynosi nagroda jubileuszowa?

REKLAMA

W zależności od stażu pracy nagroda jubileuszowa może wynosić od 75% do 250% wynagrodzenia miesięcznego. Jak oblicza się miesięczne wynagrodzenie? Pod uwagę bierze się wysokość miesięcznego wynagrodzenie, które przysługuje w dniu nabycia prawa do nagrody. Gdyby było to dla nauczyciela bardziej korzystne, podstawą będzie wynagrodzenie przysługujące w dniu wypłaty nagrody.

Co więcej, jeśli nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej podczas zatrudnienia w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu wypłaty nagrody, podstawą będzie wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.

Ważne

Wysokość nagrody jubileuszowej ustala się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

Przejście na emeryturę a nagroda jubileuszowa

W obecnym stanie prawnym można utrzymać nagrodę jubileuszową, jeśli przechodząc na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, pozostało mniej niż 12 miesięcy do okresu pracy uprawniającego do nagrody. Wówczas wypłata nagrody powinna nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.

REKLAMA

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie

REKLAMA

Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

REKLAMA