Osoby bez kwalifikacji nauczycielskich będą mogły prowadzić w przedszkolach zajęcia. Takie zmiany w Prawie oświatowym zaakceptowała Rada Ministrów

REKLAMA
REKLAMA
Rada Ministrów zatwierdziła deregulacyjny projekt ustawy, który umożliwi przedszkolom zatrudnianie osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć z dziećmi. Nowe przepisy mają pomóc w walce z brakami kadrowymi i zapewnić ciągłość edukacji przedszkolnej.
- Zajęcia nie tylko dla nauczycieli
- Kryzys kadrowy w przedszkolach
- Nowe zasady zatrudnienia z kontrolą kuratora
- Wymogi formalne i bezpieczeństwo dzieci
Braki kadrowe w przedszkolach, zwłaszcza nauczycieli wychowania przedszkolnego, stają się coraz bardziej odczuwalne. Aby zwiększyć dostępność opieki i zajęć dla najmłodszych dzieci, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, zaproponowany przez Minister Edukacji. Kluczowym elementem zmian jest umożliwienie zatrudniania osób niebędących nauczycielami, ale posiadających odpowiednie kompetencje do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.
REKLAMA
Zajęcia nie tylko dla nauczycieli
Dotychczas osoby bez kwalifikacji nauczycielskich mogły prowadzić w przedszkolach jedynie zajęcia rozwijające zainteresowania dzieci. Nowe przepisy umożliwią im prowadzenie również zajęć objętych podstawą programową – pod warunkiem braku dostępnych nauczycieli.
Kryzys kadrowy w przedszkolach
W czerwcu 2025 roku w polskich przedszkolach brakowało ponad 1,5 tys. etatów dla nauczycieli wychowania przedszkolnego. Zatrudnionych jest obecnie ok. 138 tys. nauczycieli, w tym ponad 92 tys. zajmujących się wychowaniem przedszkolnym.
Nowe zasady zatrudnienia z kontrolą kuratora
Osoby niebędące nauczycielami będą mogły zostać zatrudnione za zgodą kuratora oświaty i tylko w uzasadnionych przypadkach. Ich przygotowanie do pracy z dziećmi musi zostać uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie.
Wymogi formalne i bezpieczeństwo dzieci
Kandydaci na stanowisko muszą przedstawić zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Nie mogą być objęci postępowaniem karnym ani dyscyplinarnym, ani być skazani za przestępstwa umyślne.
Zmiany w Prawie oświatowym mają pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru nauczycieli wychowania przedszkolnego, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo i odpowiedni poziom kompetencji zatrudnianych osób. Nowe przepisy wchodzą w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i mają wspierać elastyczne, ale odpowiedzialne podejście do organizacji pracy w przedszkolach.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA