REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
nauczycielka przedszkole laptop komputer umowa zlecenie
Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają poprawić dostęp uczniów do wsparcia specjalistycznego i pomóc placówkom spełniać wymagane standardy.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby uczniów w zakresie zdrowia psychicznego oraz trudności niepublicznych placówek oświatowych w realizacji standardów zatrudnienia specjalistów, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Propozycja przygotowana przez Minister Edukacji wpisuje się w działania deregulacyjne rządu i ma na celu uproszczenie zasad zatrudniania psychologów, pedagogów czy logopedów w szkołach i przedszkolach niepublicznych. Dzięki nowym rozwiązaniom dzieci i młodzież mają szybciej uzyskiwać potrzebne wsparcie, a placówki będą mogły łatwiej wypełniać obowiązujące wymogi kadrowe.

REKLAMA

Autopromocja

Umowy cywilnoprawne także dla nauczycieli specjalistów

W szkołach i przedszkolach niepublicznych nauczyciele specjaliści będą mogli pracować na podstawie umów innych niż o pracę – np. umowy zlecenia lub B2B. Ich czas pracy nie będzie mógł przekraczać 9 godzin tygodniowo.

Wsparcie bez dodatkowej biurokracji

Uczniowie skorzystają ze wsparcia specjalistów bez konieczności przedstawiania opinii lub orzeczeń z poradni psychologiczno-pedagogicznych. Ma to skrócić ścieżkę pomocy i odciążyć system poradni.

Różnice między szkołami publicznymi a niepublicznymi

Obecnie tylko ok. 24% szkół i placówek niepublicznych spełnia standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów. Dla porównania – w szkołach publicznych to ok. 64%. Nowe przepisy mają pomóc zniwelować tę różnicę.

Kto będzie mógł pracować jako specjalista?

Do pracy dopuszczeni zostaną wyłącznie nauczyciele specjaliści spełniający określone wymagania: muszą mieć odpowiednie kwalifikacje, nie mogą być skazani za przestępstwa ani być objęci postępowaniami karnymi lub dyscyplinarnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie na próbę – tylko w niepublicznych placówkach

Nowe zasady będą obowiązywać pilotażowo przez dwa lata – do końca sierpnia 2027 roku – i tylko w placówkach niepublicznych. Po tym czasie rząd dokona oceny skuteczności tych rozwiązań.

Zmiany w Karcie Nauczyciela mają na celu zwiększenie dostępności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów niepublicznych szkół i przedszkoli. Dzięki możliwości zatrudniania specjalistów na podstawie umów cywilnoprawnych, dzieci szybciej otrzymają niezbędne wsparcie. Przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki i prawa uczniów od 1 stycznia 2026 – zmiany w Prawie oświatowym. [PROJEKT MEN z 8 lipca 2025 r.]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych oraz opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków uczniów, niższy próg frekwencji oraz katalog kar. Wprowadzone zostaną także nowe instytucje – m.in. Krajowy Rzecznik Praw Ucznia.

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie

Boiska i inne obiekty sportowe nie będą już zamykane z powodu sąsiedzkich skarg na hałas. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o sporcie, który pozwoli wyłączyć niektóre obiekty spod obowiązujących norm hałasowych. Celem zmian jest ochrona prawa dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

Osoby bez kwalifikacji nauczycielskich będą mogły prowadzić w przedszkolach zajęcia. Takie zmiany w Prawie oświatowym zaakceptowała Rada Ministrów

Rada Ministrów zatwierdziła deregulacyjny projekt ustawy, który umożliwi przedszkolom zatrudnianie osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć z dziećmi. Nowe przepisy mają pomóc w walce z brakami kadrowymi i zapewnić ciągłość edukacji przedszkolnej.

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem

Psycholog, pedagog czy logopeda na umowie zlecenie w przedszkolu niepublicznym? Tak – zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów projektem ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają poprawić dostęp uczniów do wsparcia specjalistycznego i pomóc placówkom spełniać wymagane standardy.

REKLAMA

Od 300 do 400 procent wynagrodzenia miesięcznego dla nauczycieli od 1 września 2025 r.? Taką nagrodę jubileuszową przewidują przepisy zaakceptowane przez Radę Ministrów

Nagrody jubileuszowe, wyższe odprawy, nowe zasady zastępstw i krótszy okres zatrudnienia dla początkujących – Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Zmiany mają poprawić sytuację zawodową nauczycieli i wejdą w życie 1 września 2025 roku.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Dobry wynik matury z języka angielskiego. Jakie studia może wybrać absolwent?

„Dobre wyniki z języka angielskiego dają uczniom realne szanse w rekrutacjach na bardzo zróżnicowane kierunki – od studiów językowych, przez ekonomię, aż po kierunki techniczne” – przekonuje Daria Domagała, specjalistka w zakresie edukacji językowej osób dorosłych.

REKLAMA

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
31 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. prawo upadłościowe, prawo wekslowe, prawo przedsiębiorców oraz kodeks spółek handlowych
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. I
Oto 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.

REKLAMA