REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pierwsze półrocze roku szkolnego już się skończyło, a oceny można i trzeba wpisywać na konto drugiego? Rodzice często zadają to pytanie

Małgorzata Masłowska
Prawniczka, mediatorka, szkoleniowiec
Czy pierwsze półrocze roku szkolnego już się skończyło, a oceny można i trzeba wpisywać na konto drugiego? Rodzice często zadają to pytanie
Czy pierwsze półrocze roku szkolnego już się skończyło, a oceny można i trzeba wpisywać na konto drugiego? Rodzice często zadają to pytanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy kończy się pierwsze półrocze roku szkolnego i zaczyna drugie? Odpowiedź na to pytanie nie wynika z przepisów. To całkiem normalne, że w poszczególnych placówkach te terminy mogą się od siebie różnić. I nie ma to nic wspólnego z feriami zimowymi.

Rok szkolny dzieli się na dwie części

Część dzieci i młodzieży rozpoczęła już korzystanie z ferii zimowych. W większości szkół zakończył się już również pierwszy semestr roku szkolnego. Semestr, półroczne – potoczne nazewnictwo bywa różne, jednak zawsze chodzi o to samo – półmetek roku szkolnego. Z obowiązujących przepisów nie wynika odgórnie ustalony moment, w którym ma on miejsce. To poszczególne placówki planując organizację roku szkolnego wskazują konkretną datę, która oddziela te dwie części roku szkolnego. Biorąc pod uwagę czas jego trwania oraz termin rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, rady klasyfikacyjne odbywają się w większości szkół pod koniec stycznia i wtedy też dokonywane jest podsumowanie minionych miesięcy nauki i osiągnięć uczniów. Zwyczajowo wystawiane są wtedy oceny za pierwsze półrocze, choć obowiązujące w tym zakresie przepisy tego nie wymagają.

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy: Kalendarz 2026

Drugie półrocze nie zawsze rozpoczyna się po feriach

W świadomości uczniów i rodziców tym co oddziela pierwsze i drugie półrocze roku szkolnego są właśnie ferie. W praktyce jednak nie zawsze tak jest, bo jak wiadomo, terminy ferii w różnych województwach przypadają w różnym okresie. Co rok pojawiają się więc sytuacje, w których mimo że uczniowie nie mieli jeszcze okazji odpocząć po zakończonym okresie nauki, otrzymują już oceny na drugi. I oczywiście w sytuacji, gdy są to oceny pozytywne, to zazwyczaj nie budzą emocji. Gorzej, gdy uczeń dostanie ocenę niedostateczną i z tak obciążonym kontem rozpoczyna zimowy wypoczynek i na dalszą naukę. Często wtedy pada pytanie, czy takie postępowanie jest dopuszczalne?

Niektórzy przed feriami pracują już na konto drugiego półrocza

Odpowiedź na nie jest twierdząca. Jak najbardziej, również przed rozpoczęciem ferii uczeń może już pracować na konto drugiego półrocza roku szkolnego, jeśli tak wynika z obowiązującego w jego szkole harmonogramu, zgodnie z którym pierwsze półrocze już się zakończyło. Ferie nie mają tu nic do rzeczy. Choć być może faktycznie nie jest to najlepszy początek i warto unikać tego rodzaju sytuacji, to mogą one wystąpić. Wątpliwości mógłby w tym zakresie budzić jedynie taki przypadek, w którym ocena zostałaby wpisana na konto nowego półrocza w momencie, w którym pierwsze z formalnego punktu widzenia nie dobiegło jeszcze końca.
Jak z tego wynika, mimo że praca ucznia w pierwszym półroczu została już oceniona, a przed nim rysują się dwa tygodnie wypoczynku, nie warto całkowicie odpuszczać i nie przywiązywać wagi do tego, co dzieje się w szkole. Taka postawa może bowiem sprawić, że uczeń rozpocznie drugie półrocze roku szkolnego z niepotrzebnie obciążonym kontem.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

REKLAMA

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

REKLAMA

TikTok czy YouTube przed śniadaniem? Nowe dane o nawykach dzieci w sieci

Większość czasu online dzieci spędzają w serwisach społecznościowych. Ponad połowa wchodzi na TikToka czy YouTuba tuż po przebudzeniu - powiedziała w Studiu PAP prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj, przywołując dane z opublikowanego raportu „Internet dzieci”.

Uczniowie znikają ze szkół przed wakacjami. Powód jest jeden

Im bliżej końca roku szkolnego, tym mniej uczniów pojawia się w szkołach. Powód: wcześniejsze wyjazdy są znacznie tańsze niż te organizowane w sezonie - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA