REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukacja zdrowotna w zmianie – projekt nowelizacji ramowych planów nauczania

Sylwia Łukasik-Gębska
Ekspert w zakresie prawa oświatowego, mediator
Ważna zmiana w szkołach już od 1 września 2026 roku
Ważna zmiana w szkołach już od 1 września 2026 roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od nowego roku szkolnego planowane są istotne zmiany. Do szkół ma wejść edukacja zdrowotna jako przedmiot obowiązkowy. Jednocześnie uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach nieobowiązkowych „edukacja zdrowotna- zdrowie seksualne”.

Edukacja zdrowotna nowym przedmiotem w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza do szkół nowy przedmiot „edukację zdrowotną”. Zajęcia będą realizowane:

REKLAMA

REKLAMA

• w klasach IV–VIII szkół podstawowych – 1 godzina tygodniowo,

• w szkołach ponadpodstawowych – łącznie 2 godziny w całym cyklu kształcenia.

Ważne

Nowy przedmiot ma wspierać uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności związanych z dbaniem o zdrowie oraz bezpiecznym funkcjonowaniem we współczesnym świecie.

Czego będą uczyć się uczniowie?

Program edukacji zdrowotnej obejmie m.in.:

REKLAMA

• zdrowie fizyczne i psychiczne,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczną,

• zdrowie społeczne i środowiskowe,

• higienę oraz dojrzewanie,

• profilaktykę uzależnień,

• zagrożenia występujące w internecie,

• bezpieczeństwo cyfrowe, w tym m.in. phishing i kradzież tożsamości.

Zdrowie seksualne jako osobny moduł

W szkołach pojawią się również zajęcia „edukacja zdrowotna – zdrowie seksualne”. Będą one realizowane:

• w klasach IV–VI szkół podstawowych – po 1 godzinie rocznie,

• w klasach VII–VIII szkół podstawowych – po 2 godziny rocznie,

• w szkołach ponadpodstawowych – w dwóch wybranych klasach (I i II, II i III albo I i III) w wymiarze 3 godzin rocznie.

Zajęcia dotyczące zdrowia seksualnego:

nie będą obowiązkowe,

• nie będą podlegały ocenie,

• nie będą miały wpływu na promocję do następnej klasy ani ukończenie szkoły.

Oznacza to, że udział ucznia w tych zajęciach będzie dobrowolny.

Szkoły zorganizują spotkania dla rodziców

Przed rozpoczęciem realizacji zajęć dotyczących zdrowia seksualnego szkoły będą musiały zorganizować spotkania informacyjne dla rodziców i uczniów. Podczas takich spotkań przedstawiony zostanie zakres tematyczny zajęć oraz zasady uczestnictwa.

Zmiany już od nowego roku szkolnego

Nowe rozwiązania będą obowiązywać od początku najbliższego roku szkolnego. Oznacza to, że zarówno szkoły, jak i rodzice oraz uczniowie powinni przygotować się na nowe treści w programie nauczania.

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Edukacja zdrowotna w zmianie – projekt nowelizacji ramowych planów nauczania

Od nowego roku szkolnego planowane są istotne zmiany. Do szkół ma wejść edukacja zdrowotna jako przedmiot obowiązkowy. Jednocześnie uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach nieobowiązkowych „edukacja zdrowotna- zdrowie seksualne”.

Wyciek za wyciekiem. Polskie uczelnie z poważnymi lukami w cyberbezpieczeństwie

W sieci dostępnych jest blisko 25 tys. danych uwierzytelniających użytkowników, które wyciekły z polskich uczelni, a w ich systemach wykryto 60 tys. luk - wynika z analizy przeprowadzonej przez specjalistów Grant Thornton, do której dotarła „Rz”.

Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

REKLAMA

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA