Zmiany na egzaminie maturalnym

REKLAMA
REKLAMA
Zmiany na egzaminie maturalnym
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego i rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego.
REKLAMA
Co jest określone w rozporządzeniu? Deklaracja składana przez maturzystów może mieć formę papierową lub elektroniczną, przy czym wybierana jest tylko jedna forma złożenia dokumentu.
Wszelkie formalności związane z egzaminem maturalnym mogą być przeprowadzone za pomocą Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO). Dane dostępu do systemu przyznaje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej.
Jeśli chodzi o przygotowanie do egzaminu, to przed jego przeprowadzeniem będzie się musiało odbyć specjalne szkolenie dla operatora pracowni informatycznej, przeprowadzone przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Operator pracowni informatycznej będzie też mógł przebywać w pracowni informatycznej w czasie trwania części pisemnej z informatyki, nawet jeśli nie wchodzi on w skład zespołu nadzorującego.
REKLAMA
Rozporządzenie ustala także zadania dyrektora szkoły. W dokumencie zapisano: „Dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej nie później niż na miesiąc przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu maturalnego, określonym w komunikacie, o którym mowa w art. 9a ust. 2 pkt 10 lit. a tiret pierwsze ustawy, imię (imiona) i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania i adres korespondencyjny oraz numer rachunku płatniczego osoby pełniącej funkcję operatora pracowni informatycznej, niezbędne do zawarcia przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej umowy, o której mowa w art. 9c ust. 10a ustawy”.
Ponadto do dnia 5 lutego 2025 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie CKE komunikat w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego i informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego obowiązującą w roku szkolnym 2024/2025.
Zmiany w czasie przeprowadzania egzaminów
Ustalony został również czas na przeprowadzenie egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów. Zmiany dotyczą matury pisemnej z informatyki, która potrwa 210 minut oraz matury z części pisemnej z biologii, biznesu i zarządzania, chemii, filozofii, fizyki, geografii, historii, historii muzyki, historii sztuki, historii tańca, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz wiedzy o społeczeństwie – dla tych przedmiotów będzie to 180 minut.
Oba rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA