REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co z ubezpieczeniem
Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co z ubezpieczeniem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

Okazuje się to przedsiębiorca ponosi ryzyko niezapłacenia składek ubezpieczeniowych (społecznych), których nie odprowadził bo sądził, że jego pracownik ma status studenta, a ten został skreślony z listy studentów. O tym fakcie nie powiadomi pracodawcy uczelnia i ZUS. ZUS odpowie na pytanie, czy student jest wciąż studentem, ale dopiero po złożeniu wniosku przez przedsiębiorcę.

REKLAMA

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta

Na podstawie przepisów art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, studenci poniżej 26 roku życia zostali wyłączeni z obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania umów zlecenia.

Ważne

Przy ustalaniu braku obowiązku ubezpieczeń społecznych studenta, który wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, znaczenie ma jedynie to, czy osoba ta posiada aktualny status studenta i nie ukończyła 26 roku życia.

Dla celów ubezpieczeń społecznych za studenta uznaje się osobę, która rozpoczyna studia i nabywa prawa studenta z chwilą złożenia ślubowania. Przyjęcie na studia następuje przez rekrutację, potwierdzenie efektów uczenia się, przeniesienie z innej uczelni lub uczelni zagranicznej. Statusu studenta nie posiadają natomiast uczestnicy studiów doktoranckich oraz uczestnicy studiów podyplomowych.

Co ZUS radzi przedsiębiorcom zatrudniającym studentów i bojących się odpowiedzialności za niezapłacone składki ubezpieczeniowe?

Rada ZUS jest taka:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W razie wątpliwości ze strony zleceniodawcy, który zatrudnia studenta poniżej 26 roku życia co do jego faktycznego statusu, zleceniodawca, jako płatnik składek, może zawsze wystąpić do właściwego miejscowo oddziału ZUS o rozstrzygnięcie w drodze formalnej decyzji dotyczącej obowiązku ubezpieczeń społecznych w danej sprawie indywidualnej. Od takiej decyzji stronom postępowania przysługuje prawo odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Te same zasady dotyczą zleceniobiorców będących uczniami poniżej 26 roku życia."

Jakie wnioski ze stanowiska ZUS?

ZUS przerzucił na przedsiębiorców problem zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia rozpoznania sytuacji, kiedy student został skreślony z listy studentów.

ZUS uznaje za studenta osobę od daty przyjęcia w poczet studentów uczelni i złożenia ślubowania, do chwili ukończenia przez nią studiów lub daty skreślenia z listy studentów. Jeżeli data ślubowania jest późniejsza niż 1 października danego roku kalendarzowego, wówczas zwolnienie z obowiązkuubezpieczeń obejmuje także okres między 1 października, a dniem ślubowania.

Dniem ukończenia studiów jest:

  • data złożenia egzaminu dyplomowego, a w przypadku studiów na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym i weterynarii – data złożenia ostatniego wymaganego programem studiów egzaminu, natomiast w przypadku studiów na kierunkach farmacja i fizjoterapia, data zaliczenia ostatniej wymaganej programem studiów praktyki.
  • data skreślenia z listy studentów.

Pracodawca musi we własnym zakresie rozpoznać moment zakończenia studiów przez studenta.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą? Zasady przystąpienia w innym terminie

W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe, które mogą pokrzyżować nawet najstaranniej przygotowane plany. Choroba, nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy inne nieprzewidziane okoliczności mogą sprawić, że uczeń nie będzie w stanie przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym, głównym terminie. Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą?

Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?

Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?

Szybka powtórka z historii – daty, które musisz znać
W którym roku Polska odzyskała niepodległość? Kiedy miała miejsce bitwa pod Waterloo? W którym roku rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Rozwiąż test i sprawdź, czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań.
Matura 2025: jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?

Matura 2025 już co raz bliżej! Trzeba wiedzieć, że dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej powierza przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego. Z kolei przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej. Zadaniem zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy zdających w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Matura 2025. Jakie dokumenty trzeba mieć na maturze? Czy wystarczy legitymacja szkolna? A co jeśli zapomnę dowodu?

Co trzeba przynieść ze sobą na maturę? Wiadomo, że musi być to dokument potwierdzający tożsamość ucznia. Czy może nim by jednak sama legitymacja szkolna? A co jeśli uczeń zapomni wziąć ze sobą dowód osobisty? W tym przypadku obowiązują jasne wytyczne. Oto szczegóły.

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. MEN wprowadza nowe wymagania. Jest projekt rozporządzenia

Gotowy jest projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument precyzuje m.in. wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki i plastyki, a także edukacji zdrowotnej. Wyjaśnia także niektóre kwestie dotyczące nauczyciela przedszkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Czy można wyjść do toalety w trakcie matury? Regulamin egzaminu

W tym roku matury pisemne odbywają się od 5 do 22 maja, część usta będzie od 9 do 24 maja. Na napisanie egzaminu przewidziany jest czas - w zależności od przedmiotu - nawet do 240 minut. Czy w czasie trwania egzaminu uczeń może wyjść do toalety?

REKLAMA