Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

REKLAMA
REKLAMA
Zapytanie nr 1151
REKLAMA
do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
Możliwość studiowania w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim budzi wątpliwości także w przypadku, gdy nauka nie wpływa negatywnie na stan zdrowia. Dotyczy to uczestnictwa w zajęciach jak i samego rozpoczęcia studiów już w momencie przebywania na zwolnieniu lekarskim.
W Sejmie ZUS odniósł się do następujących pytań?
1. Czy studiowanie w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim jest dopuszczane przez ZUS?
2. Czy wpływ na to ma tryb przeprowadzania zajęć (stacjonarne, zdalne, hybrydowe) lub moment rozpoczęcia nauki przed lub po rozpoczęciu zwolnienia?
Ogólne zasady wypłaty zasiłku chorobowego wykluczają uczestnictwo studenta w zajęciach na uczelni w czasie choroby
W odpowiedzi ZUS i MRPiPS przypomnieli, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zasiłek choroby przysługuje ubezpieczonemu, który w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego stał się niezdolny do pracy z powodu choroby.
Zasiłek chorobowy jest rekompensatą za utracone dochody w okresie czasowej niezdolności do pracy.
Powyższe zasady dotyczą nie tylko pracowników, ale także studentów - ich aktywność edukacyjna w okresie objętym zwolnieniem lekarskim (wykryta przez ZUS) spowoduje odebranie zasiłku chorobowego.
W opinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych studiowanie, tj. uczestnictwo w zajęciach, przystępowanie do egzaminów, a także wszelkie inne aktywności studenckie w okresie orzeczonej zaświadczeniem lekarskim czasowej niezdolności do pracy, są wykorzystywaniem zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem. Bez znaczenia pozostaje forma prowadzenia studiów (stacjonarne/hybrydowe/online), a także to czy nauka jest kontynuowana, czy dopiero podejmowana.
Dlaczego student nie może chodzić na zajęcia na uczelni w czasie choroby?
Sądy: Wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy zawsze stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem, którym jest odzyskanie przez ubezpieczonego zdolności do pracy.
W orzeczeniach i odpowiedziach na interpelacje często znajdziemy takie stanowisko: "Nie chodzi tu zresztą jedynie o odzyskanie pełnej zdolności do pracy, gdyż zdrowie może być traktowane nie tylko jako stan braku objawów patologicznych, ale także jako stan pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej, a więc pełnej zdolności organizmu do utrzymywania równowagi. W jej osiągnięciu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, jak i inne zachowania ubezpieczonego, wydłużające proces leczenia i rekonwalescencję."
Jest ono podstawą do zaprezentowanego (niekorzystnego dla studentów) stanowiska ZUS co do możliwości np. zdawania egzaminu w okresie objętym zwolnieniem lekarskim.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA