REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od szkoły w 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła, rok szkolny, dni wolne
Dni wolne od szkoły w 2025 r.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o dniach wolnych od pracy określa dni, w które pracownicy mają wolne. Jest to 14 dni oraz wszystkie niedziele. Czy takie same dni wolne obowiązują w szkołach? Co z dniami dyrektorskimi? Kiedy wypada wiosenna przerwa świąteczna w 2025 r.?

Rok szkolny 2024/2025 r. rozpoczął się we wrześniu. Ferie zimowe się zakończyły. Obecnie trwa druga połowa roku szkolnego. Jakie dni wolne czekają jeszcze uczniów w tym roku szkolnym?

REKLAMA

Autopromocja

Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, zajęcia dydaktyczno- -wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca. Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września. W przypadku, gdy czwartek bezpośrednio poprzedzający najbliższy piątek po dniu 20 czerwca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w środę poprzedzającą ten dzień.

Przerwy świąteczne i ferie zimowe

REKLAMA

W tym samym rozporządzeniu określona została także zimowa przerwa świąteczna, ferie zimowe, wiosenna przerwa świąteczna oraz ferie letnie. Zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia do 31 grudnia lub od 22 grudnia do 31 grudnia, jeżeli 22 grudnia wypada w poniedziałek. Odnośnie ferii zimowych, trwają one dwa tygodnie i wypadają w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Termin rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza minister właściwy ds. oświaty i wychowania. Ogłoszenie terminu ferii zimowych musi nastąpić nie później niż do końca czerwca poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe. Wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta Wielkiej Nocy i kończy w najbliższy wtorek po świętach. Zaś ferie letnie rozpoczynają się dzień po zakończeniu roku szkolnego i kończą 31 sierpnia.

Dyrektorzy szkół specjalnych, przy których zorganizowany jest internat, i dyrektorzy specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, w porozumieniu z rodzicami i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, mogą połączyć zimową przerwę świąteczną z feriami zimowymi.

Dodatkowe dni wolne od zajęć, tzw. dni dyrektorskie

REKLAMA

Dyrektorzy szkół i placówek mają prawo wyznaczyć tzw. dni dyrektorskie, czyli dni dodatkowo wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych można wyznaczyć 8 dni dodatkowo wolnych, w liceach ogólnokształcących 10 dni dodatkowo wolnych, w technikach, branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych i centrach kształcenia zawodowego 10 dni dodatkowo wolnych, zaś w szkołach specjalnych przyspasabiających do pracy 4 dni dodatkowo wolne od zajęć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone w dni, w które odbywają się egzaminy ósmoklasisty, maturalne, egzaminy zawodowe. Mogą także być ustalone w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych oraz w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej. Dyrektorzy szkół i placówek mają czas do 30 września danego roku, by poinformować nauczycieli, rodziców oraz uczniów o ustalonym w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku, gdy dni wolne dotyczą egzaminów zawodowych, dyrektor ma obowiązek poinformować o ich terminie do 31 grudnia.

Dni wolne od szkoły w 2025 r.

Pierwszą przerwą od szkoły po feriach zimowych będzie wiosenna przerwa świąteczna. W 2025 r. wypada ona od 17 do 22 kwietnia 2025 r. W tym samym czasie, pracownicy mają ustawowo wolne 20 i 21 kwietnia 2025 r.

Kolejną przerwą od szkoły jest długi weekend majowy. 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy i nauki. Najczęściej dyrektorzy szkół i placówek ustalają dzień 2 maja jako dzień dodatkowo wolny od zajęć.

W niektórych szkołach, w których odbywają się egzaminy ósmoklasistów lub egzaminy maturalne, uczniowie mogą mieć ustalone w tym terminie dni dyrektorskie. Zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Edukacyjnej, egzaminy powinny odbywać się w całkowitej ciszy i skupieniu. Egzaminy ósmoklasistów w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym odbędą się w terminie od 13 do 15 maja 2025 r. W szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym, egzaminy ósmoklasisty odbyły się między 15 a 17 stycznia 2025 r. Zaś egzaminy maturalne odbywać się będą od 5 maja 2025 r. do 24 maja 2025 r.

Kolejne wolne od szkoły w 2025 r. wypada 19 czerwca. Wtedy też mamy kolejny dzień ustawowo wolny od pracy - Boże Ciało. Najprawdopodobniej wiele szkół ustaliło na dzień następny dzień dyrektorski, gdyż w 2025 r. Boże Ciało wypada w czwartek.

Zakończenie roku szkolnego zostało ustalone na dzień 27 czerwca 2025 r. Następnego dnia, tj. 28 czerwca 2025 r. rozpoczynają się ferie letnie (wakacje), które zakończą się 31 sierpnia 2025 r.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dla jednych to prosty QUIZ, a dla innych trudny test. Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Lata szkolne... tyle lektur trzeba było przeczytać! Jedni pochłaniali książki z pasją, a dla drugich była to prawdziwa mordęga. A kim Ty byłeś? Czy pamiętasz bohaterów lektur szkolnych?
Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

REKLAMA

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA