REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. B.Nowacka o uwagach dla uczniów za strój czy kolor włosów, ocenie z zachowania, plotkach o skróceniu godzin lekcyjnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Min. B.Nowacka o uwagach za strój czy kolor włosów, ocenie z zachowania, plotkach o skróceniu godzin lekcyjnych
Min. B.Nowacka o uwagach za strój czy kolor włosów, ocenie z zachowania, plotkach o skróceniu godzin lekcyjnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministra Edukacji Barbara Nowacka w dniu 17 marca 2025 r. wzięła udział w okrągłym stole uczniowskim zorganizowanym w Gdańsku. Na pytania uczniów m.in. o oceny z zachowania za strój i kolor włosów odpowiedziała, że mają oni prawo do autonomii swojego ciała.
rozwiń >

Okrągły stół uczniowski w Gdańsku

W poniedziałek w Zespole Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyło się spotkanie uczniów z woj. pomorskiego z ministrą edukacji Barbarą Nowacką i posłanką KO Agnieszką Pomaską. Przyjęto formułę okrągłego stołu - uczniowie mogli zadawać pytania i zgłaszać własne pomysły dotyczące systemu edukacji.

Najpierw uczniowie przedstawili problemy, z którymi borykają się na co dzień. Wskazywali na regulaminy szkolne, system oceniania, egzaminy zewnętrzne, czy na wykluczenie transportowe, co powoduje problemy z dojazdem do szkół z mniejszych miejscowości. Następnie uczniowie zadawali pytania. Dotyczyły one m.in. laptopów dla uczniów, dostępu do psychologów w szkole, egzaminów zawodowych czy karania "za kolorowe włosy".

"Jesteście znacznie bardziej świadomi swoich praw niż wasi rodzice. Między innymi dlatego, że świat, który jest wokół was wygląda tak, jak wygląda. Macie powszechny dostęp do informacji, a z drugiej strony nie zawsze jeszcze umiecie z tej informacji dobrze korzystać" - oceniła ministra.

Podkreśliła, że szkoła musi pracować nad tym, żeby uczyć młode osoby oddzielać prawdę od fałszu. Powinna także - jak zaznaczyła - poszukiwać informacji źródłowych, ale też dać im wszelkie narzędzia, by działać na rzecz swoich praw.

REKLAMA

Ustawa o rzeczniku praw i obowiązków ucznia

Przypomniała, że resort pracuje nad ustawą o rzeczniku praw i obowiązków ucznia. Podkreśliła, że w ustawie zostanie wzmocniona rola nauczyciela. Powinien on - jak zaznaczyła - mieć silną pozycję autonomiczną. Wskazała również, że w ustawie chciałaby położyć duży nacisk na wewnętrzne rozwiązywanie problemów poprzez np. mediację. "Wiele problemów można rozwiązać na miejscu, jeżeli młodzież jest silna i nauczyciele są silni, a rodzice są wspierający" - przekonywała.

Termin egzaminu maturalnego

Uczniowie zwracali uwagę na termin egzaminu maturalnego, który odbywa się w maju. Zdaniem większości z nich powinien się odbywać w czerwcu. Ministra Nowacka wyjaśniła, że majowy termin jest związany z m.in. rekrutacją na uczelnie za granicą.

Zdaniem Nowackiej, wykluczenie komunikacyjne jest "wielkim problemem". Powiedziała, że konieczna jest poprawa infrastruktury i inwestycja w transport lokalny.

Plotki o skróceniu godziny lekcyjnej

Odniosła się również do pytania o skrócenie lekcji. Podkreśliła, że krążące w internecie plotki o skróceniu godziny lekcyjnej do 40 minut są "bzdurą". "Nie zamierzamy niczego takiego zrobić" - stwierdziła.

Laptopy dla uczniów

Na pytania dotyczące laptopów dla uczniów powiedziała, że poprzedni rząd "niewłaściwie zarządzał pieniędzmi publicznymi". Dodała, że jej resort wraz z Ministerstwem Cyfryzacji pracuje nad programem "Cyfrowy uczeń", w ramach którego do placówek oświatowych będą trafiały sprzęty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwagi za strój czy kolor włosów

Nowacka odpowiedziała również na pytanie dotyczące wpisywania uwag uczniom za strój czy np. kolor włosów. Jej zdaniem uczniowie mają "prawo do autonomii swojego ciała". Zaznaczyła przy tym, że szkoły mogą wprowadzać swoje zasady, ale muszą one być za powszechna zgodą, czyli również za zgodą uczniów i nie mogą naruszać ich podstawowych praw. "Uczniowie też są zobowiązani do przestrzegania podstawowych zasad, w tym zasad dotyczących ogólnie przyjętego szacunku w stroju, w zachowaniu, w kontaktach interpersonalnych."

Min. Nowacka "Ocena zachowania, w takiej formule jaka jest w Polsce, występuje tylko na Białorusi"

Jej zdaniem, "mamy duże wyzwanie z oceną zachowania". Powiedziała, że "ocena zachowania, w takiej formule jaka jest w Polsce, występuje tylko na Białorusi". Podkreśliła przy tym, że na ocenę z zachowania nie powinno wpływać to, czy uczeń jest w stanie usiedzieć jednym miejscu w trakcie lekcji.

Obniżenie wieku czynnego prawa wyborczego do 16. roku życia

Nowacka odpowiedziała również na pytanie dotyczące obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego do 16. roku życia. Jej zdaniem, jest to jeden z tematów, które są początkiem bardzo poważnej debaty społecznej. "Gdyby pan pytał o moje osobiste zdanie, to nie widzę żadnego powodu, dla którego w szczególności w wyborach samorządowych młode osoby nie mogą brać udziału. Uważam, że to są te wybory, w których macie i tak największy głos, bo wpływają one na społeczność lokalną. W kolejnych etapach zobaczymy, jak to się sprawdzi, bo wszystko trzeba sprawdzać w rzeczywistości" - dodała.

Można mieć 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności

Jeden z uczniów pytał szefową MEN o frekwencję w szkole. Nowacka odpowiedziała, że Polska pod tym względem jest jednym z najbardziej liberalnych krajów. "Czy państwo macie świadomość, że można mieć 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności?" - pytała zebranych uczniów. Wskazywała przy tym, że nie odnosi się do usprawiedliwionej nieobecności wynikającej np. z choroby. "To jest rzecz, którą trzeba zmienić. 50 proc. wagarów jest absolutnie niedopuszczalne" - powiedziała.

Z uczniami w Gdańsku spotkali się także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, senatorowie i posłowie.

Pilotażowe spotkanie w ramach Okrągłego Stołu Uczniowskiego odbyło się w czerwcu 2024 r. w Białymstoku. MEN informował wówczas, że inicjatywa została podjęta po to, by młodzież miała warunki do wspólnej wymiany myśli, miała też realną szansę decydowania o szkolnej rzeczywistości.(PAP)
pm/ agz/

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą? Zasady przystąpienia w innym terminie

W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe, które mogą pokrzyżować nawet najstaranniej przygotowane plany. Choroba, nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy inne nieprzewidziane okoliczności mogą sprawić, że uczeń nie będzie w stanie przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym, głównym terminie. Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą?

Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?

Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?

Szybka powtórka z historii – daty, które musisz znać
W którym roku Polska odzyskała niepodległość? Kiedy miała miejsce bitwa pod Waterloo? W którym roku rozpoczęła się wojna trzydziestoletnia? Rozwiąż test i sprawdź, czy odpowiesz poprawnie na 10 pytań.
Matura 2025: jakie są obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej?

Matura 2025 już co raz bliżej! Trzeba wiedzieć, że dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej powierza przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego w danej szkole przeprowadzenie części ustnej lub nadzorowanie przebiegu części pisemnej egzaminu maturalnego. Z kolei przewodniczący zespołu nadzorującego kieruje pracą tego zespołu i zapewnia prawidłowy przebieg części pisemnej egzaminu maturalnego w danej sali egzaminacyjnej. Zadaniem zespołu nadzorującego jest w szczególności zapewnienie samodzielnej pracy zdających w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Matura 2025. Jakie dokumenty trzeba mieć na maturze? Czy wystarczy legitymacja szkolna? A co jeśli zapomnę dowodu?

Co trzeba przynieść ze sobą na maturę? Wiadomo, że musi być to dokument potwierdzający tożsamość ucznia. Czy może nim by jednak sama legitymacja szkolna? A co jeśli uczeń zapomni wziąć ze sobą dowód osobisty? W tym przypadku obowiązują jasne wytyczne. Oto szczegóły.

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. MEN wprowadza nowe wymagania. Jest projekt rozporządzenia

Gotowy jest projekt rozporządzenia dotyczącego szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Dokument precyzuje m.in. wymagania kwalifikacyjne dla nauczycieli muzyki i plastyki, a także edukacji zdrowotnej. Wyjaśnia także niektóre kwestie dotyczące nauczyciela przedszkolnego, pedagoga specjalnego i psychologa. Nowe przepisy będą obowiązywały od nowego roku szkolnego.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

REKLAMA

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!
Czy można wyjść do toalety w trakcie matury? Regulamin egzaminu

W tym roku matury pisemne odbywają się od 5 do 22 maja, część usta będzie od 9 do 24 maja. Na napisanie egzaminu przewidziany jest czas - w zależności od przedmiotu - nawet do 240 minut. Czy w czasie trwania egzaminu uczeń może wyjść do toalety?

REKLAMA