REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dowód osobisty, matura, egzamin
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja — w tym czasie przeprowadzone zostaną egzaminy pisemne. Część ustna matur potrwa od 9 do 24 maja. Dla osób, które z uzasadnionych przyczyn nie będą mogły przystąpić do egzaminów w terminie głównym, przewidziano sesję dodatkową. Odbędzie się ona w dniach od 3 do 17 czerwca. Wyniki egzaminów maturalnych zostaną ogłoszone 8 lipca 2025 roku.

REKLAMA

Należy pamiętać, że oprócz długopisu z czarnym tuszem lub pióra z czarnym atramentem, należy także pamiętać o szeregu innych rzeczy, które należy zabrać ze sobą. Co roku Centralna Komisja Edukacyjna publikuje komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych, które można wnieść na poszczególne egzaminy. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne zaś są fakultatywne. Pełną listę przyborów i materiałów można znaleźć tu: Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy maturzysta przed przystąpieniem do egzaminu maturalnego musi okazać dokument tożsamości — dowód osobisty, paszport lub inny dokument ze zdjęciem, który umożliwia jednoznaczną identyfikację. Aby dokument mógł zostać uznany za dokument tożsamości, musi zawierać kluczowe dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, data urodzenia, płeć oraz numer PESEL. Tożsamość uczniów weryfikuje nauczyciel przed wejściem na salę egzaminacyjną.

Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Brak dokumentu w dniu egzaminu oznacza, że uczeń nie zostanie do niego dopuszczony. W takiej sytuacji jedyną możliwością podejścia do matury jest skorzystanie z terminu dodatkowego, co wymaga złożenia odpowiedniego wniosku do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej wraz z uzasadnieniem. O tym, jak przystąpić do egzaminu maturalnego w terminie dodatkowym można przeczytać tu: Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą? Zasady przystąpienia w innym terminie. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i nieprzyjemnych konsekwencji, warto przygotować dokument tożsamości z wyprzedzeniem — najlepiej dzień wcześniej — i zapakować go razem z pozostałymi niezbędnymi materiałami egzaminacyjnymi.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje ściągania na maturze? Egzaminator i przepisy prawne

Każdy zdający egzamin maturalny zobowiązany jest do samodzielnej pracy. W czasie egzaminu – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnego – każdy uczeń, słuchacz lub absolwent zajmuje osobne stanowisko, rozmieszczone w sposób uniemożliwiający wzajemne podpowiadanie czy kopiowanie odpowiedzi.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Matura 2025. Dyrektor CKE ma ważną wskazówkę przed egzaminem

W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - powiedział dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Zaleca maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań. Ma także inne ważne wiadomości do przekazania.

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

REKLAMA