REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura międzynarodowa kluczem do zagranicznych uczelni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
edukacja uniwersytet absolwent uczelnia liceum międzynarodowe matura międzynarodowa zagraniczna szkoła wyższa matura A Level absolwenci studenci uniwersytet
Matura międzynarodowa kluczem do zagranicznych uczelni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Systemy edukacji za granicą znacząco różnią się od polskiego. Matura międzynarodowa staje się więc realną szansą dla polskich uczniów marzących o studiach na prestiżowych zagranicznych uczelniach. Znacząco ułatwia proces rekrutacji i adaptację w międzynarodowym środowisku akademickim.

Studia na zagranicznych prestiżowych uczelniach

Coraz więcej ambitnych młodych Polaków rozważa kontynuację edukacji na prestiżowych uniwersytetach na całym świecie. Marzenia o studiach na uczelniach takich, jak Cambridge, Oxford, Yale czy Columbia stają się realne, a polscy absolwenci z sukcesem zdobywają tam wiedzę i doświadczenie. Jednak droga na te renomowane uczelnie często rozpoczyna się od strategicznej decyzji edukacyjnej – wyboru międzynarodowego liceum i zdania matury międzynarodowej.

REKLAMA

Autopromocja

Systemy edukacji za granicą, jak choćby brytyjski, znacząco różnią się od polskiego. Aby skutecznie przygotować się do akademickiego świata najlepszych uczelni, warto zrozumieć, jaką rolę odgrywa matura międzynarodowa i jakie korzyści niesie ze sobą nauka w liceum oferującym taki program.

Matura międzynarodowa – co to jest?

REKLAMA

Matura brytyjska A Level, obok matury IB Diploma, stanowi jedną z kluczowych międzynarodowych kwalifikacji maturalnych dostępnych również w Polsce. Przystępują do niej uczniowie ostatnich klas liceum po dwuletnim intensywnym przygotowaniu w szkołach oferujących program A Level. Edukacja w liceum, które specjalizuje się w przygotowaniu do zagranicznych uniwersytetów, znacząco ułatwia ten proces, dając uczniom solidne fundamenty.

- Jednym z naszych priorytetów jest aktywne i efektywne przygotowanie uczniów do matury międzynarodowej oraz kompleksowe wsparcie w procesie aplikacyjnym na zagraniczne uczelnie. Brytyjski system edukacji zyskał globalne uznanie, a program A Level, stworzony przez uniwersytety, naturalnie ułatwia adaptację w środowisku akademickim najlepszych światowych uczelni – podkreśla dr Katarzyna Borzym-Grzesik, Deputy Head warszawskiej Akademeia High School, liceum realizującego brytyjski system nauczania.

Aby zakwalifikować się do programu A Level, kandydaci powinni mieć ukończone 16 lat i wykazywać się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego na poziomie minimum C1. Uczniowie mają możliwość wyboru przedmiotów zgodnych z ich zainteresowaniami i mocnymi stronami. Uzyskanie wysokich wyników na maturze międzynarodowej otwiera drzwi do czołowych uczelni, w tym tych z prestiżowej Ivy League czy Oxbridge.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Jeśli Twoje dziecko poważnie myśli o studiach za granicą, to zdanie matury międzynarodowej, po solidnym przygotowaniu, staje się realną szansą na realizację tych aspiracji – dodaje Borzym-Grzesik.

Różnice między maturą A Level a polską maturą

Jednym z najważniejszych atutów matury A Level jest jej powszechne uznanie przez uniwersytety na całym świecie. Uczniowie mają możliwość elastycznego doboru przedmiotów egzaminacyjnych, kierując się swoimi mocnymi stronami, zainteresowaniami oraz, co kluczowe, wymaganiami konkretnych kierunków i uniwersytetów.

REKLAMA

- W maturach A Level wybór przedmiotów maturalnych jest niezwykle elastyczny, w przeciwieństwie do polskiej matury, gdzie język polski, matematyka i język obcy są obowiązkowe - wyjaśnia Dr Borzym-Grzesik. - Przy maturze brytyjskiej uczeń ma pełną swobodę w kształtowaniu swojego profilu akademickiego. Może skupić się na przedmiotach, z którymi wiąże swoją przyszłą karierę, włączając w to nawet przedmioty artystyczne. Ta możliwość głębszego zanurzenia się w wybranych dziedzinach znacząco ułatwia późniejsze studia.

Warto również podkreślić, że egzaminy matury brytyjskiej kładą nacisk na umiejętność argumentowania i krytycznego myślenia, a nie tylko na odtwarzanie wiedzy, co jest bardziej charakterystyczne dla polskiej matury.

Wsparcie międzynarodowego liceum

Międzynarodowe liceum odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu uczniów do studiów za granicą. Akademeia High School już w pierwszych latach edukacji pomaga młodym ludziom odkrywać ich pasje i talenty, co ułatwia świadomy wybór przedmiotów A Level w ostatnich dwóch latach nauki. Dzięki temu uczniowie zyskują doskonały start na zagranicznych uczelniach, często mając również szansę na otrzymanie stypendiów.

- Dla uczniów aplikujących do Stanów Zjednoczonych prowadzimy cotygodniowe zajęcia, które kompleksowo omawiają cały proces aplikacji. Od zrozumienia idei ”dopasowania” do uczelni, uwzględniającego program akademicki, filozofię nauczania, lokalizację, koszty, wielkość uczelni, poprzez elementy aplikacji takie jak eseje, transkrypty, aktywności pozaszkolne, listy referencyjne, po kwestie finansowe i wiele innych. Amerykańskie uczelnie oczekują doskonałych wyników akademickich w połączeniu z bogatym portfolio aktywności pozaszkolnych, które odzwierciedlają autentyczne zainteresowania i wartości ucznia. Istnieje możliwość ubiegania się o częściowe lub pełne finansowanie, jednak należy pamiętać, że konkurencja jest ogromna, a fundusze dla studentów międzynarodowych są ograniczone – Julia Seeholzer, Doradca Uniwersytecki ds. USA i Kanady w Akademeia High School wyjaśnia, jak szkoła wspiera uczniów zainteresowanych studiami w USA.

Ważne

Aktywne wsparcie Akademeia High School obejmuje:

  • przydzielenie indywidualnego doradcy uniwersyteckiego (university advisor), który prowadzi ucznia przez cały proces aplikacji, uwzględniając różne kierunki geograficzne;
  • obowiązkowy program Personal Development Scheme, wymagający minimum 30 godzin aktywności pozaszkolnych, takich jak staże, wolontariat czy projekty indywidualne, w których znalezieniu szkoła aktywnie pomaga;
  • Akademeia Internship Scheme, konkurs umożliwiający zdobycie letnich staży w renomowanych instytucjach;
  • wsparcie mentorów, którzy rekomendują uczniom udział w konkursach i publikacjach związanych z ich zainteresowaniami, dobieranych na podstawie akademickich aspiracji;
  • program EPQ (Extended Project Qualification), dający możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji poprzez napisanie mini-dysertacji;
  • organizacja wydarzeń takich jak Insiders Stories i Careers Day, umożliwiających spotkania z absolwentami studiującymi za granicą oraz przedstawicielami różnych branż;
  • przekazywanie informacji o konkursach, programach i szkołach letnich, przygotowanie do egzaminów wstępnych i rozmów kwalifikacyjnych oraz pomoc w kontakcie z nauczycielami-absolwentami zagranicznych uczelni;
  • popołudniowe kluby, poszerzające wiedzę i rozwijające zainteresowania uczniów.

Dzięki tym kompleksowym działaniom uczniowie otrzymują efektywne wsparcie w przygotowaniu do procesu aplikacyjnego i kształtowaniu swoich przyszłych ścieżek kariery na prestiżowych zagranicznych uczelniach.

Jakie uczelnie wybierają polscy studenci

Matura międzynarodowa, zdobyta w liceum oferującym odpowiedni program nauczania i wsparcie, staje się cennym atutem i realną szansą dla polskich uczniów marzących o studiach na najlepszych uniwersytetach na całym świecie. Znacząco ułatwia proces rekrutacji i adaptację w międzynarodowym środowisku akademickim.

Wśród wymarzonych uczelni, do których w tym roku zakwalifikowali się uczniowie Akademeia High School, znajdują się m.in.: University of Cambridge, University of Oxford, University College London, Imperial College London, London School of Economics and Political Science, Yale University, Stanford University, Columbia University, California Institute of Technology, Bocconi University czy Delft University of Technology. Najpopularniejsze dotychczas wybierane kierunki studiów to inżynieria, neurologia, psychologia, ekonomia, stosunki międzynarodowe oraz architektura.

Źródło:

Akademeia High School

www.akademeia.edu.pl

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja w edukacji. Zagrożenie czy dobrodziejstwo? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Jak nauczyciele mogą korzystać ze sztucznej inteligencji w codziennej pracy dydaktycznej? Jakie korzyści i pułapki związane są ze stosowaniem AI w edukacji? Na co zwracać uwagę? Na te i wiele innych pytań związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w edukacji odpowiedział nam ekspert, trener, Head of AI w BUZZcenter Radosław Mechło.

Ochrona zwierząt. Rusza nowy kierunek studiów na UW

Na Uniwersytecie Warszawskim rusza nowy kierunek - ochrona zwierząt. To kierunek ogólnoakademicki i interdyscyplinarny prowadzony przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS UW). To studia koncentrujące się na prawnym i etycznym statusie zwierząt, właściwym rozumieniu dobrostanu zwierząt oraz instytucjonalnych aspektach ich ochrony.

Projekt "Pierwszy krok w Kosmos". Wnioski na rok szkolny 2025/2026 dla szkół podstawowych i przedszkoli można składać do 30 czerwca 2025 r.

19 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków do udziału w projekcie „Pierwszy krok w Kosmos”. Jest to projekt dedykowany placówkom oświaty z województwa śląskiego. Czym jest program "Pierwszy krok w Kosmos"? Kto może się zgłosić?

Trwa nabór drużyn do II edycji turnieju "Z Orlika na Stadion". Zgłoszenia do 30 czerwca 2025 r.

Do 30 czerwca 2025 r. trwa rejestracja drużyn do drugiej edycji ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego "Z Orlika na Stadion". Zgłoszeń mogą dokonywać nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy, animatorzy sportu oraz przedstawiciele klubów, akademii i szkółek piłkarskich, a także osoby prowadzące zajęcia w ramach programu Aktywna Szkoła.

REKLAMA

Komputer kwantowy na Politechnice Wrocławskiej. "To są rzeczy wykraczające poza zdrowy rozsądek"

Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono pierwszy w Polsce pięciokubitowy komputer kwantowy typu full-stack, oparty na technologii nadprzewodzącej. Urządzenie „IQM Spark” stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowej infrastruktury kwantowej. Towarzyszy mu inauguracja nowego kierunku studiów na uczelni.

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

Technologie inżynierskie w kryminalistyce - nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej. Zaraz rekrutacja

Od października studenci Politechniki Śląskiej będą mogli studiować technologie inżynierskie w kryminalistyce. Program jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie służb mundurowych na inżynierów biegłych w nowoczesnych technologiach, analityce cyfrowej, medycynie sądowej i badaniach śladów.

REKLAMA

Matura 2025. Arkusze egzaminu maturalnego w 2025 r.: historia - poziom rozszerzony, język francuski- poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny [CKE, ARKUSZE, KARTY ODPOWIEDZI]

19 maja 2025 r. o godz. 9:00 maturzyści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym. O godz. 14:00 rozpoczną się egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym oraz na poziomie dwujęzycznym.

Jak nowoczesne technologie mogą wspierać nauczycieli? [Komentarz ekspercki, narzędzia]

Nowoczesne technologie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. W kontekście edukacji platformy e-learningowe interaktywne materiały dydaktyczne oraz aplikacje edukacyjne umożliwiają tworzenie atrakcyjnych i angażujących lekcji.

REKLAMA