REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 9 maja 2025 r. trwają prekonsultacje nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. MRPiPS czeka na uwagi i sugestie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konferencja prasowa - podsumowanie opieki żłobkowej
Do 9 maja 2025 r. trwają prekonsultacje nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. MRPiPS czeka na uwagi i sugestie
Mateusz Kotowicz/REPORTER
East News

REKLAMA

REKLAMA

Do 9 maja 2025 r. trwają prekonsultacje nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej czeka na uwagi i sugestie. Jeszcze w kwietniu 2024 r. MRPiPS zapowiedziało zmiany m.in. dla opiekunów w żłobkach.

Do 9 maja 2025 r. trwają prekonsultacje nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Chodzi o podwyższenie jakości opieki sprawowanej nad dziećmi w wieku do lat trzech w żłobkach, klubach dziecięcych i przez dziennych opiekunów m.in. przez zmiany w zakresie kompetencji dotyczących osób pracujących w instytucjach opieki, czy podniesienie prestiżu wykonywania zawodu opiekuna.

REKLAMA

Autopromocja

Do 9 maja 2025 r. trwają prekonsultacje nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. MRPiPS czeka na uwagi i sugestie

MRPiPS poddaje prekonsultacjom kwestie:

  • punktów opieki dziennej, w tym przebywania na urlopie opiekuna, ilości dzieci przebywających pod opieką jednego opiekuna, a także kwestii prawnych lokalów, w których sprawowana jest opieka przez dziennych opiekunów
    • Czy Pana/ Pani zdaniem wprowadzenie rozwiązań umożliwiających zastępowanie dziennego opiekuna w przypadku gdy ten przebywa na urlopie lub z innych powodów losowych nie może sprawować opieki nad dziećmi, wpłynie pozytywnie na chęć pozostania w zawodzie przez obecnych dziennych opiekunów?
    • Jakie usprawnienia w tym zakresie Pan/Pani proponuje?
    • Czy według Państwa ten przepis utrudnia elastyczne funkcjonowanie dziennej opieki?
    • Czy należałoby rozszerzyć katalog osób, które mogłyby sprawować opiekę wraz z dziennym opiekunem, aby zwiększyć limit do maksymalnego?
    • Jak według Pana/Pani można unormować te kwestie, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci przebywających w lokalach, w których opieka jest sprawowana przez więcej dziennych opiekunów?
  • rejestru żłobków i klubów dziecięcych
    • Jakie zmiany należałoby wprowadzić w Rejestrze Żłobków, aby był bardziej użyteczny i bardziej intuicyjny w obsłudze dla użytkownika?
  • dodatkowych uprawnień dla osób sprawujących opiekę, w tym ustanowienia święta podkreślającego rolę opiekunów małych dzieci
    • Jak według Pana/Pani powinien być świętowany taki Dzień?
    • Jakie inne działania na poziomie ustawy należałoby zaproponować aby zwiększyć prestiż zawodu i zwiększyć jago atrakcyjność?
  • urlopu szkoleniowego dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych oraz dla dziennych opiekunów
    • Jak wprowadzenie urlopu szkoleniowego wpłynie na funkcjonowanie Państwa instytucji?
  • zmian w zakresie wymagań dotyczących osób pracujących w instytucjach opieki, by podnieść standardy usług
    • Czy wg Pana/Pani należy zmienić profil i wymagania względem osoby pełniącej funkcji opiekuna w żłobku lub w klubie dziecięcym, dostosowując je do obecnych kierunków studiów bądź w zakresie okresu doświadczenia i szkoleń nadających uprawnienia do pełnienia funkcji opiekuna?
    • Czy w związku z wprowadzanymi zmianami w obszarze opieki wczesnodziecięcej uważa Pan/Pani, że należy dokonać zmian w zakresie programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym oraz dziennego opiekuna i rozszerzyć godziny szkoleń? Jeśli tak, to o jakie zagadnienia i w jakim zakresie?
  • wyżywienia w żłobku i klubie dziecięcym
    • Czy należy wprowadzić przepisy nakładające na żłobek i klub dziecięcy obowiązek zapewnienia przebywającym w nim dzieciom nieograniczonego dostępu do wody?
    • Czy wg Pana/Pani określenie w rozporządzeniu grup produktów zalecanych do spożywania przez dzieci w wieku do lat 3 ułatwi instytucjom dobór zdrowych artykułów spożywczych, pozbawionych nadmiaru cukru lub produktów wysoko-przetworzonych?
  • wprowadzenia rozwiązań, które nakładałyby m.in. na nowopowstające żłobki i kluby dziecięce będą zobowiązane mieć plac zabaw
    • Czy Pana/Pani zdaniem wprowadzenie rozwiązań, zgodnie z którymi nowopowstające żłobki i kluby dziecięce będą zobowiązane mieć plac zabaw, a dzienni opiekunowie oraz żłobki i kluby dziecięce, którzy obecnie funkcjonują, będą zobowiązani zapewnić dostęp do dowolnego placu zabaw, wpłynie na częstsze przebywanie dzieci na świeżym powietrzu? MRPiPS prosi także o inne sugestie, które należałoby uwzględnić.

Uwagi i odpowiedzi na powyższe pytania można przesyłać w formularzu zgłoszeniowym można do najbliższego piątku (tj. do 9 maja 2025 r.) na adres konsultacje.dpr@mrpips.gov.pl.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. V
Oto kolejna część 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych.

REKLAMA

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.
Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

REKLAMA

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie
Zasiłki losowe i dofinansowanie do wyjazdów. Maksymalnie 2 770 zł wsparcia na ucznia

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, iż uczniowie z rodzin, które poniosły straty w wyniku wystąpienia żywiołów mogą otrzymać zasiłki losowe.

REKLAMA