REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

13 pensja nauczyciela – kiedy przysługuje i kiedy jest wypłata w 2025 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
13 pensja nauczyciela trzynastka do kiedy wypłata kiedy przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne
13 pensja nauczyciela 2025 - do kiedy wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego? [TRZYNASTKA]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy przysługuje 13 pensja nauczyciela za 2024 roku? Do kiedy nauczyciele powinni otrzymać trzynastki w 2025 roku? Czy obowiązuje limit 6 miesięcy pracy w 2024 roku? Jakie są przepisy?

13 pensja nauczycieli 2025 – kiedy wypłata?

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego następuje nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Jedynie w przypadku, gdy z pracownikiem rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, dodatkowe wynagrodzenie roczne wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Nauczyciele powinni otrzymać trzynastkę za 2024 r. do końca marca 2025 r.

REKLAMA

Autopromocja

13 dla nauczyciela – kiedy przysługuje?

REKLAMA

Trzynasta pensja przysługuje nauczycielom szkół publicznych, ponieważ są oni pracownikami sektora publicznego. Nie funkcjonuje specjalna ustawa dotycząca dodatkowego rocznego wynagrodzenia nauczycieli. Tej kwestii należy szukać w ogólnej ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Nauczyciele mogą otrzymać trzynastkę w pełnej wysokości bądź proporcjonalnie do przepracowanego czasu pomniejszoną. Kiedy przysługuje pełna 13 pensja, a kiedy pomniejszona? Traktuje o tym art. 2 przedmiotowej ustawy:

  • dodatkowe wynagrodzenie roczne w pełnej wysokości przysługuje po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego;
  • dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje w wysokości niższej, proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres pracy u danego pracodawcy wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Polecamy szkolenie: Zasady wynagradzania nauczycieli

W wyżej wymienionych przypadkach nie wymaga się, aby nauczyciel przepracował minimum 6 miesięcy w roku. Natomiast w dalszym ciągu trzynastka pomniejszana jest proporcjonalnie do okresu pracy w roku. Skoro trzynastka wynosi 8,5% sumy wynagrodzeń z całego roku to w przypadku pracy przez 3 miesiące w roku należy ustalić 8,5% z sumy wynagrodzeń z tych 3 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne, podstawą do wyliczenia 8,5% jest wynagrodzenie za pracę, co wyklucza uwzględniania wynagrodzenia wypłaconego w następujących sytuacjach:

  1. nauczyciel w stanie nieczynnym,
  2. urlop dla poratowania zdrowia,
  3. urlop w celu dokształcania się.
  4. zwolnienie lekarskie;
  5. dni wolne na poszukiwanie pracy w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  6. opieka nad dzieckiem do 14 roku życia,
  7. badania lekarskie,
  8. szkolenie BHP,
  9. wolne na załatwianie spraw osobistych i rodzinnych,
  10. zebrania związkowe.
Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test wiedzy z historii Polski po 1989 r.
Kto był premierem Polski w roku 1993? Kiedy obyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie? W którym roku miała miejsce powódź tysiąclecia?
Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym? 19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Co na to przepisy?

19 kwietnia 2025 r. Wielka Sobota. Czy dziecko może samo pójść do kościoła z koszyczkiem wielkanocnym na święcenie pokarmu? Co na to przepisy? Czy jest dolna granica wieku, którą trzeba wziąć pod uwagę?

ZUS: Uczennice z Warszawy najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych

Uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Warszawie są najlepsze w Polsce z ubezpieczeń społecznych. W tegorocznej edycji Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Resort edukacji pracuje nad zmianami. Kim jest funkcjonariusz publiczny?

Nauczyciel, wychowawca, pracownik pedagogiczny funkcjonariuszem publicznym. Kim jest funkcjonariusz publiczny? Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Zmiany dotyczące frekwencji uczniów oraz usprawiedliwiania ich nieobecności. Co z nieklasyfikacyjną ucznia? MEN pracuje nad zmianami

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. Jakie zmiany w frekwencji? Ile będzie można mieć nieusprawiedliwionych nieobecności?

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Katalog kar dla ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają m.in. usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Wiceminister nie jest optymistą. Przy obecnym finansowaniu nauki, Polska nie dogoni czołówki świata

Jeżeli Polska ma ambicje, aby gonić czołówkę świata, to przy dotychczasowym poziomie finansowania nauki, szanse są dość iluzoryczne albo praktycznie żadne – powiedział wiceminister nauki Marek Gzik.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Zamknięty katalog obowiązków ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Otwarty katalog praw i wolności ucznia [LISTA]

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

REKLAMA