REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona cywilna na WF-ie. Zmiany w podstawie programowej

Obrona cywilna na WF-ie
Obrona cywilna na WF-ie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowa podstawa programowa wychowania fizycznego będzie obejmowała komponent związany z obroną cywilną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Wojsko ma szerzej współpracować ze szkołą.

Komponent obrony cywilnej na WF-ie

W poniedziałek szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkała się z młodzieżą w Pałacu Młodzieży w Katowicach podczas 11. Okrągłego Stołu Uczniowskiego. Wiele pytań zadawanych przez uczniów dotyczyło bezpieczeństwa i funkcjonowania klas mundurowych. - Trwają prace nad podstawą programową z wychowania fizycznego, gdzie – na moją prośbę, po konsultacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej – będzie więcej zajęć, które będą przygotowywały młodzież do klas mundurowych, ale dawały też komponent z obrony cywilnej. Młodzież oczywiście musi mieć wszystkie kompetencje ruchowe, (…) ale w tych trudnych czasach kompetencje wytrwałościowe, wytrzymałościowe, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, też fizyczne, są bardzo potrzebne – powiedziała Nowacka.

REKLAMA

Autopromocja

Ministra poinformowała, że zleciła pilny przegląd podstaw programowych z innych przedmiotów. Jako przykład wskazała kwestie zdrowia psychicznego, które pojawiają się zarówno w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa, jak i edukacji zdrowotnej. W związku z tym możliwe jest postawienie większego nacisku na przygotowanie do sytuacji kryzysowych podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa, a pozostawienie kwestii zdrowia psychicznego na lekcjach edukacji zdrowotnej. - Będę rozmawiała z ministrem obrony narodowej o większym współdziałaniu w ramach "Edukacji z wojskiem", czyli programu, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku – zapowiedziała.

Edukacja z wojskiem

REKLAMA

Program "Edukacja z wojskiem" to cykl szkoleń dla uczniów prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego. Obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz spotkania z weteranami. Ministra zaznaczyła, że wkrótce zainteresowane szkoły będą mogły zgłaszać się do jego trzeciej edycji. Nowacka dodała, że wprowadzono obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy w klasach 1-3, a jej resort zamierza poszerzenie działań z tego zakresu na kolejnych etapach edukacji.

Wśród młodzieży powtarzały się także pytania dot. lekcji religii. Pytali, czy oceny z tego przedmiotu są w ogóle konieczne, skoro nie wliczają się do średniej, a także, czy w obecnych czasach, gdy społeczeństwo jest mocno zróżnicowane, religii nie powinno zastąpić religioznawstwo. Ministra odpowiedziała, że ocena z religii ma mobilizować do przychodzenia na lekcje i stanowić dla uczniów informację o ich wiedzy. Natomiast, jako że jest to przedmiot nieobowiązkowy, jej zdaniem ocena z niego nie powinna wliczać się do średniej. - Dlaczego nie zrezygnować z religii? Konkordat nas do tego zobowiązuje (…), więc szanując przepisy prawa religia będzie organizowana, natomiast (…) w wymiarze jednej godziny tygodniowo na pierwszej lub ostatniej lekcji – powiedziała Nowacka. Przypomniała, że zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r. Zasygnalizowała, że elementy religioznawstwa będą szerzej omawiane w szkołach ponadpodstawowych.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pasja czy pragmatyzm - czym kierować się wybierając profil w szkole średniej?

Wybór ścieżki edukacyjnej w szkole średniej to jedna z pierwszych poważnych decyzji, przed którą stają młodzi ludzie i ich rodzice. Czy postawić na rozwój pasji dającej radość i motywację, czy może skupić się na praktycznym przygotowaniu do przyszłej kariery? W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy oraz rosnącej presji na sukces akademicki i zawodowy dylemat ten staje się coraz trudniejszy. Złoty środek mogą stanowić rozwiązania łączące elastyczność z międzynarodowymi możliwościami edukacyjnymi.

Kolejna uchwała SN w sprawie nauczycieli. Po raz kolejny korzystna - nie ma wątpliwości, że należą się pieniądze

Skoro nauczyciel został uniewinniony, to trzeba wypłacić mu należne wynagrodzenie za okres zawieszenia. To wynagrodzenie to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. Sąd Najwyższy w krótkim czasie podjął kolejną uchwałę w sprawie nauczycieli i podkreślił jej wagę i doniosłość.

Laptopy dla nauczycieli przedszkoli. Stanowisko ZNP

W styczniu br. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji ogłosiło, że z bonów na zakup laptopów będą mogły skorzystać nowe grupy nauczycieli. Czy programem „Laptop dla nauczyciela” objęci zostali także nauczyciele wychowania przedszkolnego?

Świadczenie "Aktywnie w żłobku": Limity dofinansowań dla podmiotów prowadzących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2025 r.

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” jest jednym ze świadczeń realizowanych w ramach programu „Aktywny rodzic”. Na świadczenie „Aktywnie w żłobku” nałożone są pewne limity dofinansowań. Jak należy policzyć wysokość opłaty w żłobku?

REKLAMA

Dyrektywa NIS2 i rozporządzenie eIDAS 2.0. Co oznaczają dla publicznych uczelni?

Polskie uczelnie publiczne muszą dostosować się do dwóch ważnych regulacji unijnych. Chodzi o dyrektywę NIS2 i rozporządzenia eIDAS 2.0. Jakie to wymagania i z czym wiąże się brak wdrożenia odpowiednich rozwiązań?

Godziny czarnkowe do likwidacji w 2025 r.

ZNP postuluje o likwidację godzin czarnkowych, które funkcjonują od 2022 roku. Przedstawiciele nauczycieli bardzo krytycznie odnoszą się do niskich podwyżek w 2025 r. (tzw. podwyżek waloryzacyjnych). W związku z tym apelują o jak najszybsze podjęcie prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela, powiązaniem płacy nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem i m.in. zniesienie godzin czarnkowych.

Test z lektury "Latarnik" Henryka Sienkiewicza
Udowodnij swoją znajomość lektury i odpowiedz poprawnie na 8 pytań z testu.
Min. edukacji B. Nowacka z rozporządzeniem o 5% podwyżkach dla nauczycieli w 2025 r.

Rozporządzenie o podwyżkach dla nauczyciel w 2025 r. jest podpisane. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrasta o 5 proc., czyli o od 239 zł do 296 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania.

REKLAMA

Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi

Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi. W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o utworzeniu Wojskowej Akademii Medycznej. Osobą odpowiedzialną za projekt jest minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

6 dni trwa wiosenna przerwa w szkole [Wielkanoc 2025]

Wielkanoc wypada 20 kwietnia 2025 roku w niedzielę. Jaka jest przerwa w szkole? Ile trwa wiosenna przerwa świąteczna w kwietniu? Kiedy jest wolne od szkoły w maju 2025 roku?

REKLAMA