REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrona cywilna na WF-ie. Zmiany w podstawie programowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Obrona cywilna na WF-ie
Obrona cywilna na WF-ie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowa podstawa programowa wychowania fizycznego będzie obejmowała komponent związany z obroną cywilną - zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Wojsko ma szerzej współpracować ze szkołą.

Komponent obrony cywilnej na WF-ie

W poniedziałek szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej spotkała się z młodzieżą w Pałacu Młodzieży w Katowicach podczas 11. Okrągłego Stołu Uczniowskiego. Wiele pytań zadawanych przez uczniów dotyczyło bezpieczeństwa i funkcjonowania klas mundurowych. - Trwają prace nad podstawą programową z wychowania fizycznego, gdzie – na moją prośbę, po konsultacjach z Ministerstwem Obrony Narodowej – będzie więcej zajęć, które będą przygotowywały młodzież do klas mundurowych, ale dawały też komponent z obrony cywilnej. Młodzież oczywiście musi mieć wszystkie kompetencje ruchowe, (…) ale w tych trudnych czasach kompetencje wytrwałościowe, wytrzymałościowe, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, też fizyczne, są bardzo potrzebne – powiedziała Nowacka.

REKLAMA

Autopromocja

Ministra poinformowała, że zleciła pilny przegląd podstaw programowych z innych przedmiotów. Jako przykład wskazała kwestie zdrowia psychicznego, które pojawiają się zarówno w podstawie programowej edukacji dla bezpieczeństwa, jak i edukacji zdrowotnej. W związku z tym możliwe jest postawienie większego nacisku na przygotowanie do sytuacji kryzysowych podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa, a pozostawienie kwestii zdrowia psychicznego na lekcjach edukacji zdrowotnej. - Będę rozmawiała z ministrem obrony narodowej o większym współdziałaniu w ramach "Edukacji z wojskiem", czyli programu, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku – zapowiedziała.

Edukacja z wojskiem

REKLAMA

Program "Edukacja z wojskiem" to cykl szkoleń dla uczniów prowadzonych przez żołnierzy Wojska Polskiego. Obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz spotkania z weteranami. Ministra zaznaczyła, że wkrótce zainteresowane szkoły będą mogły zgłaszać się do jego trzeciej edycji. Nowacka dodała, że wprowadzono obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy w klasach 1-3, a jej resort zamierza poszerzenie działań z tego zakresu na kolejnych etapach edukacji.

Wśród młodzieży powtarzały się także pytania dot. lekcji religii. Pytali, czy oceny z tego przedmiotu są w ogóle konieczne, skoro nie wliczają się do średniej, a także, czy w obecnych czasach, gdy społeczeństwo jest mocno zróżnicowane, religii nie powinno zastąpić religioznawstwo. Ministra odpowiedziała, że ocena z religii ma mobilizować do przychodzenia na lekcje i stanowić dla uczniów informację o ich wiedzy. Natomiast, jako że jest to przedmiot nieobowiązkowy, jej zdaniem ocena z niego nie powinna wliczać się do średniej. - Dlaczego nie zrezygnować z religii? Konkordat nas do tego zobowiązuje (…), więc szanując przepisy prawa religia będzie organizowana, natomiast (…) w wymiarze jednej godziny tygodniowo na pierwszej lub ostatniej lekcji – powiedziała Nowacka. Przypomniała, że zmiany mają wejść w życie 1 września 2025 r. Zasygnalizowała, że elementy religioznawstwa będą szerzej omawiane w szkołach ponadpodstawowych.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ III

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty), Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty),Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem, Albert Camus, Dżuma, George Orwell, Rok 1984, Sławomir Mrożek, Tango, Marek Nowakowski, Górą „Edek”, Andrzej Stasiuk, Miejsce, Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie, Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ I

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Biblia (fragmenty), Jan Parandowski, Mitologia (cz. I Grecja), Homer, Iliada (fragmenty), Sofokles, Antygona, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty), Pieśń o Rolandzie (fragmenty), William Szekspir, Makbet, Molier, Skąpiec, Ignacy Krasicki, wybrana satyra, Adam Mickiewicz, Romantyczność oraz wybrane ballady, Adam Mickiewicz, Dziady część III

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ II

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Bolesław Prus, Lalka, Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty), Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara, Stanisław Wyspiański, Wesele, Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (fragmenty), Stefan Żeromski, Przedwiośnie.

25 kwietnia 2025: jutro zakończenie roku szkolnego maturzystów. Kiedy pierwsze matury? Harmonogram [Tabela]

Już jutro w piątek 25 kwietnia 2025 r. jest zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Kończą szkołę 2 miesiące wcześniej od reszty uczniów szkół średnich (27 czerwca 2025 r.). Kiedy zaczynają się pierwsze egzaminy maturalne? Harmonogram matur ustnych i pisemnych w tabeli podaje CKE.

REKLAMA

Szybka powtórka przed maturą z polskiego. Sprawdź, czy zdasz [QUIZ]
Już niedługo maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego. W tym quizie można sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. To co? Zaczynamy?
"Antygona" Sofoklesa to nie tylko lektura. Jak dobrze znasz to arcydzieło literatury? Test dla wytrawnych czytelników
"Antygona" Sofoklesa jest lekturą obowiązkową, a zarazem jedną z tych, co do których uczniowie zgłaszają jak najmniej zastrzeżeń. Nie tylko dlatego, że jest relatywnie krótka – to arcydzieło światowej literatury po prostu wypada znać. A jak jest w Twoim przypadku? Komplet 10 punktów masz w zasięgu ręki? Sprawdź się!
Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

REKLAMA

Dni wolne od szkoły w maju 2025 r. [5 dni]

Za nami 6-dniowa przerwa wiosenna. Czy w maju również uczniowie mogą liczyć na dni wolne od szkoły? Idą święta majowe, majówka i egzamin ósmoklasisty. Kiedy wypadają?

Pierwsze w Polsce studia z administrowania ruchem dronów od października 2025 r. Rekrutacja już trwa

Lazarski Aviation Academy, lotnicza część Uczelni Łazarskiego, otwiera nowy kierunek studiów I stopnia - Administrowanie ruchem dronów. To pierwsze tego typu studia w Polsce, odpowiadające na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w dynamicznie rozwijającej się branży bezzałogowych statków powietrznych. Rekrutacja już trwa, a pierwsze zajęcia ruszają w październiku 2025 roku.

REKLAMA