REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie osób bez kwalifikacji w przedszkolach. Resort edukacji pracuje nad zmianami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
przedszkole, nauczyciel, szkoła
Zatrudnianie osób bez kwalifikacji w przedszkolach. Resort edukacji pracuje nad zmianami
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN Anna Dakowicz-Nawrocka poinformowała w czwartek, że w resorcie edukacji trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji. Chodzi o możliwość zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nie tylko do prowadzenia zajęć dodatkowych.

W czwartek, 20 lutego 2025 r. sejmowa Komisja do spraw petycji zajmowała się petycją dotyczącą wprowadzenia możliwości zatrudnienia w publicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego (JST), nauczycieli bez kwalifikacji.

REKLAMA

Autopromocja

Petycja: kadra zatrudniona w szkołach i przedszkolach

REKLAMA

W uzasadnieniu do petycji, autor wskazał, że w szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi lub zespołach szkolno – przedszkolnych prowadzonych przez JST jest możliwość – za zgodą kuratora oświaty – zatrudnienie z przyczyn organizacyjnych nauczyciela nie posiadającego kwalifikacji do stanowiska nauczyciel wychowania przedszkolnego. A w sytuacji bieżącej oraz w przypadku stałych zastępstw jest możliwe wskazanie przez dyrektora wypełnianie obowiązków w oddziale przedszkolnym przez innego nauczyciela niezależnie od posiadanych przez niego kwalifikacji. Jako przykład podano zapewnienie funkcjo opiekuńczo-wychowawczej przez pedagogów oraz nauczycieli WF.

W publicznych przedszkolach nie prowadzonych przez JST oraz niepublicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne, nie ma takiej możliwości co jest dyskryminujące oraz niezgodne z zasadami równego traktowania podmiotów ( co jest niezgodne z Konstytucją RP) i skutkuje brakami kadrowymi uniemożliwiającymi prawidłowe prowadzenie przedszkola – wskazano w uzasadnieniu.

Autor petycji przypomniał także, że przedszkole spełnia trzy funkcje: dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą. W organizacji pracy przedszkoli przewidziano na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli obszar dydaktyczno – wychowawczy 5 godzin. Pozostały czas, to w głównej mierze pełnienie funkcji opiekuńczo – wychowawczej wobec dzieci rodziców pracujących. Ramowy rozkład dnia we wszystkich przedszkolach uwzględnia czas schodzenia i rozchodzenia się dzieci, odpoczynku po drugim posiłku i czas swobodnej zabawy – dodał.

REKLAMA

W ocenie autora nie ma i nie powinno być przeszkód aby zapewnić funkcję opiekuńczą w przedszkolu poprzez zatrudnienie za zgodą Kuratora nauczycieli nie posiadających kwalifikacji do wychowania przedszkolnego a jednocześnie umożliwić prawidłową realizację zadań i funkcji przedszkola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W petycji zaproponowano aby art. 91b, ust. 2 w brzmieniu:

„1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 6a, art. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”

uzupełnić poprzez dodanie w treści zapisu punktu 1) „art. 10 ust. 9” Karty Nauczyciela, tj.:

„Art. 91b, ust. 2 pkt 1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art.6a, art. 9, art. 10 ust. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”

Zmiany w ustawie Karta Nauczyciela

Poseł Marcin Józefaciuk (KO) przekazał, że Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wskazuje "na zasadność zgłoszonego przez osobę wnoszącą petycję żądania zmiany ustawy Karta Nauczyciela".

Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Dakowicz-Nawrocka przekazała, że resort zapoznał się z petycją oraz z opinią prawną dotyczącą zaproponowanych zmian. „Podzielamy te argumenty, przyjmujemy zasadność wprowadzenia zmian” – powiedziała.

Z własnej inicjatywy podejmujemy w tej chwili prace legislacyjne nad rozszerzeniem możliwości zatrudniania osób, które nie mają wymaganych kwalifikacji (...) zmiany będą dotyczyły również przedszkoli i również przedszkoli niepublicznych - poinformowała. Dodała, że prace w tym zakresie są na wstępnym etapie, a nowelizacja mogłaby wejść w życie na jesieni. Dopytywana, czy resort uwzględni zmiany zaproponowane w petycji, przekazała, że są skłonni je uwzględnić.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz używania prywatnego sprzętu elektronicznego na koloniach i obozach w 2025 r.? MEN przypomina: ochrona dzieci i Internetu to obowiązek organizatorów

Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina organizatorom letniego wypoczynku o konieczności stosowania standardów ochrony małoletnich. Kluczowe są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrona wizerunku dzieci i reagowanie na potencjalne zagrożenia w sieci. Nowe wytyczne to nie tylko formalność – to obowiązek.

Aż 177 dni wolnych w roku szkolnym 2025/2026. Jak wygląda kalendarz nadchodzącego roku szkolnego?

Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się 1 września i potrwa do 26 czerwca. Uczniowie będą mieli łącznie 177 dni wolnych od zajęć – w tym weekendy, święta, ferie i wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie szczegółowy kalendarz.

Kiedy wyniki matur 2025? CKE opublikowała zasady oceniania, maturzyści czekają na świadectwa

Egzaminy maturalne 2025 już za nami, a uczniowie z niecierpliwością wyczekują wyników. W piątek, 27 czerwca, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania rozwiązań z egzaminów. Już niedługo uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają świadectwa dojrzałości.

CKE: Zasady oceniania matury 2025 z języka polskiego opublikowane! Sprawdź, co liczy się w teście i wypracowaniu [27 czerwca 2025]

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zasady oceniania egzaminów maturalnych 2025, w tym m.in. matur z języka polskiego 2025. Znajomość tych reguł jest kluczowa nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli oraz korepetytorów przygotowujących do egzaminu dojrzałości.

REKLAMA

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2023 r.] cz. VI
18 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Przedostatnia część.
Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. V [pytania z 2024 r.]
26 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks pracy, ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz kodeks postępowania administracyjnego.
Jak skutecznie przygotować się do egzaminów na aplikacje prawnicze? Sprawdź testy z poprzednich lat!

Planujesz przystąpić do egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą? Skuteczne przygotowanie to klucz do sukcesu. Sprawdź codzienne testy oparte na rzeczywistych pytaniach egzaminacyjnych z poprzednich lat i zwiększ swoje szanse na zdanie za pierwszym podejściem.

Edukacja zdalna w szkole z USA – czy to legalne? Jest stanowisko MEN. Z amerykańskim High School Diploma na studia w Polsce bez konieczności zdawania matury

Coraz więcej rodziców w Polsce rozważa alternatywne ścieżki edukacyjne dla swoich dzieci - zwłaszcza takie, które oferują większą elastyczność, indywidualne podejście i międzynarodowe perspektywy. Jedną z takich opcji jest edukacja zdalna w zagranicznej szkole, np. w amerykańskim systemie oświaty. Czy jednak takie rozwiązanie jest zgodne z polskim prawem? Czy nauka online za granicą rzeczywiście pozwala spełnić obowiązek szkolny lub obowiązek nauki? Odpowiedź może zaskoczyć wielu – ale przepisy są w tej kwestii jasne. Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak to działa

REKLAMA

Nowe przedmioty w szkołach (edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna) od 1 września 2025 r. Szansa na wyposażenie uczniów w kluczową wiedzę. Jak to robią za granicą?

Decyzja o wprowadzeniu do szkół nowych przedmiotów - edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej (już od nowego roku szkolnego 2025/2026) - to krok, który może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości młodego pokolenia. O ile sama idea nie jest nowa, to aktualny kontekst - zarówno społeczny, jak i technologiczny - nadaje jej wyjątkowej wagi. W dobie zdalnej i hybrydowej edukacji, galopujących kryzysów zdrowia psychicznego wśród młodzieży oraz polaryzacji społecznej, szkoła potrzebuje realnych narzędzi do wychowywania świadomych, empatycznych i odpowiedzialnych obywateli.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. IV [pytania z 2024 r.]
24 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. M.in.: kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz kodeks spółek handlowych.

REKLAMA