REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie osób bez kwalifikacji w przedszkolach. Resort edukacji pracuje nad zmianami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
przedszkole, nauczyciel, szkoła
Zatrudnianie osób bez kwalifikacji w przedszkolach. Resort edukacji pracuje nad zmianami
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN Anna Dakowicz-Nawrocka poinformowała w czwartek, że w resorcie edukacji trwają prace nad projektem dotyczącym zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji. Chodzi o możliwość zatrudniania w przedszkolach osób bez kwalifikacji nie tylko do prowadzenia zajęć dodatkowych.

W czwartek, 20 lutego 2025 r. sejmowa Komisja do spraw petycji zajmowała się petycją dotyczącą wprowadzenia możliwości zatrudnienia w publicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne nie będące jednostkami samorządu terytorialnego (JST), nauczycieli bez kwalifikacji.

REKLAMA

Petycja: kadra zatrudniona w szkołach i przedszkolach

REKLAMA

W uzasadnieniu do petycji, autor wskazał, że w szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi lub zespołach szkolno – przedszkolnych prowadzonych przez JST jest możliwość – za zgodą kuratora oświaty – zatrudnienie z przyczyn organizacyjnych nauczyciela nie posiadającego kwalifikacji do stanowiska nauczyciel wychowania przedszkolnego. A w sytuacji bieżącej oraz w przypadku stałych zastępstw jest możliwe wskazanie przez dyrektora wypełnianie obowiązków w oddziale przedszkolnym przez innego nauczyciela niezależnie od posiadanych przez niego kwalifikacji. Jako przykład podano zapewnienie funkcjo opiekuńczo-wychowawczej przez pedagogów oraz nauczycieli WF.

W publicznych przedszkolach nie prowadzonych przez JST oraz niepublicznych przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne, nie ma takiej możliwości co jest dyskryminujące oraz niezgodne z zasadami równego traktowania podmiotów ( co jest niezgodne z Konstytucją RP) i skutkuje brakami kadrowymi uniemożliwiającymi prawidłowe prowadzenie przedszkola – wskazano w uzasadnieniu.

Autor petycji przypomniał także, że przedszkole spełnia trzy funkcje: dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą. W organizacji pracy przedszkoli przewidziano na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli obszar dydaktyczno – wychowawczy 5 godzin. Pozostały czas, to w głównej mierze pełnienie funkcji opiekuńczo – wychowawczej wobec dzieci rodziców pracujących. Ramowy rozkład dnia we wszystkich przedszkolach uwzględnia czas schodzenia i rozchodzenia się dzieci, odpoczynku po drugim posiłku i czas swobodnej zabawy – dodał.

REKLAMA

W ocenie autora nie ma i nie powinno być przeszkód aby zapewnić funkcję opiekuńczą w przedszkolu poprzez zatrudnienie za zgodą Kuratora nauczycieli nie posiadających kwalifikacji do wychowania przedszkolnego a jednocześnie umożliwić prawidłową realizację zadań i funkcji przedszkola.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W petycji zaproponowano aby art. 91b, ust. 2 w brzmieniu:

„1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art. 6a, art. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”

uzupełnić poprzez dodanie w treści zapisu punktu 1) „art. 10 ust. 9” Karty Nauczyciela, tj.:

„Art. 91b, ust. 2 pkt 1) przedszkolach, szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art.1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia , mają zastosowanie przepisy art. 6, art.6a, art. 9, art. 10 ust. 9, art. 11a, art. 26, art. 63 i art. 75-85z;”

Zmiany w ustawie Karta Nauczyciela

Poseł Marcin Józefaciuk (KO) przekazał, że Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji wskazuje "na zasadność zgłoszonego przez osobę wnoszącą petycję żądania zmiany ustawy Karta Nauczyciela".

Wicedyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Dakowicz-Nawrocka przekazała, że resort zapoznał się z petycją oraz z opinią prawną dotyczącą zaproponowanych zmian. „Podzielamy te argumenty, przyjmujemy zasadność wprowadzenia zmian” – powiedziała.

Z własnej inicjatywy podejmujemy w tej chwili prace legislacyjne nad rozszerzeniem możliwości zatrudniania osób, które nie mają wymaganych kwalifikacji (...) zmiany będą dotyczyły również przedszkoli i również przedszkoli niepublicznych - poinformowała. Dodała, że prace w tym zakresie są na wstępnym etapie, a nowelizacja mogłaby wejść w życie na jesieni. Dopytywana, czy resort uwzględni zmiany zaproponowane w petycji, przekazała, że są skłonni je uwzględnić.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne podwyżki dla nauczycieli od września? Jest odpowiedź rządzących. Stawiają jeden warunek

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

Czy można jeść i pić w czasie egzaminu maturalnego? To musi wiedzieć każdy maturzysta

Matura tuż za rogiem, ponieważ pierwsze egzaminy rozpoczną się już 5 maja o godz. 9. Wielu maturzystów zaczyna zatem zadawać sobie pytania, o których wcześniej być może jeszcze nie myśleli – jak choćby – czy podczas egzaminu maturalnego można jeść i pić? Jest to istotna informacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę czas trwania egzaminów maturalnych, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 360 minut, czyli aż 6 godzin.

Od 1 maja zakaz dla telefonów komórkowych w szkołach. Radykalna decyzja rządu

W Polsce MEN zastanawia się nad przepisami, które ograniczą korzystanie ze smartfonów przez uczniów, natomiast w Austrii podjęto już radykalną decyzję. Od 1 maja w szkołach w tym kraju zacznie obowiązywać zakaz korzystania z telefonów komórkowych. Wprowadzono go również podczas krótkich wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Matura 2025. Dyrektor CKE ma ważną wskazówkę przed egzaminem

W tym roku matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - powiedział dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Zaleca maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań. Ma także inne ważne wiadomości do przekazania.

Psychologiczne skutki zdalnego nauczania - wyzwania i rozwiązania

Zdalne nauczanie stało się w ostatnich latach jedną z największych zmian w edukacji. Choć bywa postrzegane jako wyzwanie, dla wielu uczniów jest też idealnym rozwiązaniem. Dzieci zmagające się z lękiem społecznym, nadwrażliwością, problemami zdrowotnymi czy neuroatypowością często czują się przytłoczone tradycyjnym środowiskiem szkolnym, które narzuca określony rytm i styl nauki. W ich przypadku elastyczna edukacja online pozwala na dostosowanie tempa pracy, zmniejszenie stresu związanego z bezpośrednią interakcją rówieśniczą oraz stworzenie komfortowych warunków do nauki. To model, który może nie tylko minimalizować trudności, ale także wzmacniać poczucie bezpieczeństwa i motywację do nauki.

Co można zabrać ze sobą na maturę? Lista dozwolonych przedmiotów

28 kwietnia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała informację dotyczącą materiałów i przyborów pomocniczych, z których można korzystać podczas egzaminu maturalnego. Co można zabrać ze sobą na maturę?

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2023 r.]
20 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. W kolejnych częściach będziemy przedstawiać następne pytania.

REKLAMA

Atak paniki na maturze, co zrobić, jak pomóc? Poradnik dla uczniów i nauczycieli

Matura to stresujący moment w życiu młodego człowieka. Co zrobić, aby nie dostać ataku paniki? Jak należy się zachować, kiedy ogarnie nas paraliżujący lęk? Trzeba przede wszystkim pamiętać, że zdenerwowanie przed maturą jest zupełnie zrozumiałe i naturalne. Istnieją także techniki dzięki którym można regulować poziom stresu. Ważne jest także to, że w przypadkach paniki pomocy mogą udzielić nauczyciele z komisji egzaminacyjnej.

Matura 2025. Szybka powtórka z lektur. Co trzeba znać na maturę z polskiego 2025?

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Z jakich lektur trzeba się szczególnie przygotować? Lista utworów obowiązujących na maturę jest długa, ale tak naprawdę regularnie na egzaminie dojrzałości pojawia się kilka z nich. Polonistka podpowiada, co trzeba powtórzyć przed maturą z języka polskiego.

REKLAMA