REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lubnauer: Samorządy mogą porozumieć się o wspólnym finansowaniu szkół. Sieć szkół uwzględni niż demograficzny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
szkoła publiczna prawo oświata dzieci finansowanie samorząd gmina JST porozumienie zadania publiczne
Lubnauer: Samorządy mogą porozumieć się o wspólnym finansowaniu szkół. Sieć szkół uwzględni niż demograficzny
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednostki samorządu terytorialnego mogą zawierać porozumienia w sprawie powierzania prowadzenia zadań publicznych z innymi JST. Możliwość ta dotyczy także zadań w zakresie edukacji publicznej.

Wspólne finansowanie działalności szkoły przez gminy

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację poselską odniosła się do pytania o wprowadzenie przez MEN rozwiązań ułatwiających gminom porozumienie się w sprawie wspólnego finansowania działalności szkoły w przypadku, gdy uczęszczają do niej dzieci z różnych gmin.

REKLAMA

Autopromocja

Lubnauer powołała się na przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego: "Zgodnie z art. 3 ww. ustawy jednym z dochodów jednostek samorządu terytorialnego jest subwencja ogólna. Od 2026 r. subwencja ogólna dla JST będzie zależeć od przyrostu potrzeb finansowych, w tym oświatowych. Będzie stosowana tzw. metoda przyrostowa, w świetle której przyrost potrzeb będzie porównywany z przyrostem zwiększonej części dochodów PIT i CIT i jeśli przyrost potrzeb finansowych będzie wyższy niż przyrostu zwiększonych dochodów to taki samorząd otrzyma subwencję (nawet jeżeli jego potrzeby finansowe są nominalnie niższe niż kwota zwiększenia dochodów). Natomiast jeżeli wspomniany przyrost będzie niższy kwota subwencji ogólnej będzie odpowiednio pomniejszana”.

Porozumienia o powierzania prowadzenia zadań publicznych

REKLAMA

Wiceminister Lubnauer, powołując się na obowiązujące przepisy, poinformowała jednocześnie, że jednostki samorządu terytorialnego mają obecnie możliwość porozumiewania się między sobą w zakresie powierzenia prowadzenia zadań publicznych. W ich zakres wchodzi również edukacja.

„Dodatkowo informuję, że w ramach uzgodnień ze stroną samorządową przyjęto postulaty w zakresie wprowadzenia mechanizmu monitorowania skutków wdrożenia ustawy po pierwszym roku jej obowiązywania, co otwiera możliwość prowadzenia dialogu ze wszystkimi organizacjami samorządowymi w ramach obowiązującej formuły Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – dodała Katarzyna Lubnauer.

Nowe przepisy dotyczące szkół publicznych

Katarzyna Lubnauer przypomniała też, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają intensywne prace nad nowymi przepisami, które określałyby kształt sieci szkół publicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planach resortu jest dostosowanie sieci szkół publicznych do niżu demograficznego, by w jak największym stopniu chronić miejsca edukacji usytuowane blisko domów rodzinnych uczniów. Jedną ze zmian ma być możliwość wykorzystania infrastruktury szkolnej po zakończonych zajęciach na inne cele, które odpowiadałyby na potrzeby lokalnych społeczności.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Preferencyjny kredyt na studia lekarskie. Możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu po przepracowaniu 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Studenci uczący się na płatnych kierunkach lekarskich mogą starać się w Banku Gospodarstwa Krajowego o kredyt na preferencyjnych warunkach, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Instytucja przewidziała również formy wsparcia dla studentów pozostałych kierunków.

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. II [pytania z 2023 r.]
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. Pytania z 2023 r. m.in.: ustawa o księgach wieczystych i hipotece, o gospodarce nieruchomościami, o spółdzielniach mieszkaniowych
Dotacje także dla niepełnosprawnych uczestników studiów podyplomowych [PROJEKT]

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (UDER78). Jest to projekt deregulacyjny. Chodzi o większe wsparcie osób niepełnosprawnych.

Nowa strategia rozwoju uczelni wyższych jeszcze w tym roku

Wiceminister nauki, prof. Maria Mrówczyńska, poinformowała PAP, że do końca roku zostanie opracowana strategia rozwoju szkolnictwa wyższego – będzie to pierwszy tego typu dokument przygotowany przez resort nauki. Zaznaczyła, że jednym z głównych wyzwań jest starzenie się kadry akademickiej.

REKLAMA

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. V
Oto kolejna część 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. IV
Poznaj kolejne 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. III
Przed nami kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. I [pytania z 2023 r.]
25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych z Kodeksu cywilnego. Pytania z 2023 r.

REKLAMA

Co po maturze 2025? A może lepsza jest edukacja, która nie kończy się egzaminem?

Tegoroczne wyniki matur - ze zdawalnością na poziomie 84,1% - jak co roku wywołały falę emocji, dyskusji i społecznych porównań. To moment, który jedni świętują z ulgą, a inni przyjmują z rozczarowaniem, niepewnością lub pytaniami o dalszą drogę. Dla wielu młodych ludzi egzamin maturalny pozostaje jednym z najważniejszych punktów zwrotnych w dotychczasowej edukacyjnej podróży - rodzajem rytuału przejścia, który symbolicznie kończy pewien etap i otwiera nowy. Z jednej strony to świadectwo determinacji i podsumowanie lat nauki, z drugiej - coraz częściej również znak systemu, którego sensowność i dostosowanie do wyzwań współczesnego świata są kwestionowane. Czy matura w obecnej formie wciąż ma realną wartość, czy też staje się coraz bardziej anachronicznym mechanizmem, którego rola wymaga ponownego przemyślenia?

Pytania online na aplikację notarialną. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. cz. VII [pytania z 2024 r.]
27 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych. M.in. ustawa - Ordynacja podatkowa, o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa - Prawo o notariacie

REKLAMA