Ferie zimowe w 2026 r. Jakie zmiany? [TERMINY]
![Ferie zimowe w 2026 r. Jakie zmiany? [TERMINY]](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm9yLnBs/L3AvX2ZpbGVzLzM4Mzg4MDAwL2R6aWVj/a28tZmVyaWUtemltb3dlLW5hcnR5LXpp/bWEtMzgzODc3NTguanBnIiwidyI6NzcxfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Ferie zimowe w 2026 r. [KALENDARZ]
W roku szkolnym 2025/2026 ferie rozpoczną się 19 stycznia i potrwają do 1 marca 2025 r. Harmonogram wygląda następująco:
REKLAMA
- 19 stycznia - 1 lutego 2026 (mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie);
- 2 lutego - 15 lutego 2026 (dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie);
- 16 lutego - 1 marca 2026 (podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie).
Zmianie ulegną zatem grupy województw, które będą miały ferie zimowe w tym samym terminie. Do MEN została skierowana interpelacja, w której posłowie, proponują rozdzielenie tych terminów dla województw: świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jak wskazano w interpelacji, zmiany skrócą wysoki sezon narciarski w województwie świętokrzyskim z czterech do dwóch tygodni.
Ferie zimowe w 2026 r. MEN o kryteriach
W odpowiedzi na interpelację, wiceszefowa resortu edukacji, Katarzyna Lubnauer, poinformowała, iż nowy harmonogram został opracowany w oparciu o:
- porównywalną łączną liczbę uczniów w poszczególnych grupach województw;
- nieco mniejszą liczbę uczniów w grupie z województwem mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego;
- ustalenie ferii w tym samym terminie dla niektórych województw sąsiadujących ze sobą (postulat części rodziców).
Propozycja terminarza ferii w nowym podziale na województwa została przekazana do zaopiniowania wojewodom i kuratorom oświaty. MEN podaje, iż w toku konsultacji zgłoszono tylko dwie uwagi. „Opolski Kurator Oświaty zwrócił się z prośbą o ustalenie ferii na terenie woj. opolskiego w tym samym terminie, w jakim ferie będą trwały na terenie woj. dolnośląskiego – z uwagi na wspólne okręgi II etapu olimpiad przedmiotowych, terminy szkoleń wspólnej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej czy próbnych egzaminów w szkołach podstawowych, średnich i zawodowych. Ponadto wielu uczniów z woj. opolskiego uczy się w szkołach wrocławskich. MEN uwzględnił wniosek Opolskiego Kuratora Oświaty” - czytamy w odpowiedzi.
„Wielkopolski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował propozycję MEN, zwrócił się jednak z prośbą o rozważenie możliwości ustalenia wspólnego terminu dla woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego z uwagi na częste powiązania rodzinne pomiędzy mieszkańcami obu województw. Z uwagi na wielkość (obszar i liczbę uczniów) obu województw, przychylenie się do wniosku wymagałoby całkowitej przebudowy ustalonego i uzgodnionego już harmonogramu, a tym samym ponownych konsultacji we wszystkich województwach, dlatego zaproponowano, aby wniosek Wielkopolskiego KO zrealizować przy ustalaniu ferii w kolejnym roku szkolnym, czyli 2026/2027” - zapowiada resort edukacji.
Ferie zimowe a prawo
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego, ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza corocznie (po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (j. t. Dz. U. z 2023 r. poz. 1211).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA