REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina już nie zapłaci za dostęp do aplikacji dziennika elektronicznego. Jeśli rodzice będą chcieli korzystać, będą musieli płacić

Małgorzata Masłowska
Prawniczka, mediatorka, szkoleniowiec
Gmina już nie zapłaci za dostęp do aplikacji dziennika elektronicznego. Jeśli rodzice będą chcieli korzystać, będą musieli płacić
Gmina już nie zapłaci za dostęp do aplikacji dziennika elektronicznego. Jeśli rodzice będą chcieli korzystać, będą musieli płacić
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziennik elektroniczny to wygoda, ale też i kolejne narzędzie, które ogranicza bezpośredni kontakt pomiędzy nauczycielami, a rodzicami. Choć przepisy gwarantują bezpłatny dostęp do tego systemu, to i tak na tym tle powstają nierówności.

Dostęp do dziennika elektronicznego jest obowiązkowy

Na początku 2025 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej udzieliło odpowiedzi na interpelację z 8 stycznia 2025 roku (nr 7298) dotycząca możliwości wprowadzenia zmian w dostępie rodziców uczniów do dziennika elektronicznego. Chodziło o występujące w tym zakresie nierówności związane z dostępem do narzędzi wspierających nadzór nad edukacją dziecka. Różnice wynikają z tego, że placówki korzystają z usług dostarczanych przez różnych dostawców, a ich zakres nie jest taki sam – niektórzy dostarczają je w całości bezpłatnie, z kolei inni oferują dostęp jedynie do podstawowych funkcji dziennika, a za ich pełne wersje pobierają opłaty.

REKLAMA

REKLAMA

W odpowiedzi MEN wskazało, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami, prowadzenie dziennika elektronicznego wymaga umożliwienia bezpłatnego wglądu do niego rodzicom w zakresie dotyczącym ich dzieci. Jednak to organ prowadzący szkołę decyduje o tym, czy dostęp ten będzie umożliwiany za pośrednictwem przeglądarki internetowej, czy aplikacji mobilnej. Innymi słowy, organ decyduje o tym, że dopłaci za możliwość korzystania z dodatkowych funkcji systemu przez rodziców i uczniów. Tak robił na przykład krakowski magistrat, który dotychczas finansował możliwość korzystania z dodatkowej, płatnej aplikacji systemu Librus.

Samorząd już nie będzie płacił za dostęp do aplikacji dziennika elektronicznego

Niestety, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rodziców z Krakowa czekała przykra niespodzianka – samorząd podjął bowiem decyzję o tym, że nie będzie już płacił za funkcjonalności, które nie są na gruncie przepisów obowiązkowe. Uzasadniając swoją decyzję wskazał, że ta finansowana ze środków publicznych usługa nie miała przymiotu powszechności i prowadziła do nierówności. Od września 2025 roku rodzice mogą więc korzystać z podstawowej wersji systemu (nie tylko na komputerze, ale również w aplikacji), w której będą mieli dostęp do wszystkich niezbędnych informacji związanych z edukacją dziecka. Będą również mogli sfinansować dostęp do dodatkowych funkcjonalności we własnym zakresie. W uzasadnieniu decyzji padł jeszcze jeden argument, który dotychczas nie pojawiał się w dyskusji dotyczącej dzienników elektronicznych. Jak wskazała przedstawicielka wydziału edukacji i projektów edukacyjnych Urzędu Miasta Krakowa, Maria Klaman, Każde działanie, które pozwoli nam na to, żeby rodzice, nauczyciele, pedagodzy i przede wszystkim uczniowie ze sobą rozmawiali twarzą w twarz będzie rozwiązaniem, które docelowo i długofalowo uczniom tylko pomoże.

MEN pracuje nad własnym systemem dzienniczka elektronicznego

Przypomnijmy, że w interpelacji z początku 2025 roku, na którą odpowiedział resort edukacji, zadano też pytanie o to, czy planuje on uruchomienie własnego systemu dzienniczka elektronicznego, który byłby w pełni bezpłatny? W odpowiedzi wskazano, że minister edukacji wspólnie z ministrem cyfryzacji analizują możliwość wykorzystania funkcjonujących rozwiązań informatycznych do świadczenia wybranych usług dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Choć z odpowiedzi tej wynika, że być może niedługo wszystkie placówki oświatowe i rodzice uczęszczających do nich uczniów, będą korzystali z jednego, bezpłatnego systemu, który pozwoli im na nadzór nad edukacją dzieci i kontakt z pracownikami szkół, to niestety resort nie wskazał, w jakim terminie pomysł mógłby zostać zrealizowany.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Edukacja
Po co nam szkoła? Eksperci o przyszłości edukacji podczas debaty Gość INFOR.PL

Czy szkoła ma przygotowywać młodych ludzi do rynku pracy? Kształtować świadomych obywateli? Wyrównywać szanse społeczne? A może przede wszystkim pomagać dzieciom i młodzieży odnaleźć własną drogę oraz nauczyć się samodzielnego myślenia?

Prezent dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Zbliżający się koniec roku szkolnego to czas, kiedy podejmowane są decyzje przez rodziców ewentualnie starszych uczniów o sposobie wyrażenia wdzięczności nauczycielom. Dyskusje mogą być szczególnie gorące, jeśli chodzi o dzieci kończące klasę trzecią czy ósmą albo maturzystów. Jaki upominek można wręczyć nauczycielowi?

Nowe wsparcie dla uczniów w Suwałkach: 1000 zł na sport. Od kiedy można składać wnioski?

Suwałki rozpoczynają nabór na Suwalski Bon Sportowy dla uczniów klas IV, którego wartość wyniesie 1000 zł. Bon będzie przyznawany dzieciom na 10 miesięcy.

Nowe zasady wsparcia studentów i stołówek. Resort nauki zapowiada zmiany

Resort nauki stawia na wielotorowe wsparcie socjalne studentów. Planuje powiązanie progu stypendium socjalnego z minimalnym wynagrodzeniem oraz zachęca rektorów do stosowania klauzul społecznych przy wyborze ajentów gastronomicznych – przekazała wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk.

REKLAMA

Teraz Polska Turystyka – konkurs na najlepszą pracę magisterską. 18000,00 zł do wygrania

Do 15 października 2026 roku trwa nabór prac do Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską „Teraz Polska Turystyka”. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody pieniężne, a ich pula w tym roku wynosi 18000,00 złotych.

Koniec smartfonów w podstawówkach od września - ustawa już po komisji

Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki poparła 16 czerwca 2026 r. projekt ustawy zakazującej używania telefonów komórkowych w szkołach podstawowych. Od 1 września 2026 r. uczniowie podstawówek nie będą mogli korzystać ze smartfonów na terenie szkoły i podczas zajęć poza nią. Szkoły ponadpodstawowe same zdecydują, czy wprowadzą zakaz. Na początku lipca Sejm planuje II i III czytanie projektu.

Sztuczna inteligencja w szkołach. Premier kieruje ważny apel do młodych

Premier Donald Tusk podkreślił w środę, że musimy być wyczuleni na to, aby utrzymać swoją autonomię i suwerenność wobec coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi, w tym sztucznej inteligencji. Zaapelował, by nie lekceważyć związanych z nią zagrożeń i uczyć się mądrego wykorzystania AI.

Co drugi nauczyciel doświadcza wysokiego stresu. Tylko 28 proc. chce zostać w zawodzie

50 proc. nauczycieli doświadcza wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, 60 proc. cierpi na bezsenność, przewlekłe bóle, wyczerpanie, tylko 28 proc. jest pewnych, że zostanie w zawodzie - wynika z badania przeprowadzonego wiosną tego roku przez badaczki z Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie ZNP.

REKLAMA

TikTok czy YouTube przed śniadaniem? Nowe dane o nawykach dzieci w sieci

Większość czasu online dzieci spędzają w serwisach społecznościowych. Ponad połowa wchodzi na TikToka czy YouTuba tuż po przebudzeniu - powiedziała w Studiu PAP prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa Magdalena Bigaj, przywołując dane z opublikowanego raportu „Internet dzieci”.

Uczniowie znikają ze szkół przed wakacjami. Powód jest jeden

Im bliżej końca roku szkolnego, tym mniej uczniów pojawia się w szkołach. Powód: wcześniejsze wyjazdy są znacznie tańsze niż te organizowane w sezonie - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA