REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach: MEN wprowadza zmiany po konsultacjach

oprac. Łucja Orzeł
Zakaz korzystania z telefonów w szkołach: MEN wprowadza zmiany po konsultacjach
Zakaz korzystania z telefonów w szkołach: MEN wprowadza zmiany po konsultacjach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Po przeanalizowaniu uwag i opinii od około 180 osób i instytucji, resort edukacji wprowadził zmiany do projektu ustawy o zakazie korzystania przez uczniów z komórek w szkołach. Nową wersję projektu minister edukacji Barbara Nowacka skierowała do Stałego Komitetu Rady Ministrów - przekazało MEN.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który przewiduje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych umożliwiających porozumiewanie się na odległość lub rejestrowanie obrazu lub dźwięku w publicznych szkołach podstawowych.

REKLAMA

REKLAMA

MEN wyjaśniło, że „do tej pory w szkołach nie obowiązywał jednolity, formalny zakaz korzystania z telefonów komórkowych”. Zmiana ma „uporządkować sytuację i zapewnić szkołom jasne umocowanie prawne”. Argumentuje, że przepisy zdejmą ze szkół „odpowiedzialność za ustalanie warunków korzystania (...) we własnym statucie, co mogło rodzić spory wewnątrz społeczności szkolnych”, bo „wprowadzenie centralnego zakazu pozwoli na to, aby społeczności szkolne nie musiały samodzielnie ustalać tych warunków”.

Propozycja trafiła do konsultacji pod koniec marca, a po uwzględnieniu uwag, przygotowano nową wersję projektu, którą szefowa MEN skierowała do Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Najważniejsze zmiany w projekcie

Wśród najważniejszych zmian MEN wymieniło „wzmocnienie mechanizmów egzekwowania projektowanego zakazu”, m.in. na wniosek związków zawodowych i organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu do nowej wersji projektu, procedurę przygotowano na wzór wprowadzania obowiązku noszenia jednolitego stroju oraz ustalania jego wzoru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organizacja przechowywania urządzeń w szkołach

Zgodnie z nią, dyrektor szkoły może zorganizować miejsce lub miejsca przechowywania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych (można je wyznaczyć np. w miejscach prowadzenia zajęć edukacyjnych) - z gwarancjami z zakresu poszanowania prawa do prywatności.

Szczegóły dotyczące organizacji tych miejsc mają być ustalane przez całą społeczność szkolną - w uzgodnieniu z rodzicami i nauczycielami oraz po zaopiniowaniu przez uczniów.

Dyrektor może też określić szczegółowe zasady zarówno odkładania, jak i odbierania urządzeń. Jeżeli w szkole zostaną one zorganizowane, to uczniowie będą mieli obowiązek odkładać urządzenia.

MEN wyjaśniło, że szczegółowe zasady ma określić dyrektor szkoły, „w oparciu o jasną ustawową podstawę prawną ograniczającą prawo własności w tym wymiarze (jako że prawo własności będzie ograniczone obowiązkiem odłożenia przedmiotu własności w konkretne miejsce)”. Dodało, że „zagadnienie odpowiedzialności za telefony komórkowe i pozostałe urządzenia jest kompleksowo uregulowane w przepisach prawa rzeczowego”.

W nowej wersji projektu dookreślono zakres czasowy i miejscowy obowiązywania przepisów, rozszerzając zakaz na zajęcia edukacyjne prowadzone poza terenem szkoły, a wyłączając spod zakazu internaty. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, zakaz miałby obowiązywać uczniów „podczas pobytu na terenie szkoły” - zarówno w czasie lekcji, jak i na przerwach. Nie dotyczyłby jednak nauczycieli i innych pracowników szkół.

Centralny zakaz ma nie obowiązywać też podczas wycieczek szkolnych - jednak warunki korzystania z urządzeń w ich trakcie mają być określone w statucie szkoły.

Przewidziane wyjątki od zakazu

Od zakazu miały obowiązywać wyjątki, które również rozszerzono i dookreślono.

Zgodnie z nową wersją projektu, zakaz nie obowiązywałby w przypadku: zgody nauczyciela na skorzystanie z telefonu uzasadniona celami dydaktyczno-wychowawczymi (np. nauka bezpiecznego korzystania z Internetu, przeprowadzenie quizu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii), konieczności skorzystania przez ucznia z urządzenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inne szczególne potrzeby (np. mierzenie poziomu glukozy) lub gdy „wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia osób przebywających na terenie szkoły lub uczestniczących w zajęciach edukacyjnych organizowanych poza terenem szkoły, lub dla mienia tych osób lub mienia szkoły”.

Przepisy mają wejść w życie 1 września 2026 r. Szkoły mają czas na dostosowanie swoich statutów do 31 października 2026 r. Do tego czasu pozostaną w mocy dotychczasowe postanowienia statutu.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Edukacja
Asystent sędziego zarobi na początek min. 5 tys. zł - oferta zatrudnienia dedykowana studentom - praktyka i droga do rozwoju zawodowego

Praktykę prawniczą połączoną ze stabilnym zatrudnieniem oraz można zdobywać już po trzecim roku studiów, zostając młodszym asystentem sędziego. Sądy już poszukują studentów, którzy kończą sesję. Jakie warunki należy spełnić, czym zajmuje się taka osoba oraz na jaką wysokość wynagrodzenia może liczyć?

Unieważniony egzamin ósmoklasisty w maju - termin dodatkowy w czerwcu

W poniedziałek po Bożym Ciele rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty w terminie dodatkowym. Nastolatkowi będą zdawać te same przedmioty i w tej samej kolejności jak w maju - polski, matematyka, język obcy nowożytny. Dla jakiej grupy uczniów jest on przewidziany ?

Edukacja dwujęzyczna - co zmieni się od roku szkolnego 2026/2027

Marcowa zmiana przepisów dotyczących oświaty wprowadziłam m.in. modyfikację w zakresie funkcjonowania szkół dwujęzycznych będących pewnego rodzaju powrotem do wcześniejszego modelu edukacji w tym zakresie, jak to miało miejsce gdy istniały gimnazja. Jak od września 2026 roku będzie mogła wyglądać edukacja dwujęzyczna w szkołach publicznych?

Darmowy program dla wszystkich rodziców "Cyfrowe Mosty". Materiały do pobrania: zasady ekranowe w rodzinie, kontrakt z dzieckiem i inne

Darmowy i wartościowy program dla wszystkich rodziców "Cyfrowe Mosty". Materiały do pobrania: zasady ekranowe w rodzinie, kontrakt pomiędzy rodzicem a dzieckiem, kodeks młodych w cyfrowym świecie i inne.

REKLAMA

Sejm uchwalił ustawę o prawach ucznia. Szkolny rzecznik od 2028 r., prostsze kary – sprawdź zmiany

Sejm przyjął 29 maja 2026 r. ustawę o prawach i obowiązkach ucznia. To największa od lat zmiana w polskiej szkole – po raz pierwszy w jednej ustawie zebrano wszystkie prawa dziecka, wprowadzono system rzeczników i uporządkowano katalog kar. MEN chwali się, że uwzględniło postulaty nauczycieli i dyrektorów: szkolni rzecznicy dopiero od 2028 r., a kary bez biurokratycznych decyzji administracyjnych.

Egzamin z języka polskiego a specjalne potrzeby kandydatów. O czym trzeba pamiętać przed zapisami?

W dniach 27–28 czerwca 2026 roku odbędzie się najbliższa sesja państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego. Dla wielu cudzoziemców to ważny krok w życiu zawodowym, edukacyjnym i formalnym, często niezbędny przy ubieganiu się o obywatelstwo, podjęcie studiów lub pracy. W przypadku osób z niepełnosprawnościami lub szczególnymi potrzebami równie istotne, co przygotowanie do egzaminu, jest zadbanie o formalności związane z dostosowaniem warunków egzaminacyjnych.

Nowe priorytety edukacji 2026/2027. MEN zapowiada ważne zmiany

Wspieranie przedszkoli i szkół we wdrażaniu „Reformy 26. Kompas Jutra”, edukacja zdrowotna w szkołach, budowanie odporności społecznej, a także promowanie higieny cyfrowej i aktywności offline – takie m.in. będą priorytety polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2026/2027.

Nowy kierunek studiów w Polsce. Absolwenci mają być ekspertami od uzdrowisk i term

Politechnika Wrocławska otwiera pierwszy w Polsce kierunek, na którym będą kształceni specjaliści ds. infrastruktury technicznej uzdrowisk i sanatoriów. Studia z tego zakresu będą prowadzone w filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze, gdzie znajduje się Uzdrowisko Cieplice.

REKLAMA

Maturzyści nie chcą zdawać egzaminu z języka - wolą skupić się na innych przedmiotach

Uczniowie nie chcą przystępować na maturze do egzaminu z języka białoruskiego i rezygnują z nauki języka w czwartej klasie. W tym roku do egzaminu przystąpiło ponad 70 uczniów z dwóch liceów na Podlasiu.

Nowy wzór elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS) od lipca 2026 – rozporządzenie, zabezpieczenia, wymiana

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 13 lipca 2026 roku wprowadza nowy wzór elektronicznej legitymacji studenckiej (ELS). Ma lepsze zabezpieczenia przed fałszerstwem – specjalne elementy w podłożu, druku i personalizacji. Dobra wiadomość: nie musisz wymieniać starej legitymacji – zachowuje ważność do końca studiów. Sprawdź, co się zmienia i kiedy dostaniesz nową legitymację.

Zapisz się na newsletter
Od żłobka do studiów. Egzaminy, testy wiedzy, zmiany programowe i świadczenia pieniężne. Wszystko, co ważne dla nauczycieli, uczniów i rodziców, znajdziesz w naszym newsletterze.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA