REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

MF podpowiada jak student rozlicza podatki za 2024 r. [F.A.Q.]

REKLAMA

KAS: Rozliczenie PIT za 2024 r. studenta i absolwenta [Pytania i odpowiedzi]

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. studenci i absolwenci (jak wszyscy inni podatnicy) składają zeznania roczne za 2024 r. KAS przypomina zasady rozliczania podatków dla osób korzystających z ulgi dla młodych (z uwagi na limit wieku 26 lat korzysta z niech większa część studentów).

Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuje inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

Kalendarz roku akademickiego 2024/205. Przerwy świąteczne i semestralne. Sesje egzaminacyjne. Dodatkowe dni wolne od zajęć

Kalendarz roku akademickiego 2024/205 na przykładzie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komunikat ZUS: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

ZUS przypomina, że studenci mają bezpłatne świadczenia zdrowotne (w tym wizyty u lekarza rodzinnego), jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia.

Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025

Jakie lektury są obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2025 roku? Egzamin odbędzie się we wtorek 13 maja. Lista obowiązkowych lektur dzieli się na utwory literackie poznawane w całości i krótkie utwory literackie albo fragmenty oraz utwory poetyckie.

Lektury obowiązkowe [MATURA 2025]

CKE: wykaz lektur na egzamin naturalny w 2025 r. znajduje się w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 czerwca 2024 r. Jakie lektury są obowiązkowe na maturze 2025 dla poziomu podstawowego, a jakie dla poziomu rozszerzonego?

Dyrektor szkoły będzie mógł zwolnić niektórych uczniów z nauki drugiego języka obcego. Zmiany od 1 września 2025 r. [PROJEKT[

Uczniowie uczęszczający na lekcje języka mniejszości będą mogli skorzystać ze zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Potrzebny będzie wniosek składany do dyrektora szkoły. Znamy już szczegóły projektu nowego rozporządzenia.

Zatrudnienie studenta na umowę zlecenie 2025 [ZUS, składka zdrowotna, podatek]

Pracodawcy szukają oszczędności w kosztach zatrudnienia pracownika. W tym celu często zatrudniają studentów. Wiąże się to z odprowadzaniem niższych danin publicznoprawnych w przypadku osób uczących się do 26 roku życia. Czy od zlecenia ze studentem płaci się podatek i składkę zdrowotną? Jakie składki ZUS obowiązują umowę zlecenie ze studentem w 2025 r.?

Nauczyciel nie może zabrać uczniowi telefonu komórkowego, chociaż korzystanie z telefonów zakazane jest już w ponad połowie polskich szkół

Według badania przeprowadzonego przez Fundację GrowSPACE – w ponad połowie polskich szkół obowiązuje zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych na terenie szkoły i/lub podczas zajęć lekcyjnych. Zgodnie z informacją podaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich – niezgodny z prawem, może natomiast okazać się sposób egzekwowania ww. zakazu przez placówkę oświatową. Problem nadużywania przez uczniów urządzeń cyfrowych – wymaga również szerszego spojrzenia.

Szkoła z internatem szansą na edukację w renomowanej placówce

W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.

Nauczyciele w szkołach zabraniają uczniom picia wody i wychodzenia do toalety podczas zajęć lekcyjnych. Zapytaliśmy o to Kuratorium Oświaty

Choć niewątpliwie, tak być nie powinno – regularne i niczym nieskrępowane picie wody przez uczniów oraz korzystanie z infrastruktury sanitarnej w szkołach – jest przedmiotem licznych kontrowersji i sprzecznych praktyk poszczególnych placówek. Szkoły niejednokrotnie wprowadzają w tym zakresie zakazy, które zamieszczają nawet w swoich regulaminach. Czy zatem – zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem – nauczyciel może zabronić uczniowi picia wody i wyjścia do toalety podczas zajęć lekcyjnych? Niestety, nawet Kuratorium Oświaty w Warszawie, nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie. Z przepisów regulujących podstawowe prawa dziecka oraz aktualnych zaleceń, wynika natomiast, że sprawa powinna być, nic innego, jak – oczywista. 

Rada ds. reformy edukacji: Trzy etapy edukacyjne w podstawie programowej dla szkoły podstawowej

Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji rekomenduje w nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej podział na trzy etapy edukacyjne: klasy I–III, klasy IV–VI i klasy VII–VIII. Rada przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy, czas trwania, ogłoszenie wyników

W 2025 r. egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 13 maja. W tym roku czas przeznaczony na poszczególne egzaminy zostanie wydłużony.

mLegitymacja studencka. Warto ją dodać do aplikacji mObywatel

Elektroniczna legitymacja studencka to cyfrowa wersja legitymacji tradycyjnej. Dzięki niej studenci mogą korzystać z różnych zniżek, np. na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru.

Dwóch nauczycieli opiekuje się tymi samymi dziećmi w przedszkolu. Jak rozliczyć dodatek funkcyjny?

Dodatek funkcyjny przysługuje obu nauczycielom. Nie dzieli się go proporcjonalnie. Dotyczy to opieki nad oddziałem w przedszkolu wykonywanej przez dwóch nauczycieli. Wysokość dodatku określa organ prowadzący przedszkole.

Dodatek wiejski dla nauczyciela 2025

Ile wynosi dodatek wiejski dla nauczyciela? Kiedy i komu przysługuje, a kto go nie dostanie? Czy nauczyciel na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym może liczyć na dodatek? Czy należy się także nauczycielowi bez przygotowania pedagogicznego? Jakie są przepisy Karty Nauczyciela?

Wykaz uczelni w Polsce: Publiczne, niepubliczne, kościelne, z uprawnieniami do kształcenia poza granicami RP

Wykaz uczelni prowadzi Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stypendia na studiach są wypłacane od 5 do 10 miesięcy. Wnioski. Odwołania. Terminy

Podstawowym źródłem informacji o stypendiach na uczelniach jest wewnętrzny regulamin. Ustala go rektor (w porozumieniu z samorządem studenckim). Tam znajduje się komplet informacji począwszy od katalogu świadczeń, przesłankach ich otrzymania aż po procedurę odwoławczą od odmownych dla studenta decyzji.

Stypendium socjalne dla studenta w 2025 r. Limit dochodów. Zaświadczenia. Kwoty

W Polsce tradycją edukacji na poziomie studiów wyższych jest system stypendiów socjalnych. Jest oparty o kryterium dochodowe.

Raport o stanie dostępności do 31 marca 2025 r.

Do 31 marca 2025 r. szkoły i placówki oświatowe powinny sporządzić raport o stanie dostępności. Obowiązek ten wynika z ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co trzeba wiedzieć o raporcie?

Wyniki naboru do projektu „Aktywny do kwadratu”. Tysiące szkół z dofinansowaniem na dodatkowe zajęcia sportowe dla uczniów

Znane są już wyniki naboru do projektu „Aktywny do Kwadratu”. Ponad 7 tys. szkół otrzyma wsparcie przy organizacji dodatkowych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

MEN: Zmiana terminów składania wniosków o zajęcia dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało zmianę terminów składania wniosków i oświadczeń w sprawie organizacji zajęć dla uczniów mniejszości narodowych i etnicznych. W 2025 r. będzie obowiązywał okres przejściowy.

Edukacja domowa, czyli o tym, że dziecko wcale nie musi chodzić do szkoły

Edukacja domowa (z ang. homeschooling), to nic innego, jak spełnianie obowiązku nauki lub obowiązku szkolnego poza przedszkolem i/lub szkołą, w ramach której, to rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, przejmują na siebie obowiązek jego nauczania. Z roku na rok, staje się ona, w Polsce, coraz popularniejsza, do czego – z dużym prawdopodobieństwem – przyczyniły się doświadczenia ostatnich lat, związane z pandemią COVID-19 i będą jej efektem – przymusową nauką zdalną. Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej – w roku szkolnym 2023/2024 – liczba uczniów w edukacji domowej wrosła o 40 proc., w stosunku do roku szkolnego 2022/2023.

Dziecko z cukrzycą typu 1. Jak zapewnić opiekę nad uczniem przewlekle chorym?

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która nie omija dzieci. Jak szkoła wspiera uczniów z chorobami przewlekłymi? Czy nauczyciele powinni odbyć specjalistyczne szkolenia?

Rekrutacja do przedszkola. Czy trzeba odpieluchować dziecko przed wysłaniem go do przedszkola?

Rekrutacja do przedszkola. Kogo obowiązuje wychowanie przedszkolne? W jakim wieku można posłać dziecko do przedszkola? Czy trzeba odpieluchować dziecko przed wysłaniem go do przedszkola? Rzecznik Praw Dziecka wypowiedział się w tej sprawie.

MEN zbada, jak korzystać ze smartfonów w szkołach. Będzie zakaz?

60 proc. szkół w Polsce zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez uczniów. W 2025 r. MEN planuje przeprowadzenie badań dotyczących sposobów uregulowania przez szkoły zasad korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Nauczycielskie wynagrodzenia powiązane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzy projekt ustawy

6 marca 2025 r. odbędzie się posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Projekt zakłada powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

Co mogą jeść dzieci w przedszkolach?

Co mogą jeść dzieci w przedszkolach? Jakie są wytyczne żywieniowe dotyczące przygotowywania posiłków w przedszkolach? Co powinno się znaleźć w diecie przedszkolaka codziennie? Czy rodzice mają prawo wymagać udostępnienia wykazu składników wchodzących w skład podawanych produktów spożywczych?

Będzie nowelizacja Karty Nauczyciela. Zmiana regulacji dotyczących wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i nagrody jubileuszowej

Rząd pracuje nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Projekt przewiduje uregulowanie szczegółowych warunków obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, zmianę przesłanki przydzielenia nauczycielowi godzin ponadwymiarowych czy rozszerzenie uprawnień nauczycieli w zakresie nagrody jubileuszowej.

Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026

Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026. Co należy zrobić, by zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie szukać informacji dotyczących rekrutacji do przedszkoli w roku szkolnym 2025/2026? Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?

Będzie zmiana zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceminister sprawiedliwości, zapowiedziała zmianę zasad okazywania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców opiekujących się dziećmi w szkołach. Zmieni się także katalog przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji tzw. ustawy Kamilka.

Ile wynosi świadczenie kompensacyjne? Wysokość swojego świadczenia można wyliczyć korzystając z kalkulatora ZUS

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne na koniec 2024 r. pobierało prawie 12 tys. osób. Przeciętna wysokość świadczenia kompensacyjnego w grudniu wyniosła 4054,84 zł. Do wyliczenia świadczenia kompensacyjnego ZUS przygotował specjalny kalkulator.

Bon 2500 zł na zakup laptopa [WZÓR WNIOSKU I ZAŁĄCZNIKA]

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych klas I-III mogą składać wnioski o otrzymanie bonu o wartości 2500 zł brutto na zakup laptopa. Realizacja zakupu sprzętu będzie możliwa do końca roku.

Od 1 marca można składać wnioski o dofinansowanie do żłobka lub przedszkola - niezależnie od innych form wsparcia

Od 1 marca 2025 r. rodzice mogą składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu. Wsparcie może wynieść 347 zł miesięcznie. Świadczenie przysługuje na każde dziecko i jest niezależne od innych form wsparcia.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Matura: Rekomendacje egzaminatorów dla maturzystów

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała rekomendacje egzaminatorów dla maturzystów. Sprawdź na co zwracać uwagę i co polecają egzaminatorzy. Jakie rekomendacje egzaminatorów?

Przedłużenie kadencji dyrektora szkoły bez konkursu. Zmiany w roku szkolnym 2025/26?

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce umożliwić przedłużenie kadencji dyrektora szkoły bez konieczności przeprowadzenia konkursu. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie nie wcześniej niż w roku szkolnym 2025/2026. Takiej informacji udzielił wiceminister edukacji Henryk Kiepura w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Zarobki nauczyciela początkującego 2025

Ile zarabia nauczyciel początkujący w 2025 roku? To nauczyciel bez stopnia awansu zawodowego. Obecnie obowiązują stawki z 2024 roku. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej przewiduje 5% podwyżki, ale nauczyciele żądają wyższych wynagrodzeń. Prace nad ustaleniem podwyżek wciąż trwają.

Czym jest wychowanie przedszkolne?

Jakie dzieci obejmuje wychowanie przedszkolne? Kiedy najwcześniej można posłać dziecko do przedszkola? Co w sytuacji, gdy do przedszkola dziecko ma za daleko?

Zdajesz maturę z geografii? Sprawdź czy jesteś dobrze przygotowany. 7/10 zdobędą najlepsi!

Uważałeś na lekcjach geografii? A może brałeś udział w olimpiadzie? Rozwiąż hipertrudny sprawdzian z geografii.

REKLAMA